10 ZE ZEEAREND EERSTE ZEEUWSE JONG GEBOREN Voor het eerst is in Zeeland een zeearend geboren. Het jong kwam afgelopen week ter wereld in natuurgebied Slikken van de Heen. De Slikken van de Heen (ten noord-oosten van Sint-Philipsland) zijn een luilekkerland voor zeearenden, ver telt ecoloog Pepijn Calle van stich ting Het Zeeuwse Landschap. „Hier vinden ze alles wat ze zoe ken." Het jong is een mannetje en 4,1 kilo zwaar. „Een forse jongen", weet Calle. „Hij is weldoorvoed en kerngezond." Bij Het Zeeuwse Landschap hebben ze 'jaren naar de geboorte uitgekeken'. De vader van het jong is in 2014 geboren in de Biesbosch en is twee jaar later vergiftigd gevonden in de Slikken van de Heen, vertelt Calle. „Hij was op sterven na dood en is des tijds naar het vogelrevalidatiecen trum in Zundert gebracht." De zeearend is er opgelapt en geringd, zodat onderzoekers de vogel konden volgen. Zo werd dui delijk dat hij weer in de buurt was. Omdat de Slikken van de Heen een uitstekend natuurgebied zijn voor zeearenden, besloot Het Zeeuwse Landschap in 2013 een kunstnest in een boom te ma ken. Uiteraard in de hoop dat er jongen geboren zouden worden. „Het is er rustig en er zijn veel ganzen, oftewel: er is veel eten", zegt Calle. „Maar de bomen zijn nog jong en te dun om een nest van meer dan honderd kilo te kun nen dragen. Daarom hebben we het nest gemaakt." Vliegende deur Zeearenden zijn dan ook niet klein. Ze kunnen 92 centimeter groot worden, en 7,5 kilo wegen. Ze worden zelfs 'vliegende deur'genoemd, omdat de vleugel spanwijdte 2 tot 2,5 meter is. Wie wil, kan de zeearenden zelf bekijken. Omdat het nest op een eilandje ligt, kun je er niet dichtbij komen, zegt Calle. „Maar de kans is groot dat je de vogels ziet over vliegen, want er moet (veel) voed sel worden gebracht. Vanaf de Phi- lipsdam is het nest met verrekijker of telescoop goed te zien. We heb ben extra mensen ingezet om erop te letten dat niemand naar het nest toe gaat." Het Zeeuwse Landschap hoopt op meer jonge Zeeuwse zeearen den. Ook in de Grevelingen en het Markiezaat zitten momenteel on volwassen paren. Om de eerste Zeeuwse zeearend te kunnen vol gen is die, net als zijn vader, ge ringd. 3RIEVEN Israël De Nederlandse media doen er weer alles aan om alles wat Israël doet weer goed te praten (krant 15 mei). En de achteloze kijker, luis teraar, lezer moet dat allemaal maar weer geloven. Gelukkig zijn we tegenwoordig in de omstan digheid om verder te kijken. Volgens de Nederlandse media dus, zou Syrië begonnen zijn met Israël te bombarderen, maar het was toch echt andersom. De woorden van Trump waren nog niet koud of Israël lokte een con frontatie met Syrië of Iran uit met een bombardement op Damas- cus. Zoals verwacht reageerde Sy rië of Iran met een bombarde ment op de door Israël bezette Golan hoogvlakte. Zo kon Israël verder doen waar ze al lang op uit was: Syrië nog eens flink bom barderen. Ik kan me niet voorstel len dat met de huidige communi catiemiddelen de media dat niet geconstateerd hebben. Je vraagt je af wat je nog wel moet geloven. Corrievan der Hart Vronesteijn 4 6 Oostkapelle Mariniers Vanwege de sterk verouderde marinierskazerne in Doorn be sloot defensie destijds de mari niers op termijn naar Vlissingen te verhuizen. Mariniers hóren ook bij de zee, niet ergens mid denin het land. Nu blijken de mariniers om vele redenen niet te 'willen' ver huizen (krant 16 mei). De provin cie Zeeland reageert defensief met de boodschap dat er vanuit Zeeland al zoveel overheidsin stanties zijn vertrokken, terwijl juist de voordelen van deze ver plaatsing zouden moeten worden benadrukt. In heel