8 Georginio Wijnaldum hoopt vanavond de finale van de Champions League te winnen. En nergens zijn ze zo trots op hem als in Schiemond, de Rotterdamse wijk waar Wijnaldum opgroeide. „Als je het hier redt, kun je het ver schoppen." VOETBAL DE TROTS VAN SCHIEMOND Die kinderen hadden allemaal wel een steek- of schietpartij meegemaakt was, maar in z'n gedrag merkte je daar niks van. Als er teams moesten worden gekozen, had hij ook oog voor de kinderen die niet zo goed konden sporten. Heel bijzonder, ze ker als je bedenkt in welke omstan digheden hij opgroeide." Want Schiemond is in die jaren niet alleen maar dat gezellige dorp aan de Maas. Het is ook een wijk met grote problemen. Schiemond is vol gebouwd met uitsluitend sociale huurwoningen en kent een hoge werkloosheid, veel armoede en veel gezinnen met maar één ouder. Wijnaldum zelf wordt vanaf zijn vijfde opgevoed door zijn oma, nadat zijn ouders zijn geschei den en zijn moeder naar Amsterdam is verhuisd. De problemen in de wijk worden nog groter als de ge meente Rotterdam in 1995 de prostitutiezone in de stad verplaatst naar de Keile- weg, pal naast Schie mond. „Een levensge vaarlijke combinatie van problemen", zegt oud-bestuurder Car- los Goncalves. „Een toch al kwetsbare wijk werd ineens overspoeld met de keiharde wereld van de straatprostitutie en drugshandel. Die hoertjes namen hun klanten mee naar de wijk, de dealers kwamen er achteraan. Schiemond werd een heel moeilijke plek om te wonen." Het Verwey-Jonker Instituut roept Schiemond in die jaren zelfs uit tot de meest kindon vriendelijke plek van Neder land, vanwege de leerachter- standen, de armoede en de cri minaliteit. „Ik heb alles gezien", zegt Mendes da Silva. „Heroïne- hoeren, junkies, dealers, het liep allemaal door de straat. Voor ons was dat normaal, maar dat was het natuurlijk niet. Je moest niet zo maar een kelder of portiek inlopen, want dan zag je dingen die je als kind niet wilt zien." Gymdocent Van Minnen schrikt als hij eind jaren 90 op de Nicolaas- school gaat werken. „Als ik 's och tends de gymzaal opendeed, moest ik geregeld de junks wegsturen. Er la- Ze waren jong, geta lenteerd, en wisten zeker dat ze het gin gen maken. Georgi nio Wijnaldum, Ro- mario Kortzorg en Anthony Fernandes, drie vriendjes uit Schiemond, die leerden voetballen op het Sjors en Sjimmie-pleintje naast de speeltuin, en waren gestrikt door Sparta. Hun droom: samen profvoetballer wor den. Maar zo ver kwam het niet. Wijnaldum staat vanavond in de- Champions League-finale, Kortzorg speelt in Azië. Anthony Fernandes werd op 4 mei 2012 doodgeschoten. „Ze hadden alle drie prof kunnen zijn", zegt jeugd vriend David Mendes da Silva. „Maar Anthony nam de verkeerde afslag." Schiemond is een bijzon dere wijk. Een dorp in de stad, ingeklemd tussen een drukke weg en de Maas, af gesneden van de rest van Rotterdam-West. Twaalf straten vol bakstenen flats, gebouwd in de jaren 80, van uit het idee dat ook mensen met weinig geld mooi aan de rivier moeten kunnen wo nen. „Een hele hechte wijk, waar iedereen elkaar kende", zegt Schiemonder en voormalig bestuur der Carlos Goncalves. „Veel ar moede, maar ook een enorme ver bondenheid. Als iemand een pro bleem had, kwam iedereen in actie. Dat heb ik nergens zo sterk gezien als daar." En in die hechte, multiculturele wijk kent bijna iedereen de kleine Georginio Wijnaldum. 'Mooiboy' noemen de oudere jongens in de wijk hem, die kleuter die altijd en overal glimlacht. „Hij was ons oog appeltje, iedereen hield van hem", zegt vriend Mendes da Silva, acht jaar ouder dan Wijnaldum. „En toen bleek hij ook nog verschrikkelijk goed te kunnen voetballen." Ook op school is iedereen dol op hem, zegt Martijn van Minnen, vanaf groep 4 zijn gymleraar op de Nico- laasschool. „Georginio was toen al een heel sociale jongen. Hij wist heel goed dat hij extreem getalenteerd zaterdag 26 mei 2018 GO 'Georginio nam de goede afslag' Peter Groenendijk II Rotterdam —Martijn van Minnen, gymleraar Een jeugdteam bij Sparta met rechts staand Romario Kortzorg en tweede van rechts Geor ginio Wijnaldum. T De in 2012 doodgescho ten Anthony Fernandes. PRIVÉFOTO'S

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 8