i 1 en jaar of twintig waren Ferry van Tongeren (50) en Jaap Sinke (45) reclamejongens. Van die snelle. En op een dag hadden ze er genoeg van. Maar dan ook helemaal. „Ik was het zat om elke dag te worden gekeurd door op drachtgevers", zegt Van Ton geren. „En ik had er ook tabak van dat we nooit het laatste woord hadden." Dat hebben ze tegenwoordig wel. „We maken nu alleen nog wat we zelf mooi vinden." Van Tongeren, die een eigen bureau had, verkocht de tent. En hij dacht: weet je wat ik doe? Ik trek een jaar de we reld in. Daarna zien we wel. Inmiddels vormen Sinke en hij een kunstenaarsduo en voeren ze een naam die in de reclamewereld niet zou mis staan: Darwin, Sinke van Tongeren. Waarom Darwin daar bij moet? Omdat hij onze inspiratiebron is, zegt Van Tongeren. En omdat hij en Sinke zeker weten dat Darwin hun kunstwerken vol gepre pareerde en opgezette dieren gewaardeerd zou hebben. „We hebben maar één doel: de schoonheid en magie van de natuur laten zien. Zou hij vast goed vinden." Het kunstenaarsduo maakt grofweg twee soorten werk: ze zetten dieren op, waarbij ze zich voor de houdingen en composities laten inspireren door zeventiende-eeuwse dierenschilders als Jan Weenix en Melchior d'Hon- decoeter. En ze maken foto's - onder meer van de stadia die worden doorlopen om een beest op te zetten. Van Tongeren verzamelde als jongen al dierenschedels en vond het machtig interes- sant om te zien hoe Oude Meesters exotische dieren portretteerden. Na zijn we reldreis („waar ik zinloze ge dachten kreeg als: hoe werkt dat eigenlijk, een dier opzet ten?") ging hij in de leer bij een zogeheten taxidermist. Sinkes link met zijn huidige werk is iets minder voor de hand liggend, al was zijn vader dierenarts, en leerde hij op de kunstacademie anato misch correct dieren tekenen. Sinkes: „We kwamen er achter dat het proces van die ren prepareren en opzetten heel mooie beelden oplevert. Als de huiden een tijdje in bad liggen en verzadigd zijn met melkachtige zeepvloei- stof en bepaalde chemicaliën, komen ze bovendrijven en kun je er houdingen mee maken die normaal niet kun nen. Omdat zo'n huid een soort maatpak is, ziet het er nog steeds uit als het originele dier. Maar dat is het niet. Met die lege huls kun je heel sier lijke poses maken." Zes jaar zijn ze bezig, nu. Vier jaar geleden maakte het kunstenaarsduo een enorme klapper. Ze exposeerden hun werk in Londen toen kunste naar en verzamelaar Damien Hirst kwam binnenlopen - u weet wel, de Britse maker van die schedel die helemaal is in gelegd met diamanten. Wat denk je? Hij koopt al het werk dat Sinke en Van Tongeren er hebben staan - 39 stuks in één keer, hoppa! En nu is er dan het boek. Komt 31 mei uit. En niet alleen een boek. Ook een nieuwe serie gefotografeerde stille vens met zelf opgezette dieren onder de naam Les Peintures des Taxidermistes, de Schilde rijen van de Opzetters, zeg maar. 41 Uil Een sneeuwuiltje in een wonder lijke pose. Tijdens het proces van prepareren kun je de dieren min of meer alle kanten op vouwen. ji Reclamejongens Links Ferry van Tongeren, rechts Jaap Sinke. Twintig jaar zaten ze in de reclame. Inmid dels maken ze zes jaar kunst. 281 zaterdag 26 mei 2018 WG

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 96