II 31 'Ga ik stoppen met tennis?' Kiki Bertens (26) heeft het vorig jaar overwogen, maar besloot toch anders. De gravelspecialiste schudde de negativiteit van zich af en meldt zich als een ander mens op Roland Garros. Hogenkamp in hoofdtoernooi Bouwmeester mist medalrace Bergsma keert Claf is rug toe UITSLAGEN TENNIS ROLAND GARROS partij. Ik begon mijn energie in goede dingen te steken en her vond het plezier, maar ik weet in middels ook dat het niet altijd leuk hoeft te zijn." Sluiter: „Je ziet ie mand anders op de baan staan." Ze wint in Charleston en haalt pasge leden de finale van het prestigi euze toernooi in Madrid. Telefoon De volwassenheid werkt verhel derend, brengt nieuwe inzichten. „Ik maakte me altijd erg druk om wat anderen van me vonden. Maar mensen zullen altijd dingen blij ven vinden, daar verander je niets aan. Ik lach er vaker om, maar denk soms nog steeds wel: 'Wat zeggen ze toch?' Elke tennisser krijgt na een wedstrijd zo'n dertig boze berichten van gokkers op so ciale media. Ik doe er niet meer aan, zet mijn telefoon uit. Iemand anders beheert mijn account." Bertens strandde gisteren in de kwartfinale in Neurenberg tegen de Belgische Kirsten Flipkens: 7-5 3-6 6-7. Maar ze speelde weer goed. Nu wacht het gravel van Roland Garros, waar ze in 2016 de halve fi nale bereikte en Nederland 'Kiki- koorts' bezorgde. Vorige week nam Bertens de vijftiende plek in op de wereldranglijst, haar hoog ste ranking ooit. Dat brengt ver wachtingen en druk met zich mee. Maar het zal niet meer tot paniek leiden of tot tranen van wanhoop. Ook niet als ze komende week ingedeeld wordt op het Parijse centre court. „Eerder zat ze daar over te zeuren, maar ze zal moeten accepteren dat er soms 6000 men sen naar haar kijken", zegt Sluiter. Bertens: „Ik sta nog steeds niet te springen om op het centre court te spelen. Ik sta liever op baan 6, er gens rustig voor minder publiek. Maar ik kan er beter mee omgaan. Ik ben er tenslotte al een paar keer giga op mijn bek gegaan." wige worsteling met zichzelf drukt steeds zwaarder op haar ge moed. „Als ik het niet meer wist, raakte ik in paniek en zei tegen Raemon: 'Zeg jij maar wat ik moet doen'. Ik was eraan gewend het aan anderen over te laten." Het tropische Bali brengt een bevrijdend antwoord op de vraag: 'Wat nu?' „Ik kon stoppen en een relaxed leven gaan leiden, dat klinkt best fijn. Maar ook doorgaan en er iets moois van maken, omdat stoppen altijd nog kan." Ze be spreekt met Sluiter wat ze anders wil doen, hij is enthousiast. De energie is terug. Als iedereen be gin dit tennisjaar denkt dat ze hun 'scheiding' aankondigen, maken ze juist hun doorstart bekend. „Ik doe meer zelf, heb meer over zicht", zegt ze. De coach: „Ik leg nu dingen bij haar neer." Het werkt. Na zes weken keihard te hebben gewerkt, verliest Bertens haar eer ste partij dit seizoen kansloos. „Maar deze keer kon ik ermee om gaan, was er realistisch onder. Ik had niet meer kunnen doen in die Als ik in september per direct een keuze had moeten maken, was ik gestopt. Ik was zwaar negatief Oktober 2017, het ten- nisseizoen loopt op het eind. Kiki Ber tens (26) wordt in de kwartfinales uitge schakeld in Luxemburg. Ze heeft met haar dubbelpartner nog één uitsmijter te gaan: de WTA Finals in Singapore. Eigenlijk fantastisch, maar ze is leeg. De beste tennisster van het land heeft er de pest in dat ze net verloren heeft, snakt naar vakantie en rust. Ze stapt in de auto bij coach Raemon Sluiter, die haar naar huis brengt in Breda. Hij vraagt op de terugweg aan haar: 'Wanneer gaan we trainen?' Zij antwoordt: 'We zien wel'. Naast haar telt de Rotterdamse coach tot twintig, maar de secon den temperen de opborrelende woede over het nonchalante ant woord niet. Wanneer ze aanko men in Breda zijn ze