Hulst heeft ruim miljoen euro over 7 WATERDUNEN AANLEG KUSTLAB Het wordt een bijzondere combinatie: een geul met schoepraderen waarin oesters worden gekweekt. En dat ook nog eens van dichtbij voor iedereen te zien. Het kustlab in Waterdunen betreedt ongebaande wegen. Voorstellingen in huiskamer of achtertuin Meerminne- f eesten met trekkertrek Directeur Marten Hemminga van Het Zeeuwse Landschap staat met zijn voeten in de klei van recrea tie- en natuurgebied Waterdunen. Hij kijkt naar de vrachtwagens die grond verzetten en graafmachines die af- en aanrijden aan de zuid kant van het gebied bij Groede en Breskens. Er wordt sinds een aan tal weken gewerkt aan de komst van de Oestergeul, die onderdeel is van het kustlaboratorium. Het kustlab is een proeftuin voor binnendijkse teelt van zilte gewassen en zoutwaterdieren. Een belangrijk doel is dat het kustlab naadloos aansluit op het land schap. Het Zeeuwse Landschap zoekt samenwerking met onder nemers, die in de toekomst gaan telen en experimenteren in Wa terdunen. Ook studenten van de HZ worden daarbij betrokken. Zo ver is het nog niet, maar Hem minga ziet de Oestergeul al hele maal voor zich. „De geul gaat het getij helemaal meemaken. Bij eb kunnen de telers erin om hande lingen te verrichten. Bij vloed staat het helemaal vol." Bezoekers die tijdens hun wan deling door Waterdunen de brug oversteken, die in de komende maanden over de Oestergeul komt, kunnen zien wat er allemaal in het zoute water leeft. „Als be zoeker loop je langs de schoepen. Ze draaien zodat er vers water bin nenkomt." De geul wordt een ver binding tussen twee bestaande geulen. De naam is Oestergeul omdat het voor de hand ligt dat er oesters gekweekt kunnen worden, zegt Hemminga. „Maar er kunnen wellicht ook allerlei andere orga nismen komen." De omgebouwde schuur voor telers van zilte groenten staat er vlakbij, op het erf van beheerboer- derij Hof Waterdunen aan de kant van de Hogedijk. De schuur is ge bruiksklaar en ook het kustlabge- bouw, een ontmoetingsplek en De geul gaat het getij helemaal meemaken. Bij eb kunnen de telers erin. Bij vloed staat het helemaal vol technische ruimte in één, is gereed voor gebruik. Het wordt een werk ruimte en bezoekers kunnen daar in de toekomst ook een informa tieve tentoonstelling over Water dunen bekijken. Zo wordt een tocht door Waterdunen een re creatieve wandeling, is de achter liggende gedachte. Als de zee- groentenpercelen, voor de teelt van onder meer lamsoor, zeekraal en andere zeegroenten, ook zijn ingericht, zijn alle grote werken rondom het kustlaboratorium klaar. De percelen komen naar ver wachting in de tweede helft van dit jaar in gebruik. En dan is het wachten, waarschijnlijk nog een jaar. Tot het zoute water komt. CADZAND Drieëntwintig voor stellingen op zestien intieme lo caties. Dat bieden de huiskamer concerten van Cadzand Cultu reel. Het evenement vindt mor gen voor de zesde keer plaats. De optredens zijn divers: van pop tot klassiek en van djembé tot buikdans. Hoewel ook het café en de kerk meedoen, zijn de meeste concerten écht bij men sen thuis. Of in de tuin, dat kan - zeker gezien het mooie weer - natuurlijk ook. De eerste optredens van Cad zand Cultureel beginnen om 13.30 uur. Het programmaboekje is te vinden op cadzandcultu- reel.nl. Voordelen op de berekening van de wethouderspensioenen, op diverse grondexploitaties, de omgevings vergunningen, vanuit het financi eel management en op de bedrijfs voering maken dat Hulst ruim een miljoen euro overhoudt. Het bedrag wordt toegevoegd aan de algemene reserve van de ge meente. Een deel hiervan kan wor den ingezet om een aantal projec ten in 2018 te betalen, zoals de aan leg van een kunstgrasveld bij voet balvereniging Hontenisse, World Press Photo in Hulst, het vervangen van gymnastiektoestellen en een taxatierapport voor de haven van Walsoorden. Wat overblijft, De totale reserves van Hulst bedragen nu ruim zestien miljoen euro zo'n 250.000 euro, dient voor de versterking van het weerstandsver mogen van de gemeente. Over de investeringen moet nog wel wor den beslist. In 2017 reserveerde Hulst al be dragen voor de uitvoering van be paalde projecten, zoals voor aanpas singen aan de Hontenissehal, voor de kleedlokalen van voetbalvereni ging Steen en aanpassingen aan het dorpshuis in Graauw. Ook is een deel gereserveerd voor de bo demsanering aan de Gentsevaart in Kapellebrug. In 2017 werden rijksgelden ont vangen voor het gemeentelijk on derwijsachterstandenbeleid. Dat geld werd nog niet volledig ge bruikt. Het restant wordt in 2018 in gezet. Wel kampt Hulst over 2017 met een tekort op de jeugdzorg van ruim een miljoen euro. Dat komt door bezuinigingen van het Rijk. De tekorten vult Hulst aan uit de reserve sociaal domein. De totale reserves van Hulst bedragen nu ruim zestien miljoen euro. feest voor mensen uit de wijde omtrek, dat zijn de Meerminne- feesten in Waterlandkerkje nog steeds. Het evenement vindt dit weekeinde plaats. Het evenement begint van ochtend om 7.00 uur met een rommelmarkt. Om 13.30 uur be gint een trekkertrek en 's avonds is er het traditionele Meermin- nebal in de feesttent aan de Phi- lipsweg, net buiten het dorp. Onder meer De Duts'n en de Dikdakkers treden op. Morgen middag staat een bingo op het programma (15.00 uur), gevolgd door een barbecue. Zie ook: Meerminnefeesten.com. zaterdag 26 mei 2018 2V Hier zie je straks de oesters groeien Sophie Stockman - Marten Hemminga De gemeente Hulst sluit 2017 af met een financieel overschot van ruim 1,1 miljoen euro. Het overschot is onder meer door in cidentele meevallers tot stand gekomen. Sheila van Doorsselaer Hulst WATERLANDKERKJE Een Marten Hemminga vertelt over de aanleg van het kustlab in Waterdunen. fotos boaz timmermans È&i' Aanleg van de Oestergeul.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 67