Vgbert Jan Toen Egbert Jans kinderen klein waren, woonde hij met zijn gezin in Friesland. Daar ontsnapt zijn zoon aan een monster. f I ie kinders zijn zo einwijs", zegt de juf van de speelzaal. Ze is J bijna 2 meter en heeft het voor- Ihoofd van de Hulk. En het kap sel. Ze is alleen niet groen. Naast haar, onooglijk klein, staat mijn zoon Yann, net 3 jaar geworden. Jasje al aan, rugzakje. Vandaag mocht hij in onze Friese woonplaats voor het eerst naar de peuterspeelzaal. Uit z'n ogen straalt een tikkeltje gemene pret. „Poep eten", stelt hij. De Hulk monstert het jongetje. Hij heeft een enorme doos lego omgekie perd, vertelt ze. En had er daarna niet veel belangstelling meer voor. Oprui men zat er niet in. „Stront in je mond." We wonen een halfjaar in dit dorp. Er zijn een paar hartelijke mensen, anderen groeten ons op straat niet en zullen dat volhouden tot wij 8,5 jaar later terug keren naar de Randstad. Mijn dochter Fenna zit in groep 2 van de openbare basisschool. Van de week heb ik de bovenmeester leren kennen, Geert Jan van A. Een ongebruikelijke man. Hij heeft een hoge, zangerige into natie en felle, achterdochtige ogen die pogingen doen joviaal over te komen. Hij is een notabele, doet vrijwilligerswerk. Zit in besturen. Even buiten het dorp heeft hij een boerderij en wat land. Echt genote, dochters. Zijn achternaam is van een ongehoorde schunnigheid, maar daar kan hij niks aan doen. Verwoed volgt hij me met zijn kleine ogen. Wat moet je, denk ik. Pottenkijker, denkt hij. Als Van A. kort daarna wordt opgepakt, is het dorp in rep en roer. Maar ook weer niet: iedereen wist het (wij niet), al durfde niemand tot nog toe iets hardop te zeggen. Het trauma begint niet die dag, het is al rr jaar gaande, volgens som migen al 27 jaar. Er zijn vaders die zelf met Van A.'s handtastelijkheden te maken hebben gehad, die onder druk van, ja, van wat? - hun eigen kinderen weer naar de openbare basisschool heb ben gestuurd. Er lopen jongens en man nen in de dorpse straten die voor het leven beschadigd zijn. „Hier, in dit gebouw, op de zolder, zijn dingen gebeurd waarvan we ons de gruwel niet kunnen voorstellen. Het ergst denkbare." Het zijn de woorden van de waarne mer die de provinciale overheid naar de dorpsschool heeft gestuurd, een zwaar gewicht in onderwijsland. Hij spreekt na zijn aantreden de verzamelde ouders toe. Niet veel later is hij weg, net als alle onderwijzers die nog onder Van A. heb ben gediend. Het dorp strompelt verder. Op een middag loop ik met mijn zoontje langs het gebouw van de openbare basis school. „Wanneer mag ik daar nou heen?" Zijn ogen schitteren. Ontkomen aan het monster. <1 Gedonder in het dorp ra Reageren? magazine@persgroep.nl Egbert Jan Riethof (64) is journalist. Hij heeft een dochter (25) en een zoon (23). Egbert Jan woont in z'n eentje in een huis met drie verdiepingen. 61 zaterdag 26 mei 2018

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 74