BV De Liefde Over gemak en ongemak in een relatie. Om haar traumatische jeugd te overleven heeft Mirte (45) zich gesplitst in 22 delen'. Ingrid (49) kent ze allemaal. Unitkp<rsoo»lij/rheie* r\ iet pllemaql teyel'ijk Mh U iïïie* irte was altijd al creatief, maar twee jaar geleden begon ze opeens aan een stuk door te schilderen, 24 uur per dag. De doeken waren niet aan te slepen. Toen ze klaar was, zette ze al haar schilderijen op volgorde en werd het me in één oogop slag duidelijk: dit was haar levensverhaal. Ik zag een klein meisje, alleen, in elkaar gedoken, omgeven door geweld. Mirte raakte heel jong getraumatiseerd door ernstige mishandeling en stelselmatig misbruik. Dat wist ik natuurlijk wel, we waren al twintig jaar samen, maar toen ik al die schilderijen zag, drongen haar pijn en verdriet in volle omvang tot me door. Om haar jeugd te overleven heeft Mirte zichzelf'gesplitst'. Ze lijdt aan DIS, een meervoudige persoonlijkheidsstoornis waarbij iemand wisselt van persoonlijk heden om met trauma's te kunnen om gaan. Mirte heeft 22 persoonlijkheden, elk met eigen naam, leeftijd, stem, taken en eigenschappen. Elk van die 'delen' kunnen naar voren komen om een be paalde situatie af te handelen. Ze wisselt meerdere keren per dag, bijvoorbeeld naar een van haar 'kind- delen': dan doet ze kinderlijke spelletjes en maakt ze flauwe grapjes als een meisje van 6 jaar. In panieksituaties kan het bange meisje van 8 verschijnen, dat denkt dat het nog 1980 is en het verschrikkelijke haar opnieuw overkomt. Dat gebeurde bijvoorbeeld toen ze voor een ingreep werd opgenomen in het ziekenhuis en ze haar kamer moest delen met een manne lijke patiënt. Ik kan dan zien welk deel van Mirte op de voorgrond treedt en hoe ik haar moet troosten. Lastiger wordt het als ze wisselt naar het deel dat ze associeert met de dader. Dan drukt ze mij met woorden in een hoekje, zegt keihard dat ze met mij niks te maken heeft. Gelukkig heb ik die persoonlijkheid al een tijd niet gezien. Mirte heeft ooit drie keer op een dag een oogmeting gehad, met drie verschil lende uitkomsten. Dat komt doordat haar delen elk hun eigen fysieke kenmerken hebben. Laatst stelde ze in de supermarkt voor om hotdogs te maken, maar bleek thuis dat ze helemaal geen knakworst lust. Ook kan het voorkomen dat een deel van haar de afwas doet en ze daar later niets meer vanaf weet. Veel delen hebben een eigen e-mail- adres, ik krijg geregeld een berichtje van ze. Voor mij is dat allang niet meer vreemd, zoals ik er ook aan gewend ben dat Mirte veel met haar ogen beweegt. 'Vind je het gek', legde de psycholoog uit, '22 persoonlijkheden die allemaal door één paar ogen willen kijken.' 'Stel je voor dat je in een zwembad bent en je ogen dichtdoet', zegt Mirte er zelf over. 'Het lawaai dat je dan hoort, al die stemmen, heb ik de hele dag in mijn hoofd.' In haar binnenwereld wordt de hele dag overlegd en gediscussieerd, en dat vreet energie. Er zijn weinig momen ten dat ze iets kan ondernemen, ze is al tijd doodmoe, zit meestal thuis, heeft geen sociaal leven. Het huishouden, onze dochters, geld verdienen - die taken komen op mij neer, maar ik doe ze met plezier. We zijn moeders geworden omdat Mirte wil laten zien dat het anders kan, dat zij haar kinderen wél liefde kan geven. Zij steekt in ons gezin wat voor haar haalbaar is. Daarmee heb ik vrede. Mirte is zo'n lief persoon, ik wil gewoon dat zij veilig is. Als ik naar haar kijk, kan het me ineens overvallen: waarom heeft zij die vreselijke dingen moeten mee maken? Ik wil voor haar zorgen, haar beschermen. Ik accepteer al haar per soonlijkheden en zal ze dus ook nooit verlaten." <1 g magazine 13 'Ik accepteer al haar persoonlijkheden' M S De achternamen van Ingrid en Mirte zijn bij de redactie bekend. Ook geïnterviewd worden over je relatie? Mail naar magazine@persgroep.nl X IA O 5 3 H IA lil UI CC UI Q z s WG

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 81