Dg 9 Als je de verleidingen kunt weerstaan, dan word je daar heel sterk van. Dan schop je het ver gen altijd naalden rond de school. Dan dacht ik: poeh, voor die kinde ren is dit dus een onderdeel van hun leven. Dat zag je ook aan ze: als ze de school uitliepen, ging het capuchon netje omhoog, werd het loopje wat stoerder - dan begon de survival of the fittest weer. Die kinderen had den allemaal wel een steek- of schietpartij meegemaakt." De drugsellende brengt ook verleidingen naar de wijk. De jonge jongens, vaak opgevoed door ouders met weinig geld, zien hoe oudere drugsdealers in mooie auto's door de buurt rijden. „Het leven van een straatgangster was voor veel van die jongens aantrekkelijk", zegt oud bestuurder Goncalves. David Mendes da Silva: „De temptations waren er altijd. Die voelden we allemaal." De kleine Wijnaldum weerstaat ze. Hij is al op zijn zesde opgepikt door profclub Sparta, dat hem structuur en een toekomstperspectief biedt. „In mijn herinnering waren we ei genlijk alleen maar met voetbal be zig", zegt jeugdvriend Ivan Almeida. „Natuurlijk wisten we dat er dingen gebeurden. Mijn ouders en Georgi- nio's oma zeiden altijd: blijf op het pleintje. En meer dan het pleintje hadden we eigenlijk ook niet nodig." Bovendien: als oma Wijnaldum iets zegt, dan luister je, vertelt Al meida. „Een ontzettend lieve vrouw, maar écht streng. Als Georginio de straat uit ging terwijl dat niet mocht, dan kreeg hij een draai om z'n oren. Ze wilde hem per se op het rechte pad houden. En dat is gelukt." De droom komt dichterbij als Wijnal dum op zijn dertiende wordt wegge kaapt door het grote Feyenoord dat in de puber een grote belofte ziet. De wereld ligt aan zijn voeten. Maar niet alle jongens in Schie- mond weten de verleidingen te weerstaan. Jeugdvriend Anthony, met wie Wijnaldum zowel op het pleintje als bij Sparta voetbalt, blijkt Schiemond is inmiddels lang niet meer zo ruig als vijftien jaar geleden. De Keileweg is dicht, de junkies en heroïnehoeren zijn verdwenen, ge meente en corporatie hebben de wijk flink opgeknapt. Verkeerde pad Van de jongens die in de beruchte ja ren opgroeiden, zijn er genoeg op het verkeerde pad gekomen. Mendes da Silva kent ze nog steeds. „Voor bui tenstaanders zijn het criminelen. Ik heb vroeger voor tien cent snoep met ze gekocht om samen te eten. Ik keur af wat ze voor hun geld doen, maar dat is voor mij niet wie ze zijn." Tegelijk zijn óók veel jongens uit die periode juist heel goed terechtge komen. Ze werden profvoetballer bij clubs als AZ, Sparta of AA Gent. Jeugdvriend Romario Kortzorg is nu profvoetballer in Vietnam, Mendes da Silva haalde zelfs het Nederlands Elftal, en buurtgenoot Benny Rodri- gues reist als succesvol DJ de wereld rond. Volgens Mendes is de verkla ring simpel. De verleidingen van de straat waren groot, en velen vielen er voor. „Maar als je ze kunt weerstaan, dan word je daar heel sterk van. Dan schop je het ver." En van al die jongens kwam Geor ginio Wijnaldum het verst. Van avond hoopt hij met topclub Liver- pool de belangrijkste prijs in het Eu ropese voetbal te winnen. jT^Sf* vatbaarder voor de invloeden van de dealers in de wijk. Als Sparta besluit hem geen profcontract aan te bieden, zakt de jongen steeds verder weg. Een jaar nadat Wijnaldum als 16-ja- rige zijn debuut voor Feyenoord 1 heeft gemaakt, wordt Anthony ver oordeeld wegens een geweldsdelict. En op 4 mei 2012, een jaar nadat hij is vrijgelaten, wordt Anthony op straat in Schiemond doodgeschoten. Het voormalige talent blijkt verstrikt te zijn geraakt in een drugsruzie: de moord zou wraak zijn voor een rip- deal die hij een paar maanden daar voor had gepleegd. „Ik had nog een baan voor hem geregeld", zegt An- thony's moeder in tranen tijdens de rechtszaak tegen de schutters. „Maar hij werd door anderen uitgelachen als hij uit zijn werk kwam. Anthony was makkelijk te beïnvloeden en als oudere jongens je dan benaderen om snel geld te verdienen.Ze hebben mijn zoon gebruikt." Rust zacht... De dood van de jongen raakt Schiemond diep. Voor An- thony's oom is de klap zo zwaar, dat hij zich 24 uur na de moord verhangt aan een brug. Wijnal dum, inmiddels spelend voor PSV, komt een dag na de moord naar Schiemond om bloemen te leggen op de plek waar zijn jeugdvriend stierf. En nog een dag later, na te hebben ge scoord tegen Excelsior, toont hij onder zijn PSV-tenue een shirt met de tekst 'Rust Zacht Anthony. Schiemond Passie'. zaterdag 26 mei 2018 GO nnjinnü' II 1 Het voetbalpleintje in Schiemond, waar Wijnaldum op jonge leeftijd leerde voet ballen. FOTO JAN DE GROEN Fatima Fernandes met een boek over haar vermoorde zoon Anthony. FOTO SANNE DONDERS David Mendes da Silva, jeugdvriend

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 9