Dauifl Arjan David en Arjan van 365dagensuccesvol.nl hebben één doel: Nederland het gelukkigste land van de wereld maken. dat je in het moment zelf meer ellende waarneemt (want elk mogelijk gevaar moet je snel zien), maar na een tijdje diezelfde ellende relativeert. Je hebt het tenslotte overleefd, dus zo erg was het nou ook weer niet. Je idee over dat mooie 'vroeger' is een verhaaltje dat je zelf hebt geconstrueerd. Zo wordt het gras van vroeger vanzelf groener, de jeugd beleefder, de mensen vriendelijker en de zomers landeriger. Wij halen er twee waardevolle lessen uit. Als eerste helpt het om je oordeel over het nu te relativeren. Je weet: dat oordeel klopt waarschijnlijk helemaal niet. Het zijn je overlevingsdriftige her senen weer eens die je opjutten, zonder enig gevoel voor relativering of feitelijk heden. Over een tijdje blijkt waarschijn lijk dat je het mis hebt. Dat scheelt. Als je over een jaar terugkijkt naar vandaag, stellen de meeste problemen waar je je nu druk over maakt, niet zo veel meer voor. Maar de tweede les is veel wezenlijker. Uiteindelijk wil niemand terug naar vroeger, zelfs de fanatiekste conservatief niet. Hooguit verlang je een andere toe komst. Dromen over vroeger kan je alle informatie geven om vanaf nu betere keuzes te maken voor jezelf- en een leu kere wereld te maken. Zodat de hopeloze verzuchting 'vroeger was het beter' ein delijk een keer iets van vroeger wordt. <1 f I e jeugd van tegenwoordig houdt van luxe, heeft slechte J manieren, minacht alle gezag en Iheeft geen eerbied voor oude ren. Jongeren praten als ze zouden moe ten werken en ze geven de voorkeur aan kletspraatjes in plaats van onderwijs. Ze spreken hun ouders voortdurend tegen en ze tiranniseren hun leraren. Jongeren kunnen de consequenties van hun daden niet goed overzien, ze kiezen tel kens wat op korte termijn voordelig is. Ze zijn wispelturig en soms zelfs roeke loos.' 'Vroeger' was het natuurlijk beter. Want vroeger luisterden kinderen gewoon naar hun ouders, werd er tenminste nog fatsoenlijk opgevoed en was dat softe gedoe ver weg. Was het nog maar vroeger, toen het gras nog groen was en de jeugd beschaafd. Jammer genoeg is er dat ene detail: dit citaat is van vroeger. Nota bene van de Griekse wijsgeer Socrates, die al 2400 jaar geleden zo leegliep over de jeugd in zijn tijd. Naar welk 'vroeger' zou hij hebben verlangd? Toen we nog haar op ons rug hadden en grommend achter mammoeten aan holden? Iedereen die zegt dat het vroeger beter was, vergist zich. Vroeger was er méér armoede, méér honger, méér oorlog, méér criminaliteit en zelfs méér hon denpoep op de stoep dan nu. Jammer genoeg zijn mensen nou een maal zo gemaakt dat het makkelijker is om te geloven dat het vroeger beter was, ook als alle feiten op het tegenoverge stelde wijzen. Je hersenen zorgen ervoor magazine 31 In de toekomst is alles beter H Reageren? magazine@persgroep.nl WG

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 99