Solo slapen Als je een relatie hebt, slaapje in één becl. Solo slapers kunnen rekenen op bezorgde blikken, want oei, niet (meer) bij elkaar slapen is toch het begin van het einde? Nou, nee, niet per se. Zon slecht idee is het helemaal niet. f apart slapen ook nadelen heeft? Nou, je bent wat vaker aan het wassen, zegt solo-slaper Tony Rekelhoff (61) uit Oude Wetering. Want twee slaapkamers bete kent dubbel zoveel wasgoed. En als zij en haar vriend een logee krijgen, is het even puzzelen, want de slaapkamers zijn ei genlijk al 'op' in hun kleine huisje. Maar voor de rest: „Altijd acht uur ongestoorde slaap! Hoe heerlijk is dat?" Er zijn genoeg mensen die het harts tochtelijk eens zijn met Rekelhoff, maar openheid over de geneugten van geschei den van je partner slapen is niet vanzelf sprekend. Een incidenteel nachtje op de bank of de logeerkamer daargelaten, lopen mensen niet te koop met het feit dat ze apart (zouden willen) slapen. Voornaamste reden: anderen denken dat je relatie slecht is en je seksleven ten dode opgeschreven. Viviane van Kasteel, neuroloog bij Slaap Waakcentrum SEIN in Groningen en Zwolle, herkent die gedachtegang: „Door dat vooroordeel hebben cliënten er soms moeite mee apart te slapen, al zouden ze het graag willen. Dat taboe zit diep." Toch laten mensen die wél eigen slaap kamers hebben, zich de laatste tijd vaker horen. Zo was het boek van de Australi sche lennifer Adams Sleeping apart, not falling apart uit 2015 aanleiding voor een reeks artikelen op blogs en in kranten, tijdschriften over de positieve kanten van apart slapen. Zo lazen we dat een kwart van de Amerikaanse stellen in twee bed den slaapt - onder hen ook veel hoogop geleide stellen die geen slaap willen 'opofferen' in hun drukke bestaan. In kleinere onderzoeken lopen de percenta ges van solo-slapers in een relatie uiteen van zo'n 10 tot 25, maar grootschalige studies ontbreken. Wel bleek uit een onderzoek van Psychologie Magazine onder ruim 1000 Nederlandse respon denten dat een derde beter slaapt zonder dan mét partner. magazine 21 SLEEPING APART TOGETHER Tekst JETTEPELLEMANS Foto's MARIJN SCHEERES

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 89