VVN wil heeft nieuw type vrijwilliger nodig voor voortbestaan Vruchtbaarheid Zeeland is op één na hoogste Banenplan voor langdurig werklozen 2 MAIKEL HARTE I Column Wie mijn postuur ziet denkt niet meteen aan sport en dat begrijp ik volkomen. „Ik ben gebouwd voor comfort, niet voor snelheid", zeg ik altijd. Toch heb ik ruim een jaar gele den een nieuwe sport gevonden: volleybal. Dat had ik nooit ge dacht. In mijn jeugd heb ik gevoet bald en getennist en mijn favoriete kijksport is wielrennen en dus wil ik in een gekke bui nog weieens op een koersfiets stappen, maar vol leybal is altijd een ver-van-mijn- bed-show geweest. echter door een kameraad ge vraagd of ik wilde invallen bij de Bevobo (de competitie van de be- drijfsvolleybalbond). Hij was ten einde raad, had iedereen al ge vraagd, en kwam uiteindelijk bij mij terecht. Tot zijn en mijn eigen verbazing zei ik ja. Wat een verras send leuk spelletje is dat en ik baalde dat ik op een gegeven mo ment niet meer moest invallen. eigen vriendenploegje. Het eerste seizoen zit erop en wat heb ik er van genoten. Of anderen dat ook altijd van mij hebben gedaan is de vraag. Ik erger me altijd als ik spor ters commentaar op de leiding zie geven, maar wie stond er dit sei zoen te discussiëren met een scheidsrechter of een bal in of uit was: ik. Belachelijk natuurlijk: ik speel op het allerlaagste niveau, als ik spring kan er nog geen krant tussen en misschien als ik eens een goeie dag heb krijg ik die bal over het net; het is dan natuurlijk schaamteloos dat ik tegen een ar biter ga zeggen dat hij het niet goed gezien heeft. seizoen, maar ik heb een kant van mezelf ontdekt die niet altijd even fraai gedrag oplevert: altijd willen winnen. Na afloop is echter ook al tijd alles weer vergeten en verge ven, dan is het tijd voor een pint en een bitterbal. Dat hoort er ook bij, ik wil dan ook weer niet zo graag winnen dat ik dat ga laten staan. Best hypocriet als ik er zo over nadenk. Of anderen ook altijd van mij hebben genoten is de vraag DESTELLING Vandaag: Ik voel me veilig in mijn woonplaats Eens Oneens Toos Henk Paul Kusters 26 SRA&EN E>E KOMENDE &ASEN HEEL HOLLANb BAKT. Banenmarkt en open dag ADRZ John Dane aan het roer bij HZ Doorrekening voor kazerne later GOES Grote namen voor Dancetour Goes De NOS openbaarde gisteren dat VVN, vooral bekend van de ver- keersexamens op basisscholen, fi nancieel in zwaar weer verkeert. Doordat het aantal vrijwilligers af neemt, moet meer werk door be taalde krachten worden gedaan. Mede daardoor is de organisatie verlieslijdend. Ook zou er bij de districten en af delingen onvrede zijn over de lan delijke koers. Voorzitter Don Berndsen van het district Zeeland wil daar niet al te zeer op ingaan. „Ik heb geen behoefte om olie op het vuur te gooien." De discussie is vooral hoe VVN gereed kan worden gemaakt voor de toekomst, zegt hij. „We hebben veel vrijwilligers van rond de 70 en zelfs ouder. Dat zijn enthousiaste mensen die veel werk verrichten, maar dat houdt een keer op. De jon gere generatie heeft het te druk met andere dingen. Die wil best een keer helpen, maar bindt zich niet meer aan structuren." VVN richt zich op een nieuw type vrijwilliger, die meer als 'op roepkracht' fungeert. Daar hoort een ander soort organisatie bij, zegt Berndsen. Daar wordt aan gewerkt. „U kunt zich voorstellen dat dege nen die nu in die afdelingen actief zijn denken: er wordt aan mijn po ten gezaagd." De jongere generatie heeft het te druk met andere dingen „Het gaat erom het rationele en het emotionele te verenigen", zegt Berndsen. „We moeten ervoor zor gen dat je op de huidige manier nog enkele jaren verder kunt, maar dat er aan de andere kant een gezonde organisatie ontstaat waar we ook op langere termijn mee voort kunnen." Zeeland mag dan de reputatie van een vergrijsde provincie hebben, toch kregen vorig jaar - op Friesland na - nergens zoveel vrouwen in de leeftijd van 15 tot 50 jaar een kind als in onze provincie. In Nederland