Schaduw over arendsjong Scholen publiceren namen van geslaagden Sensor 2 De florerende bouw heeft meer handen nodig. De sector zet daarom ook statushouders in, zoals de Oeigoer Faruk Abuduaini. TRAGEL NIEUWBOUW STATUSHOUDERS PERSONEEL Commentaar Bevolking groeit nauwelijks, maar de natuur komt wel steeds meer onder druk ALMANAK We worden tureluurs van de nachtelijke bezoekers, herten, in de tuin. Een complete vreetpar tij aan vijgenboompjes, plantjes en struiken. Even gegoogeld en jawel, er be staat een sensor met hoge to nen, tegen wilde dieren in de tuin. Het apparaat geplaatst en rustig afgewacht. De volgende dag vraagt de buurvrouw aan mijn man of het geholpen heeft? Waarop mijn echtgenoot ant woordt: „Volgens mij wel, ik heb namelijk geen olifanten in de tuin waargenomen." Pand Aan-Z toegankelijker Avondvierdaagse met drie afstanden De bouw floreert weer en heeft daarom vele handen nodig, maar ze zijn lastig te vinden. Aan onge schoolde grondwerkers is nauwe lijks te komen. Daarom zetten bouwbedrijven ook vluchtelingen met een verblijfsvergunning in. Zoals de 35-jarige statushouder Faruk Abuduaini, een Oeigoer die al twee maanden werkt voor aan nemingsbedrijf Hoondert uit 's- Heerenhoek. Van oorsprong is de vluchteling archeoloog. In Neder land is het werk minder verhe ven. Na tijdelijke baantjes in een Chinees restaurant en als verkeers regelaar, zit hij nu in het grond werk. Hij hielp al bij de aanleg van het langverwachte fietspad langs de Ruiterplaatweg in Kamperland. Arbeidspool Faruk maakt deel uit van de Ar beidspool Zeeland-werkt Infra, een infrapool die is opgericht door de dertien gemeenten, provincie en waterschap Scheldestromen. Het gaat nadrukkelijk om wat in jargon 'social return' heet. Het idee is mensen die weinig kans maken op een baan via een specifieke eis bij aanbestedingen voor twee jaar aan de slag helpen in de bouw. Hoon dert heeft daar gebruik van ge maakt. De Groote Duynen in Kamper land hult zich in de mist. Op het luxe vakantiepark in aanbouw ver richt Hoondert al het civiele werk zoals het grondwerk, de aanleg van wegen en waterpartijen. Faruk as sisteert er deze vrijdag kraanma chinist Ronald die de funderingen aanvult met grond. Faruk maakt al les schoon, zodat de metselaars straks meteen aan de slag kunnen. De Oeigoer vormt een drie-een heid met Ronald en zijn voorman Johnny. Ze mogen hem, want Fa ruk is een aardige vent en boven dien leergierig. Faruk: „Ik doe van alles en nog wat. Ik koppel riole ringsbuizen, verdicht de grond met een trilplaat en rijd soms ook op de shovel. Het is leuk en gevarieerd De eerste week deden mijn schouders, rug, armen en benen pijn werk. In het begin moest mijn li chaam wennen aan het fysieke werk. De eerste week deden mijn schouders, rug, armen en benen pijn. Archeologen zijn zulke zware arbeid niet gewend", grijnst hij. Hij boft met mijn collega's, zegt hij. „Ze zijn erg vriendelijk en behulp zaam." Tijdens pauzes houden ze bijvoorbeeld rekening met hun 'exotische' collega. Faruk spreekt en begrijpt al aardig Nederlands, maar Zeeuws dialect is een ander ver haal. „Daarom proberen ze onder ling minder dialect te spreken als ik er bij ben. Dat is erg sociaal." Zes jaar geleden verliet Faruk zijn geboortegrond, de Chinese regio Sinkiang. Oeigoeren zijn een van Zeeuwse middelbare scholen publi ceren, ondanks de invoering van de nieuwe privacywet (AVG), de na men en woonplaatsen van leerlin gen die geslaagd zijn voor het eind examen. Door de invoering van de wet, hebben scholen officieel toestem ming nodig van ouders om gegevens van leerlingen openbaar te maken. De scholen worstelen met de vraag of ze lijsten met geslaagden mogen publiceren. „Het is nog onzeker wat wel en niet mag volgens de AVG. Ie dereen is nog op zoek naar waar de grenzen liggen. Maar dit feestje wil len we niet verstoren", zegt rector Bert Vogel van het Calvijn College, die spreekt namens de bestuurders van de Zeeuwse middelbare scho len. „Ouders en examenkandidaten verwachten de jaarlijkse publicatie van de geslaagden. Ze willen