MH17 ONDERZOEK WAS JJ HET OLEG, O 'WE SCHIETEN ZE NAAR DE HEL'? Oog voor het kleinste detail korting 3 Russische kolonel zou veel meer weten van de BUK Een naam, een gezicht, een man. Is deze officier betrokken bij het neerhalen van MH17? „We hebben een BUK, we schie ten ze naar de hel", zegt een man met een opmerkelijk hoge stem in een halverwege juli 2014 in Oost- Oekraïne afgeluisterd telefoonge sprek. De codenaam van de man is Oreon. De opname wordt door de Oekraïense geheime dienst op in ternet gezet, de dag nadat MH17 door een Buk-raket uit de lucht is geschoten. Over welk vliegtuig Oreon het heeft, is niet duidelijk. Gisteren klonk die hoge stem weer. In een recent opgenomen telefoongesprek dat de onder zoeksjournalisten van Bellingcat en The Insider met hem voerden en online zetten. Oreon blijkt Oleg Ivannikov (51) te zijn, een ko lonel van de Russische militaire inlichtingendienst GRu. Een man die, zeggen de onderzoekers, in juli 2014 feitelijk de baas was in de regio Loehansk in Oost-Oekraïne. En daarmee op de hoogte moet zijn geweest van de verplaatsingen van de BUK-installatie die MH17 neerschoot. En misschien wel het bevel gaf tot die verplaatsingen. Op de hoogte „Het bewijs tegen hem is nu nog indirect, maar gezien de 'chain- of-command' kan het bijna niet an ders of hij was erbij betrokken", zei Roman Dobrokhotov, een van de journalisten van de Russische website The Insider, gisteren op een persconferentie in Den Haag. Niet de man die op de knop druk te dus, maar wel degene die wist wat er gebeurde. En Ivannikov is, volgens hen, ook de bevestiging dat de hoogste echelons in Rus land op de hoogte waren van de gebeurtenissen in Oekraïne. Een hoge officier van de militaire in lichtingendienst, onderdeel van het ministerie van Defensie, regelt niet op eigen houtje een BUK-in stallatie. 'Oreon' was ook een van de per sonen van wie het door Nederland geleide Joint Investigation Team (JIT) graag wilde weten wie hij was. Het team deed in 2016 een oproep aan getuigen die de hoge stem van de man herkenden, zich te melden. Het houdt in dat hij waarschijnlijk op de lijst van 'en- Het bewijs tegen hem is nu nog indirect, maar het kan bijna niet anders kele tientallen verdachten' staat. Dat was het moment dat Belling cat en The Insider op zoektocht gingen. Die tocht is fascinerend. In een van de online gezette telefoonge sprekken uit 2014 was ook het te lefoonnummer van Oreon zicht baar. Dat nummer zochten de journalisten op in online databa ses van apps, die telefoonnum- mers uit contactenlij sten van mo biele telefoons verzamelen. In en kele databases stond hetzelfde nummer, maar dan toebehorend aan 'Ivannikov'. Via een zoektocht door tal van andere (semi-)open- bare bronnen, kwamen ze uit bij inlichtingenofficier Oleg Ivanni kov. En bij zijn adres in Moskou. Toen ze hem belden, onder valse voorwendselen, zei hij niets van betekenis. Maar het was genoeg om zijn stem te herkennen. Schimmig Ivannikov lijkt gespecialiseerd in het uitvoeren van schimmige op drachten voor het Russische leger. Zo bemoeide de inlichtingenoffi cier zich begin deze eeuw met de oorlog in Zuid-Ossetië, waar Rus land en Georgië tegenover elkaar stonden. Nu bevindt hij zich, vol gens de onderzoekers, mogelijk in Syrië, waar de Russen samen op trekken met Assad. De journalisten zijn ervan over tuigd dat ze de juiste man op het oog hebben. „We hebben al onze gegevens overgedragen aan het JIT. Dat zei 'dankjewel'", aldus Bel- lingcat-oprichter Elliot Higgins. Het Nederlandse Openbaar Minis terie bekijkt de informatie 'met in teresse', zegt een woordvoerder. Zal Oleg Ivannikov ooit voor een Nederlandse rechter verschij nen? „Pas als Poetin niet langer de macht heeft in Rusland", zegt Ro man Dobrokhotov. „Zolang hij er zit, houden deze mensen elkaar de hand boven het hoofd." BELLINGCAT voór 30 ner Dersoon zaterdag 26 mei 2018 GO Langzaam maar zeker sluit het net zich rond de verdachten van het neerhalen van vlucht MH17. Gisteren brachten Britse en Russische onderzoeksjournalis ten weer een naam naar buiten: Oleg Ivannikov, kolonel bij de Russische militaire inlichtingen dienst. Cyril Rosman Den Haag - Roman Dobrokhotov (journalist The Insider) De nieuwste verdachte in het MH17-drama: inlichtingenoffi cier Oleg Ivannikov. fotoanp Kijk op de site bij /video Nieuwe ontwikkelingen in dossier MH17. Ze schreven vorig jaar al dat de BUK die MH17 neerhaalde, van de 53e Luchtafweerbrigade van het Russische leger kwam. Gis teren kwam onderzoekscollec tief Bellingcat met een nieuwe onthulling: een van de verdach ten blijkt een hoge Russiche in lichtingenofficier. Bellingcat werd opgericht door de Brit Elliot Higgins. Die baarde in 2012 opzien door vanuit zijn huiskamer in Leicester steeds weer nieuws te brengen over de wapenhandel naar Syrië. Higgins haalde al zijn informatie uit openbare online bronnen. Al snel werd hij omringd door enthousiaste vrijwilligers, die via sociale media en geolocating plaats en datum vinden bij online foto's en video's. Zo bepaalden ze de route van de BUK onder andere door de stand van de zon op foto's op sociale media. Via crowdfunding kon Higgins het platform Bellingcat opstar ten, waar onderzoekers en jour nalisten kunnen samenwerken. In het onderzoek dat gisteren werd gepubliceerd, werkten ze samen met de journalisten van de Russische website The Insi der. Het werk van Bellingcat wordt vanuit Rusland zwaar be kritiseerd, maar het Joint Investi gation Team bevestigt de be trokkenheid van de 53e brigade.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 3