noteerde het CBS vorig jaar een vruchtbaarheidscijfer van 45,2. Dit is het aantal in 2017 le vend geboren kinderen per 1000 vrouwen van 15 tot 50 jaar. In Zee land werden 49 kinderen per 1000 vrouwen geboren, 0,2 kind minder dan in Friesland dat het hoogste vruchtbaarheidscijfer noteerde. Groningen had het laagste cijfer: 40,2. Binnen Zeeland was het vrucht baarheidscijfer in de gemeente Rei- merswaal het hoogst: 64,4. Daar mee staat deze gemeente landelijk op de achtste plaats. Vlissingen heeft in Zeeland met 43,9 het laag ste cijfer. In 2017 had elke vrouw in Zee land gemiddeld 1,76 kinderen. Dat is ietsje minder dan Friesland en Drenthe waar elke vrouw gemid deld 1,77 kinderen heeft. Het lande lijk gemiddelde is 1,62. Binnen Zee land varieert het van 2,3 kinderen per vrouw in Reimerswaal tot 1,57 in Vlissingen. De provincie gaat de Zeeuwse ge meenten helpen de kaartenbakken met werkzoekenden te legen. Daar voor wordt een beroep gedaan op de Balkenende-gelden. Onder de 7000 mensen die aan het werk kunnen worden geholpen zitten ongeveer 1000 geaccepteerde vluchtelingen. In totaal staan bij de gemeenten 14.000 werkzoekenden geregis treerd. De helft daarvan kan aan een baan worden geholpen, maar dat kost 2500 euro per persoon. Ge meenten hebben dat geld niet. En kele maanden geleden heeft het ka binet 35 miljoen euro beschikbaar gesteld voor versterking van de Zeeuwse economie. Uit deze pot, die beschikbaar is om de adviezen van oud-premier Jan Peter Balke nende uit te voeren, wil de provin cie 2 tot 3 miljoen euro aanvragen voor de Zeeuwse arbeidsmarkt, zegt gedeputeerde Jo-Annes de Bat. In de Statencommissie bestuur gaf hij gisteren aan dat de ongeveer 1000 Zeeuwse statushouders - vluchtelingen met een verblijfsver- gunning - daarvan kunnen profite ren. Groenlinks had aangedrongen op hulpmaatregelen voor erkende vluchtelingen. zaterdag 26 mei 2018 Ruim een jaar geleden werd ik Dit leidde uiteindelijk tot een Ik beloof beterschap komend Reageer op pzc.nl Gisteren: Wegwerpluiers moeten worden verboden 1390 reacties GOES Het Admiraal De Ruyter Ziekenhuis in Goes houdt zaterdag 2 juni een ba nenmarkt in Goes en een open dag in Vlissingen. Geïnteresseerden kun nen op beide locaties tussen 10.00 en 15.00 uur terecht. In Goes hoopt het ADRZ vooral jongeren te interesseren in een baan in de zorg. Een aantal afdelingen (kraamafdeling, geriatrie en intensive care) is aan wezig. In Vlissingen kan een operatiekamer wor den bekeken. VLISSINGEN John Dane wordt de nieuwe bestuursvoorzit ter van de HZ in Vlissin gen. Hij volgt Adri de Buck op, die per 1 januari volgend jaar terugtreedt. Dane is op dit moment lid van het college van be stuur. Hij is sinds 2014 in dienst van de Zeeuwse hogeschool. De Buck kondigde in maart zijn vertrek aan als bestuur der van de HZ. Hij staat zestien jaar aan het roer van de hogeschool. VLISSINGEN Staatssecretaris Barbara Visser (VVD, Defensie) komt pas uiterlijk 14 juni met antwoord op de vraag welke alternatieven er zijn voor de verhuizing van de mariniers van Doorn naar Vlissingen en wat die kos ten. GroenLinks-Kamerlid Isabelle Diks had hier begin mei om gevraagd. Visser laat weten dat het meer dan de gebruikelijke drie weken kost om te kunnen antwoorden. Op 21 juni praat de Kamer over de kwestie. De line-up voor de Dance tour in Goes is bekend. Bizzey, Tony Junior, La Fu- ente, Ruthless, Johnny 500, Giocatori en DJ Riley staan 29 juli op de Grote Markt. Dancetour Goes wordt geopend door de winnaar van de DJ Clash; die wordt 21 juli gekozen tijdens de finale in dance- club El Toro in Goes. Ruthless sluit de tour af. De organisatie van Veilig Ver keer Nederland (VVN) moet op de schop. Dat verloopt niet zon der slag of stoot. Grootste zorg is het op peil houden van het aantal vrijwilligers. Rolf Bosboom Middelburg - Don Berndsen, voorzitter VVN Zeeland Theo Giele Vlissingen Ernst Jan Rozendaal Middelburg WEEKEND 12

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 2