hun vreugde graag met anderen delen. We verwachten daarom dat alle ou ders toestemming geven voor het publiceren van de geslaagden." De Zeeuws-Vlaamse middelbare scho len beraden zich nog op de publica tie van geslaagden. Op woensdag 13 juni wordt be kend welke leerlingen geslaagd zijn voor het eindexamen. De PZC pu bliceert Zeeuwse geslaagde leerlin gen online. zaterdag 26 mei 2018 e? in Zeeland is voor het eerst een zeearend uit het ei gekro pen. Op de Slikken van de Heen zit een stevig arendsjong, het schitterende bewijs dat het goed gaat met deze soort. De groeiende zeehondenpopulaties zijn ook zo'n mooi voor beeld. Wat jaren ondenkbaar was, gebeurt nu. Je ziet het her stel van de top van de voedselketen. Het zit dus wel goed met de verschillende biotopen in Zeeland. Over de jonge zeearend valt een schaduw. Bijna letterlijk. Het nest ligt in de directe omgeving van het Windpark Kram mer. De grote turbines leveren schone energie, maar de prijs is zeer hoog. De wegen en de grote sluizen waren al een stevige aanslag op het gebied. Nu, met de gigantische molens, kun je het helemaal niet meer als natuur zien. In de Oosterschelde gebeurt net zoiets. Daar kom je wel overal zeehondjes tegen, maar op de achtergrond ligt vaak wel een hangmosselperceel of is een kotter met veel geweld bezig. Het is heel mooi dat het goed gaat met dieren als de zee arend en de zeehond. Tegelijk is er iets vreemds aan de hand. Het aantal Zeeuwen groeit nauwelijks, maar de natuurlijke vrije ruimte komt wel steeds meer onder druk. Na de windmolens komen de zonneparken. Het toerisme vraagt armslag. De vis serij wil vooruit. Ga zo maar door. Dit moet anders. Binnen de bestaande ruimte voor economische activiteiten is nog heel veel groei mogelijk. Die ene jonge zeearend spoort ons aan de natuur veel beter te beschermen. CLINGE Wethouder Jean-Paul Hageman had gisteren de eer de vier nieuwe gebouwen van stichting Tragel op het Sterreter- rein in Clinge te openen. 32 cliënten met een lichte tot zeer ernstige verstandelijke beperking hebben er onderdak. De stichting liet de woningen onder meer bouwen vanwege kritiek van de Inspectie voor de Gezondheidszorg (IGZ). Die vond dat de zorg van Tragel voor de doelgroep ernstig tekortschoot. Het verscherpt toezicht dat erop volgde is onlangs opgeheven, dankzij de nieuwe woningen, foto peter nicolai Tip? redactie@pzc.nl TERNEUZEN Het gebouw van Aan-Z aan de Jacob Catsstraat in Terneuzen wordt snel beter toegankelijk ge maakt. De gemeenteraad krijgt eind deze maand een voorstel. Dat melden B en W aan raadslid Jack d'Hooghe (Sociaal Ter- neuzen). Die signaleerde dat het pand nauwelijks toegankelijk is voor ge handicapten. Ook naar de toegankelijkheid van andere gemeentelijke panden wordt gekeken, meldt het college. TERNEUZEN D66: Omarm tiny forest in gemeente De gemeente Terneuzen moet zich inzetten om 'tiny forests' te realiseren op het eigen grondge bied. Dat vindt de raads fractie van D66. Het gaat om mini-bossen, ter grootte van een tennis baan. Er is budget be schikbaar voor vijf mini- bosjes in Zeeland. Ter- neuzen moet erop in springen, vindt raadslid Peter de Kraker. B en W moeten zoeken naar een geschikte locatie, geeft hij aan. BIERVLIET Dorpshuis krijgt 15.000 euro Het Oranje Fonds betaalt voor 15.000 euro mee aan de renovatie van het dorpshuis in Biervliet. Daarmee worden een vloer en gordijnen aange schaft. Het dorpshuis is van de gemeente Ter- neuzen en wordt geëx ploiteerd door vrijwilli gers van de Stichting Dorpshuis. Het is al de zevende keer dat het Oranje Fonds aan het dorpshuis schenkt, in to taal voor bijna een ton. AXEL De jaarlijkse avondvier daagse in Axel begint maandag weer. Deelne mers kunnen 5,10 of 15 kilometer lopen. Vertrek is om 18.00 uur (langste afstanden) en 18.30 uur (5 kilometer) vanaf de kantine van FC Axel aan de Sportlaan. Deelname kost 4 euro, of 1 euro per losse avond. Oeigoeren Frank Balkenende Kamperland - Faruk Abuduaini Vriendelijk Cornellek Blok Vlissingen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 65