nog niet afge koeld. Hij: „We hebben om half twee 's nachts ruzie gemaakt op straat." Bertens kan er nu om la chen, maar geeft toe: „Ik had het echt niet door. Als ik er nu aan te rugdenk, kan ik me goed voorstel len dat hij zo kwaad werd." Ze haalt de finale in Singapore, maar de energie is weg en de twijfel groot. Wil ik dit allemaal nog wel? Het eiland Bali, een paar weken later. Twee pagina's in een schriftje, meer zijn het er niet. Maar de woorden die Bertens erin optekent, betekenen een keerpunt voor haar. „Ik schreef op wat ik wilde veranderen", zegt de speel ster, een paar dagen voor ze afreist naar Parijs. „Dat ik alles relaxter wil benaderen, meer zelf wil doen en meer rust wil." Geen tranen meer als het tegenzit. Geen paniek of schaamte. En na een nederlaag niet dat nare gevoel: 'Wat zullen anderen van me denken?"' Inbed „Na een nederlaag bleef ik het liefst twee dagen in bed liggen, ik wilde niet aan de partij denken", zegt de gravelspecialiste. Liever vluchtte ze weg van de teleurstel ling. „Maar wat had ik daaraan? Nu evalueren we meteen. Wat ging er fout? De dag erna ga ik trainen, dat kan op de baan zijn, maar ook op de loopband om mijn agressie eruit te gooien." Tijdens haar va kantie op Bali, waar ze samen is met haar vriend, schrijft ze op hoe ze het voor zich ziet. „Ik besefte dat ik het niet meer wilde zoals het was. Als ik rond september per direct een keuze had moeten ma ken, was ik gestopt. Ik was zwaar negatief." Ze benadrukt dat er ook goede momenten waren. Mooie herinneringen aan toernooizeges op het gra vel van Neurenberg en Gstaad. Maar die eeu- zaterdag 26 mei 2018 TENNIS Richel Hogenkamp (26) heeft zich opnieuw ge plaatst voor het hoofdtoer nooi van Roland Garros. Net als vorig jaar doorliep de Doetinchemse met suc ces de kwalificaties. Ho genkamp was gisteren te sterk Bianca Andreescu: 6-3 7-6 (9). Arantxa Rus verloor in de laatste ronde van de kwalificatie, maar bereikte als lucky loser toch het hoofdtoernooi. ZEILEN De jaarlijkse zeilre- gatta op het IJsselmeer bij Medemblik krijgt vandaag in de Laser Radial een ver rassende winnares. Want de gedoodverfde nummer 1 ontbreekt in de medalrace. Olympisch kampioene Marit Bouwmeester (foto), ook regerend wereldkam pioene, eindigde gisteren op de voorlaatste wed strijddag buiten de top 10. SCHAATSEN Jorrit Bergs ma en zijn trainer Jillert Anema zijn vertrokken bij het schaatsteam van Cla- fis. Ze zijn op zoek naar een nieuwe sponsor. Niet alleen de nummer 2 op de 10 kilometer van Spelen in Pyeongchang volgt zijn coach. Ook dertien andere schaatsers, onder wie Irene Schouten en Carien Kleibeuker, gaan weg. TENNIS Mannen. Geneve (Zwi), halve fi nale: Gojowczyk (Dui) - Fognini (lta/2) 6-4 6-4, Fucsovics (Hon) - Johnson (VSt/6) 2-6 6-4 6-1. Lyon (Fra), kwartfinale: Thiem (Oos/1) - Garcia-López (Spa) 6-7 (4) 7-6 (0) 6-4. Halve finale: Simon (Fra) - Norrie (Gbr) 6-1 7-6 (6), Thiem (Oos/1) - Lajovic (Ser) 6-4 5-7 6-4. Vrouwen. Neurenberg (Dui), halve finale: Larsson (Zwe) - Siniakova (Tsj/8) 4-6 6-3 6-1, Riske (VSt) - Flipkens (Bel) 6-3 6-1. Straatsburg (Fra), halve finale: Ci- bulkova (Slw/5) - Buzarnescu (Roe/4) 2-6 7-6 (5) 6-1, Pavlyuchen- kova (Rus/3) - Barty (Aus/1) 6-41-0 Opg. WIELRENNEN Ronde van België, 3de etappe: 1. Laporte (Fra/Cof) in 12.38,2. Grivko (Oek/Ast) +0.05, 3. Van Goethem (Rmp) +0.07. Algemeen klassement: 1. Laporte (Fra/Cof) in 7.22.28, 2. Greipel (Dui/Lot) +0.04,3. Grivko (Oek/Ast) +0.05. Bertens: Plezier is terug, energie ook Kiki Bertens, eerder deze maand in actie in Madrid. De tennisster is na een doorstart goed op dreef. „Ik maakte me al tijd erg druk om wat anderen van me vonden." fotoepa -Kiki Bertens (26) Fardau Wagenaar Rotterdam

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 31