Grote verschillen in neerslag in Zeeland t zoekt bezorgers! Synthese tussen kunst en architectuur De vakantieservice van de PZC 8 J4 krantenbezorgen.nl se GOES In Kortgene is donderdag avond tijdens de hevige buien 52 millimeter regen, ofwel 52 liter wa ter per vierkante meter, gevallen. Volgens metingen van het KNMI viel donderdag nergens in het land zoveel regen als bij dit Zeeuwse meetpunt. Er waren grote verschillen in de provincie. In het oosten viel slechts enkele millimeters. De meeste re gen viel in een straal van 10 kilome ter rond Goes en omgeving. In Wil- helminadorp werd 35 mm geme ten, in Ovezande 24 mm en in Wol- phaartsdijk 20 mm. Buiten dit ge bied kreeg Ritthem ook veel water over zich heen: 24 mm. In 's-Gravenpolder liep bij drie woningen en een bedrijfspand het water naar binnen. Ook in Goes en Kloetinge was wateroverlast. pzc.nl/vakantieservice De gotische kerk van Brouwershaven is een grootse ruimte die aan kracht wint door de so bere protestantse 'aankleding'. In het voormalige koor en de ab- sis maakten Stef Peeters (Venlo, 1947) en Harry Vandevliet (Utrecht, 1947) een sobere ten toonstelling die in alle opzichten raak is. Het werk nodigt uit om positie in te nemen ten opzichte van essentiële zaken. Eigenlijk raakt het aan de kernvraag die ook ooit de gelovigen in het bede huis zal hebben beziggehouden: 'Waartoe zijn wij op aarde?' De twee bolle spiegels die Pee ters aan de wand hing, maken je onontkoombaar bewust van de ruimte en de plek die je er zeifin- neemt. In het midden van de ab- sis flikkeren twee woordjes in blauw neon: 'Up, up'. Daar ging het immers om: het aardse tra- Het materiële hier en nu heeft de spiritualiteit steeds meer verdreven naar de marge nendal goed doorkomen op weg naar eeuwig leven. Het flikkeren van de neonletters verbindt de woordjes met reclame. Het mate riële hier en nu heeft de spiritua liteit steeds meer verdreven naar de marge. Peeters schreef ook woorden op de wand. In een heldere en speelse typografie. Je kunt ze op diverse manieren lezen. Ze ver wijzen naar de stoffelijke resten van onze voorouders die onder de imposante vloerplaten zijn begra ven. Naar leven tussen hoop en angst. Hij 'verbeeldt' ook de 'Scala Sancta' waar Christus tijdens zijn laatste dagen overheen zou zijn gelopen. Een trap die trouwens een rol speelt in De ontdekking van de hemel van Mulisch. Vandevliet geeft subtiel ant woord op de eerdergenoemde ba sisvraag door naast de grafstenen tegels neer te leggen met daarop namen van mensen die nadruk kelijk positie kiezen ten opzichte van onrecht. Of die er slachtoffer van werden. Elke naam is zo ge beiteld dat hij past bij degene die hem draagt. Ik zie 'bekenden' zoals Malala en Pussy Riot. Maar ook Aynur, een Turks-Koerdische zangeres en de Chinese mensenrechtenac tivist Wu Gan. En de naam van Stephon Clark die door de politie werd doodgeschoten zonder legi tieme reden. Graag had ik een lijst met naam en toelichting gezien in plaats van de krabbels op een A3-tje dat nu op tafel ligt. Maar het idee is goed en mooi verbeeld. Juist ook omdat de tegels naast die oude grafstenen liggen. Je komt zo op de vraag wat de mensen die er be graven liggen met hun leven heb ben gedaan. Een vraag die je ook aan jezelf kunt stellen. Aan de buitenkant van de kerk hing Vandevliet nog een kleine console. Als herinnering aan een beeld dat er niet meer is en aan verdwenen zekerheden. We moe ten het zelf uitzoeken. Dus ook antwoord geven op de vraag aan wie Vandevliet ons wil herinne ren met initialen 'JC' op één van de tegels... zaterdag 26 mei 2018 SPECIAAL VOOR ABONNEES Geef snel uw vakantie door en profiteer van de voordelen: Lees uw krant tijdens uw vakantie digitaal Geen stapel kranten in uw brievenbus bij thuiskomst U kunt uw krant laten bezorgen bij familie, vriend of buur Wij zoeken bezorgers voor de bezorging van de ochtend kranten, waaronder PZC de Volkskrant, AD en Trouw, 6 dagen per week verwachten abonnees hun krant voor 07.00 uur 's ochtends in de brievenbus (op zaterdag voor 08.00 uur). Je bezorgt gemiddeld 1 tot 1,5 uur per dag, De minimumieeftijd is 15 jaar (voor grotere wijken 18 jaar). Ben of ken jij iemand die op zoek is naar een goede bijverdienste? Meld je aan! Brouwershaven Harry Vandevliet: Hrant Dink, door nationalist vermoorde Ar- meens-Turkse journalist, fotosnicoout T/m 3/6: Grote of Sint Nicolaas- kerk, Kerkplein 3, Brouwersha ven, vr. t/m zo. 14.00-17.00 uur. A Stef Peeters schreef teksten op de kerkmuren. Sobere expositie werpt vragen op En/wat/nu: De titel van een duotentoonstelling door Stef Peeters en Harry Vandevliet. In de mooiste kerk van Zeeland: in Brouwershaven. Nico Out

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 44