'Ik lees mijn dochter graag gedichten voor' Angst en gemankeerde seks Terug naar school Literair tijdschrift Das Magazin (sinds 2011) houdt het voor gezien. De uitgevers komen met een nieuwe formule naar hip Amerikaans voorbeeld: eens per jaar verschijnt Sampler (Das Mag, 5; e-boek gratis te downloaden), een dikke bundel met jong talent. Sarah Ar- nolds, Peter Buurman, Jacco Doppenberg, Rashif El Kaoui, Sofie Lakmaker, Carl Plaisier, Fenna Riethof en Pete Wu hebben zich ieder al elders in schrijversland plekken veroverd. Ze bieden geen psycholo gische diepte, maar lichtelijk absurdistische verhalen waarin angst en gevoelens van leegte de boventoon voeren, in een wat gewild alledaagse stijl. Verveling, gemankeerde seks, zwarte humor - je moet ervan houden. p*»; Einde zomer, een warme dag. Je gaat weer naar school. Je bent ziek geweest: pfeiffer. Je H gaat na twee maanden je vriendinnen weer zien. Je weet niet goed of je ze, iets, hebt gemist. Genoeg aan je hoofd. Je vader is ver huisd. Je moet nog een nieuw busabonne- ment. Niet vergeten! En er is een nieuwe in de klas. Je bent 14. In korte zinnen kijken we in Veertien (12+, Querido, €16) mee in het puberhoofd van Bé. Zinnen die soms niet af zijn. Omdat er ineens iets tussendoor komt in dat hoofd. Het lukt schrijfster Tamara Bach goed om je de hersenspinsels, problemen en pro bleempjes en de wel-of-niet verliefde verwarring van een 14-jarige te laten meebeleven. Mooi boek. Schrijver leest Het laatste boek dat ik las Het boek dat ik zelf had willen schrijven Hopeloos overschat In mijn jeugd verslonden Het boek dat ik mijn kinderen voorlees magazine 17 SAMPLER DIVERSE AUTEURS, VERHALENBUNDEL Esther Wils VEERTIEN TAMARA BACH, JEUGDBOEK Annet de Groot Tommy Wieringa (1967) is net terug uit Parijs. Zijn novelle Een jonge mooie vrouw (boekenweekgeschenk 2014) is in het Frans vertaald. Alles wat is van James Salter. Ik had het eerder al gelezen, omdat ik Salter wilde inter viewen. Het is een prachtig caleidoscopisch werk over een mensenleven en langstrekkende gebeurtenissen. Ik had het gevoel dat ik het boek de eerste keer geen recht gedaan had. Dat ik het te oppervlakkig had gelezen. Nu gaf het een andere, bezonkener indruk en had ik het idee dat ik alles beter begreep. Treindromen van de vorig jaar overleden Denis Johnson. Het is een klein boekje over een man, een nobody, die aan het begin van de vorige eeuw leeft in het westen van Amerika en ziet hoe de technologie oprukt in het landschap. Ik hou van boeken waarin met weinig woorden een hele wereld wordt opgeroe pen. Ze ge tuigen van een zuiverheid die vaak ontbreekt in lijvige romans. Weer een Amerikaan. John Williams. Ik vond alle ophef over zijn uit de poel der vergetelheid opgediepte roman Stoner zwaar overdreven. Ik begreep niet wat er zo bijzonder was aan deze in erte ongeïnspireerde figuur en weet nog dat ik dacht: waar is mijn stroomstok?! Doe iets, flapdrol! The Word According to Garp van John Irving en niet te vergeten In de ban van de ring van Tolkien. Als ik eraan terugdenk, realiseer ik me hoeveel tijd ik had. Zoveel tijd! Ik weet nog dat ik de hele trilogie van Tolkien met The Hobbit als inleiding wel een paar keer achter elkaar las. Dat kun je je nu niet meer voorstellen. De sprookjes van Grimm. Maar ik lees mijn dochters ook graag gedichten voor, van T.S. Eliot bijvoorbeeld. Laatst hebben we De verdrinkingsdood' uit The Waste Land uit het hoofd geleerd. Als ik zeg 'Phleba's, roepen zij The Phoenician!' Het volgende gedicht? Dat zal er een van Menno Wigman zijn. Peter Sierksma WG

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 85