balderman.nl De goedkoopste met vertrekgaranties! balderman.nl 4 m 7 De dood van de 15-jarige Clay Haimé uit Den Haag, afgelopen zaterdag, zette de discussie over online challenges (stunts) weer op scherp. Waar leggen bekende YouTubers eigenlijk zelf de grens? Willem Vink Noah Zeeuw Famke Louise Thomas van derVlugt 999.- Weet u nog? De YouTuber die op het dak van een trein in Nijme gen sprong en heel het land over zich heen kreeg? Dat was Wil lem Vink. Nu, twee jaar later, zegt Vink (inmiddels 20) voor zichtiger te zijn met wat hij on line plaatst. „De choking game (keel zo lang mogelijk dichtknij pen, red.) zou ik bijvoorbeeld nóóit proberen. Dat kan je dood worden." Maar die treinvlog was toch net zo gevaarlijk? Vink twijfelt. „We hadden ons we kenlang voorbereid: we kenden de route uit ons hoofd. Het liep ook goed af. Toch heb ik er spijt van. Je weet als YouTuber niet precies wie er naar je vlogs kij ken. Ook al ligt je focus op 18- plussers, dan nog kunnen kin deren alles zien en geïnspireerd raken. Je wilt niet op je geweten hebben dat, dankzij jouw film pje, iemand gewond raakt of nog erger: overlijdt." Geen treinvlogs meer, belooft hij. „Maar mis schien ga ik ooit nog wel iets lijps doen. Me laten bijten door een slang bijvoorbeeld, onder begeleiding. Ik blijf een waag hals en wil die kick voelen." Filmpjes van de chockinggame zou YouTïabe gelijk moeten verwijderen, vindt hij. Maar andere gevaar lijke filmpjes dienen volgens hem juist als waarschuwing. „Laatst ging er een filmpje viral van een YouTuber die een jeu- de-boulesbal in het vuur gooit. Het ding ontploft in zijn gezicht. Als je de verwondingen ziet, ga je dat never nooit nadoen." Challenges zijn niet nieuw, zegt Noah (24). „Denk aan Jackass (groep stuntmannen die een ei gen tv-programma op MTV had) of BNN die de meest rare dingen uitzond. Het verschil is alleen: destijds waren die stunts maar op een paar kanalen te zien en kon je als ouder de tv uitzetten. Nu worden de stunts op veel meer platformen verspreid en bereik je een veel jonger pu bliek." Precies de reden waarom de jongens van Ponkers geregeld een idee afschieten en waar schuwen wanneer ze stomdron ken gaan skiën of over een dun laagje ijs lopen: 'we zijn drie vol slagen idioten, probeer dit niet thuis'. „We hebben wel eens het idee gehad om over een spoor rails te rennen. Stom idee! Dat geldt ook voor de choking game. Gestoord! We beseffen heel goed dat we invloed hebben op onze volgers (10-17 jaar), die onze stunts kunnen kopiëren." Zeeuw hing zelf wel eens achter een tram in Amsterdam. Die was op het randje, zegt hij nu. „Het enige dat kon gebeuren was op de grond vallen. Niet ge beurd. Ik heb er een boete van 100 euro voor gehad." De razend populaire YouTuber Famke Louise (19) wil niks we ten van online wedstrijdjes waarbij tieners expres flauwval len, hun keel dichtknijpen of over hun nek gaan na het eten van vaatwastabletten. „Ik vind het shocking dat kinderen hier aan meedoen. Het kan je je leven kosten. Dat is niet iets om grap pen over te maken. Ga lekker knikkeren ofzo." Ze adviseert ouders om gere geld op sociale media te checken wat hun kinderen bekijken. „En voer daar een goed gesprek over. Mijn broertje van 10 heeft bij voorbeeld wel een mobiel, maar mag nog niet op Instagram of Snapchat. Stel dat hij meedoet aan zo'n challenge en het loopt verkeerd af? Of hij post een le lijke foto van zichzelf met on derkin? Daar kan hij de volgende dag mee worden gepest op school. Hij kent de gevaren nog niet van sociale media." Zelf be perkt ze zich liever tot onschul dige challenges als 'wie maakt de goorste smoothie' of'wie kan zijn lach het langst inhouden'. „Ik heb heel jonge volgers, zelfs van 3 jaar oud. Ik ben mij bewust van mijn voorbeeldfunctie en richt me liever op positieve on derwerpen." Thomas van der Vlugt (25) zag deze week nog een filmpje waarbij een vlogger zijn adem inhoudt en flauwvalt. „Ik zie daar echt de firn niet van in." Zeifis hij - op een paar hechtin gen na - nog nooit in het zieken huis beland na een stunt van StukTV. „Natuurlijk zoeken wij graag de grens op, maar de stunts moeten niet ten koste gaan van onze gezondheid." Dat staat ook in het reglement van de YouTubers. Dus: kajakken van een trapleuning: ja, zolang de jongens een helm dragen. Maar meeliften op een goede rentrein: nee. Door het grote be reik van StukTV denkt Thomas beter na. „Ik heb in het verleden eens aan vodka-eyeballing ge daan. Dan zet je een wodkafles op je oog en word je sneller dronken. Ik had vooraf het risico gecheckt bij een oogarts, maar zou het nu niet meer zo snel doen. Ook van rennen over een spoorrails zeggen we nu: niet zo slim en het kan gekopieerd wor den. Al vind ik dat de grootste verantwoordelijkheid bij de ou ders ligt, minder bij YouTubers." 649,- 5 dagen Neuf-Brisach in de verrassende Elzas 5 dagen Thüringen en Sachsen, Meerane 10 dagen Het Prinsdom Andorra 12 dagen Mooiste fjorden en kusten van Noorwegen zaterdag 26 mei 2018 GO Over de spoorrails rennen als stunt? o Dat gaat te ver Hanneke van Houwelingen Den Haag Willem Vink op het dak van de trein. FOTO'S YOUTUBE, MARCO OKHUIZEN 70.000 volgers van Ponkers, 498.000 volgers 291.000 volgers van StukTV, 1,7 miljoen volgers v.a. slechts Vertrekdata: 9, 23 juni 17,21 juli 4,18 aug 1,15, 29 sept. Vertrekdata: 16,30 juni IA, 28 juli 11, 25 aug 8 sept. Vertrekdata: 16,30 juni 14, 28 juli 11, 25 aug 8, 22 sept. Bij Bolderman aanbetalen niet verplicht! Drukfouten en prijswijzigingen voorbehouden. ANVR W Brochure en (0318)58 09 58 nna finoan- 1 boekingen: www.bolderman.nl Prijs p.p. o.b.v. 2 pers. kamer excl. Calamiteitenfonds reserveringskosten Vertrekdata: 11 juni 23 juli 6, 27 aug10 sept8 okt. Vertrekdata: 4 juni 2,30 juli 20 aug 10 sept/1 okt. 8 dagen Bohemen en Praag 8 dagen Verrassend Denemarken Vertrekdata: 4,18 juni 2,16, 30 juli13, 27 aug 10 sept etc.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 7