4 EXAMENS 2018 EINDEXAMEN ART-JAN EN ZIJN MOEDER JANNEKE Automobiliste krijgt boete van kinderen Begin van bouw OOS Walcheren mijn zonen om te praten over mijn studerende kinderen. Patrick vond dat we dat net zo goed thuis konden bepraten, maar Jeroen vond het prachtig. Hij begon het gesprek met 'Ik heb nogal proble men met de kinderen in uw ge zin', om vervolgens hard in de lach te schieten. Dat soort gesprekken zijn uniek." Met twee lesgevende broers zou je bijna verwachten dat Art-Jan ook de ambitie heeft docent te worden. Niets is minder waar. „Ik ga bestuurskunde studeren in Den Haag en wil ambtenaar worden of adviseur in het bedrijfsleven. Eerst nog even slagen, maar daar twijfel ik niet aan. Het komt wel goed." Banenmarkt ADRZ LAATSTE De eindexamens zijn niet alleen een mijlpaal voor leerlingen, maar zeker ook voor hun vaders en moedersDe krant spreekt deze endexamenperiode elke dag met een leerling en zijn of haar ouder. Vandaag: Art- Jan van der Have en zijn moeder Janneke uitOosterland. Het komt wel goed. Dat is de meest gebruikte zin van Art-Jan van der Have uit Oosterland als het om zijn schoolprestaties gaat. De vwo-leerling van het Calvijn College in Goes maakt zich niet snel druk. Ook niet tijdens de exa menperiode. „Nou ja, het eerste examen wiskunde was even wen nen", nuanceert Art-Jan zijn eigen kalmte. „Maar vanaf toen werd het allemaal steeds vanzelfsprekender. Ik heb voor de examens niet veel anders gedaan dat tijdens tenta menperiodes. Het enig verschil is dat ik vrij heb genomen van mijn baantje als verkoopmedewerker bij de Aldi. Zo bleef er meer tijd over om te leren." Met dat vele leren viel het vol gens moeder Janneke reuze mee. Toch is ook zij niet ongerust over haar zoon. „De eerste jaren van de opleiding heb ik hem achter de vodden gezeten, maar hem aan moedigen te leren had weinig ef fect. Zonder zich bovenmatig in te spannen ging Art-Jan iedere keer over. Ook voor zijn examens was hij opvallend rustig. Is hij niet iets te rustig, dacht ik soms. Maar ik heb het losgelaten en bemoei me zo min mogelijk met zijn school werk. Hij kan zelf keuzes maken en zolang hij voldoendes haalt is er geen probleem." Een goede cijferlijst kan Art-Jan inderdaad overleggen. Hij begon de examens met alleen maar zes sen en zevens. Hij is blij dat zijn moeder hem met rust laat. „Ze voelt me goed aan. Je moet een kind niet teveel 'opfokken', rust creëren werkt veel beter. Ik vind dat mijn moeder dat prima doet. Tijdens de examenperiode is ze meerdere keren 's morgens een smoothie op bed wezen brengen. Ook dat kon ik erg waarderen." Janneke is - met zeven kinderen tussen to en 27 jaar - ervaringsdes kundige op het gebied van om gaan met examens van een zoon of dochter. „Met een smoothie als startmoment van de dag wil ik Is hij niet iets te rustig, dacht ik soms. Maar ik heb het losgelaten Art-Jan laten voelen dat ik mee leef. Fijn dat hij dat begrijpt." Tot zover is het een redelijk doorsnee verhaal over een moeder en een afstuderende zoon. Toch is er iets bijzonders. Op het Calvijn College werken twee broers van Art-Jan als docent. Van één van die broers - Patrick - kreeg Art-Jan de afgelopen vier jaar les. In het begin was dat wennen. Braaf „Eerst heb ik een jaar economie gehad van mijn broer en de afgelo pen jaren geeft hij Management Organisatie", vertelt Art-Jan. „De eerste keer probeerde ik zo onop vallend mogelijk te blijven. Ik ging braaf achter in de klas zitten en stelde geen vragen. Al snel vonden we het allebei volstrekt normaal. Patrick weet dat ik geen studiebol ben, dus na een tentamen wreef hij dat er soms in. Dan zei hij: 'Beetje beter leren volgende keer.' Dan wist ik genoeg." Voor moeder Janneke is het ook speciaal. Ze heeft twee kinderen die les krijgen van een oudere broer. Het zorgde afgelopen jaar voor een bijzondere ouderavond. „Mijn zoon Jeroen heeft mijn dochter in de klas, Pa trick geeft les aan Art-Jan. Ik had me opgegeven voor oudergesprek- ken van 10 minuten met allebei GOES Ongeval met drie auto's op Deltaweg zaterdag 26 mei 2018 PC Art-Jan ontspant met smoothie tijdens leren VLISSINGEN Kinderen van de St. Jozef school in Vlissingen hebben gistermiddag geholpen bij een verkeerscontrole door de politie. Een vrouw kreeg een bekeuring omdat haar kind geen gordel droeg in de auto. De politie hield een snelheidscontrole op de Salvador Dalistraat, waar de basisschool is gevestigd. De kinderen hielpen door flyers uit te delen met complimen ten voor bestuurders die netjes reden, of waarschu wingen voor automobilisten die dat niet deden. SEROOSKERKE Art-Jan en zijn moeder Janneke van der Havefoto dirk-jan gjeltema Op de werf van China Mer- chants Heavy Industry in de havenstad Haimen City is de bouw begonnen van de OOS Walcheren, één van de hijs- en accommodatieplat forms die het Serooskerkse offshorebedrijf OOS Inter national er laat bouwen. De identieke OOS Serooskerke is al in aanbouw. Het zijn twee identieke va rende hotels die elk 750 werknemers kunnen huis vesten en bovendien 4400 ton kunnen hijsen. GOES Het Admiraal De Ruyter Zie kenhuis in Goes houdt za terdag 2 juni een banen markt in Goes en een open dag in Vlissingen. Geïnte resseerden kunnen op beide locaties tussen 10.00 en 15.00 uur terecht. In Goes hoopt het ADRZ vooral jongeren te interes seren in een baan in de zorg. Een aantal afdelingen (kraamafdeling, geriatrie en intensive care) is aanwezig. In Vlissingen kan een opera tiekamer worden bekeken. Hans Puik - Janneke van der Have „Mijn laatste examen was gis teren M&O (vwo Management Organisatie op het Calvijn College in Goes, red.) en het ging prima. Eén vraag over contante waarde kwam ik niet uit, maar voor de rest liep het soepel. We moesten onder meer een liquiditeitsbegroting opstellen. Daar had ik weinig problemen mee. Mijn examen periode is goed verlopen, ik heb alles zelf nagekeken en het ziet er goed uit. Toch ben ik blij dat de examens er op zitten. Elke dag studeren, stressen, opdrachten maken, ik ben er helemaal klaar mee. Komende tijd even niet met school bezig zijn, heerlijk." Een vrachtwagen, een be stelbus en een personen auto waren gisteren in het begin van de avond betrok ken bij een ongeval op de Deltaweg bij Goes. Het aantal gewonden was gis teren niet bekend. Drie am bulances reden naar de plaats van het ongeval; twee daarvan gingen met spoed naar het ziekenhuis.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 40