Vroeger sliepen we vaker apart Die grote groep heeft niet alleen gevoels matig gelijk; ook uit wetenschappelijk onderzoek blijkt dat mensen met z'n tweeën in één bed minder comfortabel slapen. Neuroloog Van Kasteel: „Door be weging en geluid stoor je elkaar ongewild in je slaap. Daar word je niet altijd wakker van, maar het zorgt wel voor een minder diepe rust." Toch zijn de voordelen van samen sla pen dusdanig groot, zo zegt Van Kasteel, dat het de te verkiezen optie is. „De ge borgenheid, het prettige samenzijn, de intimiteit: dat weegt allemaal op tegen die iets minder stabiele nacht. Bovendien groei je als stel ook naar elkaar toe in slaapbehoefte. Je krijgt op een gegeven moment meer eenzelfde patroon in beweging en ritme. Dus je kunt er ook aan wennen." Dat wennen lukt niet iedereen. Isabel van Schie is psycholoog bij praktijk Slaapmakend. Zij is gespecialiseerd in slaapproblematiek: „Toen ik cliënten voor het eerst hoorde over een eigen slaapkamer, vond ik dat best shocking. Ik was het niet gewend, in mijn omge ving deed niemand dat. Ik vond het een eye-opener dat zoveel mensen apart slapen. Hoeveel durf ik niet zeggen, maar ik zie het in elk geval regelmatig voorbij komen." Ook neuroloog Van Kasteel ziet regel matig cliënten die leven volgens het Sleeping Apart Together-systeem. „Ik schat in dat zo'n 20 procent van de stellen af en toe apart slaapt. Een kleiner percen tage zal echt eigen slaapkamers hebben ingericht." Het percentage mannen en vrouwen dat aangeeft gescheiden te wil len slapen, is onder de cliënten die Van Kasteel ziet vrijwel gelijk. Uit de Gezond heidsenquête van het CBS blijkt wel dat meer vrouwen slaapproblemen hebben dan mannen: 25 om 15 procent. Een van de oorzaken van slecht slapen ligt voor de hand: een snurkende en woe lende partner. Als oordoppen niet helpen en samen slapen een worsteling wordt, kan een tweede slaapkamer zomaar een oplossing zijn. Niet alleen voor een nachtje, maar permanent. Is dat erg? Psycholoog Van Schie raadt apart sla pen alleen aan als er een duidelijke reden is waaraan niets veranderd kan worden, zoals onregelmatige diensten of jonge kinderen voor wie je om en om zorgt. Maar anders: liever niet. „Ik ben ervan overtuigd dat samen slapen een toege voegde waarde heeft in een relatie. Je seksleven wordt er beter door omdat er een logisch moment van fysiek contact is. Ik raad het ook af omdat, soms onbewust, angst of irritatie over de partner vaak de reden is om apart te willen slapen. Als dat zo is, dan is het de moeite waard die angst of irritatie te onderzoeken." Adrenaline Van Schie helpt met cognitieve gedrags therapie bij dat zelfonderzoek, waarbij ze negatieve gedachten aanpakt. „Een ge dachte kan zijn: ja shit, nu ligt hij wéér te snurken, nu kan ik wéér niet slapen. Het gevolg is stress, aangespannen spieren en adrenaline. Stel dat je die 'ja shit'-ge- dachte kunt veranderen in 'hè, wat ligt - ie al lekker te slapen, met een fijne rustige ademhaling'. Dat is bevorderlijker voor je slaap. Dit is een versimpeld voorbeeld, maar je aandacht verleggen en zo succes ervaringen kweken: dan kom je ervan af." Zelfs voor de mensen die zeggen alles geprobeerd te hebben? „Ja hoor. Als ze alles hebben geprobeerd, is er kennelijk de motivatie om wél samen te willen slapen. En 'alles geprobeerd' is ook maar subjectief." Neuroloog Van Kasteel is stelliger: als je het eens bent over apart slapen, is dat helemaal geen probleem. „Het vooroor deel dat iedereen maar tegen beter in samen moet slapen: wat een onzin. Je moet wel zorgen dat er intimiteit is, maar als je dat buiten de nachtrust om kunt organiseren, dan zeg ik: waarom niet?" Zo bezien denkt Van Kasteel zelfs dat apart slapen de relatie juist een boost kan geven. „Als mensen beter slapen en 's ochtends goed uitgerust weer opstaan, stellen ze zich meer open voor intimiteit en seks dan wanneer ze slecht slapen. Het vooroordeel dat apart slapen niet goed zou zijn ligt bij de buitenwereld." Al filosoferend: „Misschien dat ik het vaker zou moeten adviseren aan mijn cliënten. Het kan echt een goede oplos sing zijn." 41 Dat stellen samen in één bed slapen, gebeurt pas sinds de Industriële Re volutie, die dateert van begin negen tiende eeuw. Omdat mensen naar de stad trok ken en opeens in kleinere huizen moesten wonen, offerden ze een slaapkamer op: de meest eenvoudige oplossing voor het ruimtegebrek. Pas later is er een ro mantisch ideaal beeld gekoppeld aan de echtelijke slaapkamer. Al keert het tij. Zo worden in Amerika huizen steeds vaker uitgerust met twee zogeheten master bedrooms. 221 zaterdag 26 mei 2018

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 90