Zuid-West- Nederland: Rijnmond, West-Bra bant en Zeeland zijn immers vele hoger en lager opgeleide vakmen sen die maar al te graag die vaca tures kunnen en willen vullen. Waarom zou de Tweede Kamer daarover moeten debatteren? Het besluit werd al genomen en zodra de kazerne definitief naar Vlis singen verhuist, lost het pro bleem zich vanzelf op. Want ver reweg de meeste mariniers zullen dan écht meeverhuizen. Daar naast komen er nieuwe banen vrij voor hen die al bij de zee wo nen. G. Vogelaar Oranjeplaat 56 Arnemuiden Wilders In het Commentaar (krant 19 mei) komen twee zaken aan de orde over Geert Wilders. Eerst de wraking van drie, niet de eerste de beste, hoger beroepsrech- ters. Wraking werpt hoe dan ook een smet op het professionele blazoen van de betrokken rech- ter(s). En heeft een negatieve uit straling op de uitvoering van de rechterlijke macht. Hier wat luchtig over doen is niet gepast. Ten tweede uw laatste, vetge drukte 'all inclusive' stelling zelfs twee keer genoteerd: 'Voor een moreel oordeel over Wilders' standpunten heeft de Neder landse bevolking gelukkig geen rechters nodig'. Ongetwijfeld be doelt u hiermee dat het me rendeel van de Nederlandse be volking, en zeker de stemmers van de op een na grootste poli tieke partij, de hele aanklacht een ongefundeerde klucht vinden. Toch? Of je het leuk vind of niet. Over objectiviteit gespro ken. D. Gooris Boulevard Bankert370 Vlissingen Green Bay Het Green Bay datacenter (krant r mei) wordt grootverbruiker van 30 MW groene stroom van nieuwe zon- en windenergiepar ken langs de kust. De Westerschelde levert ook nog 30 MW koelwater capaci teit. Kostbare groene stroom wordt zo als koelwater omgezet in afvalwarmte. Onze CO2 vrije en 'duurzame' energiecentrale levert al ongeveer 900 MW afvalwarmte als warm koelwater. Dit is al vol doende afValwarmte om bij Dis hoek een groot tropisch bad- strand in te richten. Mogelijk zijn er meer zinvolle toepassingen te bedenken, zoals grootschalige kasverwarming en warmte/koude opslagsyste men. Duurzaam ondernemen is zo niet meer dan een duur marke tingconcept en windoui dressing. Het meest duurzame energiebeleid begint bij het voor komen van energieverspilling. H. Steehouwer Zuidsingel 69 Middelburg Eindberging We zijn goed bezig in Nederland door radioactief materiaal tijdelijk op te bergen bij de COVRA. De de finitieve oplossing is in aantocht (krant 15 mei). De eerste ruimte sonde, de Solar Probe wordt bin nenkort gelanceerd naar de zon om er op korte afstand omheen te gaan draaien. Over 50 jaar is de ruimtevaart net zo goedkoop en veilig als de luchtvaart nu. Na 230 jaar lucht vaart vervoert men nu het ge vaarlijke plutonium, een giftige alpha-straler, per vliegtuig. In 2070 moet men RA-materiaal, in dien maatschappelijk verant woord, naar de radioactieve zon kunnen sturen. We moeten ons nu niet op kosten laten jagen door een ongevraagd advies van vier heren. Het schema van de regering moet niet verstoord worden door ouderwets denkende weten schappers die hiermee in het nieuws komen. Kennen zij alle onderzoeksrapporten over opslag in zoutkoepels niet? Dure rappor ten die tot niets geleid hebben. W. Minderhout Vredehoflaan 326 Vlissingen zaterdag 26 mei 2018 Een forse jongen, kerngezond Jeffrey Kutterink van den Berg ringen de pasgeboren zeearend, fotochieljacobusse A Dirk van Straalen en Andrea va A Covra, Nieuwdorp. fotomarcelledavidse U kunt uw brief (maximaal 150 woorden) richten aan: lezersredacteur@pzc.nl of per post aan Lezersredacteur PZC Postbus 5046 4380 KA Vlissingen 08801-30210

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 46