M Snuffelwinkel Oost-Souburg verhuist 7 VLISSINGSE SCHOLEN VAARDIGHEID AFHANKELIJK VAN OUDERS In vier jaar tijd steeg de zwemvaardigheid onder Vlissingse schoolkinderen van 65 naar 97 procent. Maar er zijn grote verschillen. Diploma's tellen is niet genoeg, vindt de directeur van de Ravensteinschool. Daar vond de gemeente maar bij de helft van de kinderen diploma A en B. Directeur Misa Lekovska van de Ravensteinschool aan het Pablo Picassop- lein begrijpt niet waarom de gemeente enkel naar aantallen diploma's kijkt. „Het is de vraag of de score van de school goed of slecht is. Er is niet geteld hoeveel kinderen op zwemles zit ten. Hoe vindt zo'n onderzoek plaats? Als de gemeente zwem vaardigheid zo belangrijk vindt, waarom wordt er dan niet gekeken wat er wel wordt gedaan?" Lekovska wil aandacht voor de achtergrond van de score. „Het beeld is te zwart-wit. Er wordt niet gekeken welke doelgroep kinderen wij hier op school hebben. Dat geeft een vertekend beeld. Het is heel wijkafhankelijk of kinderen zwemles krijgen. Het hangt er maar van af welke mogelijkheden ouders hebben. Er zijn zeker men sen die hun kinderen op zwemles doen. En er zijn best veel di ploma's onderweg. Wij hebben veel kinderen van vluchtelingen en statushouders op school. Die stromen op hun zesde, zevende jaar in. Dan is zwemles niet het eerste waar je aan denkt. Die kin deren hebben niet in een jaar hun zwemdiploma. Hun ouders heb ben heel andere prioriteiten. Taal, bijvoorbeeld. Het is niet dat de school het niet belangrijk vindt. Maar mogelijkheden houden soms gewoon op." Dat is zelfs het geval als de school attendeert op financiële bijstand via het jeugdsportfonds en de vangnetregeling, die de ge meente instelde nadat die in 2013 de schoolzwemsubsidie stopte. Het bedrag dat overblijft en de in spanning die het ouders kost, kan er soms gewoon niet bij, stelt Le kovska. Bij basisschool De Omnibus in Er wordt niet gekeken welke doelgroep kinderen wij hier op school hebben Bossenburgh vertrokken vier jaar geleden ook veel kinderen naar het voortgezet onderwijs zonder zwemdiploma's. Maar nu zijn de hoogste klassen compleet zwem- vaardig - op twee nieuwe leerlin gen na. Mede dankzij deelname aan het project Sportimpuls, met de van Dixhoornbrigade en de sa menwerking met de Bewegings plein Westduin. Sinds drie jaar krijgen Omnibusleerlingen zwemles in het zwembad van Strandhotel Westduin. Het is voor de school de 'natte gymles', net als vroeger. Een medewerker van het Bewegingsplein haalt de kinderen op in een busje en de onderwijsas sistent van de school fietst ach terna als begeleider. „We hebben twee kinderen meer per instruc tiegroep, daardoor kunnen we het doen", zegt Nills Pleyte van het Bewegingsplein. De instructeurs hebben nu kin deren van zes tot twaalf jaar onder hun hoede. De zwemles is vrijwil lig. Na de zomer geldt de zwemles aanbieding via school voor alle leerlingen vanaf groep 3. Het scheelt een hoop geld, maar er blijft nog wel een portie over: het A/B-zwemdiploma kost particu lier 943 euro. Via de school kost het 675 euro per kind. Daar kan voor de laagste inkomens per jaar 225 euro vanaf via het Jeugdsport fonds. Schooldirecteur Jan de Wilde helpt ouders bij de aanmel ding. „Het lijkt een zwaarder pro ces dan dat het in werkelijkheid is." Vijfjaar geleden begon Matthijs de kringloopwinkel aan de Kanaal straat iA. Hij zat zonder werk en nam de uitdaging aan toen hij het pand kon huren. Nu is hij zover dat hij zijn eigen pand kan kopen, de oude delicatessenwinkel van de on langs overleden Ivan de Vriend. De ruimte aan de Kanaalstraat 26 Veel mensen komen drie keer per week. Soms alleen voor een praatje is overzichtelijker, vertelt Matthijs. „En het is uiteindelijk goedkoper." Het totale winkeloppervlak blijft ongeveer gelijk, zo'n 225 vierkante meter. Matthijs runt de winkel alleen, maar krijgt hulp van zijn moeder Trees Brinkman. Zij deelt de passie voor de snuffelwinkel met haar zoon. „Het is eigenlijk een sociaal gebeuren. Veel mensen komen hier drie keer in de week. Soms alleen voor een praatje", vertelt Trees. Een deel van de opbrengst gaat naar Kika, dat als doel heeft kinderen kankervrij te maken. „Er staat hier ook een collectebus." De spullen voor de winkel, soms complete inboedels, haalt Mathijs bij mensen thuis op. De winkel aan de Kanaalstraat 2A is 2 juni voor het laatst open. En om zo min mogelijk te hoeven verhuizen zijn alle spul len tot die tijd voor de helft van de prijs verkrijgbaar. zaterdag 26 mei 2018 Zwemdiploma's tellen is niet genoeg Claudia Sondervan Vlissingen - Misa Lekovska, directeur Ravensteinschool Zweminstructrice Sheila van Swieten laat Liz, Meysam, Dlano, Evi en Fos lekker drijven. De donderdagmiddagleerlingen van Bewegings plein Westduin treffen het met ouders die wél zwemles kunnen betalen, fotorubenoreel De naam staat er al boven en er is een bredere ingang gemaakt. Nu moeten alleen nog duizen den vazen, glazen, sieraden, meubels en andere snuisterijen van het oude naar het nieuwe pand worden verhuisd. Matthijs Jansen van Rosendaal opent op 8 juni Snuffelwinkel De Burcht op zijn nieuwe plek in de Kanaal straat in Oost-Souburg. Valeska Nastaly Oost-Souburg -Trees Brinkman Matthijs Jansen van Rosendaal is druk bezig het nieuwe winkel pand in te richten, foto ruben oreel

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 43