De wederopstanding van 26 WIELRENNEN GIRO D'ITALIA Column S JOERD MOSSOU Als Heracles toevallig een keertje van Ajax had gewonnen, dan vond Jan Smit dat altijd het ultieme bewijs dat de eredi visie hartstikke spannend en geweldig was. Zie je nou wel, zei de huidig KNVB-voorzitter dan. „2-t gewonnen! Hoezo te weinig weerstand? Waarom zouden we iets veranderen, jongens?" Zo opportunistisch, eendimensionaal en simpel denken voetbalbestuurders soms. Toen Ajax vorig jaar de finale van de Europa League haalde, vond een aantal clubs het prompt niet meer nodig om ook maar iets aan de eredivisie te veranderen. Laten we alles lekker bij het oude houden! zonnige voorjaar. Vanavond spelen twee Neder landers in de Champions League-finale. Vorige week nog werd het Nederlands elftal voor spelers onder 17 jaar Europees kampioen. In maart won het Nederlands elftal weer eens een wedstrijdje, met 3-0 van Portugal zelfs, nota bene met Cristiano Ronaldo in de basis. Oh ja, het gevallen wonderkind Memphis Depay is in Lyon al maanden in topvorm. Je gelooft het niet, maar bovenstaand op telsommetje kan er zo maar toe leiden dat het Nederlandse voetbal weer rustig achterover gaat leunen, in de waan dat het allemaal wel meevalt met die voetbalcrisis. Als er nou één orgaan is dat van besluite loosheid aan elkaar hangt, dan is het de Eredivisie NV wel In juni moet er door de clubs besloten worden over een nieuwe eredivisie, die meer geld moet opleveren en aantrekkelijker moet wor den, met méér wedstrijden onder druk en minder (lees: geen) kunstgras. Ik houd mijn hart vast, want als er nou één orgaan is dat van besluiteloos heid aan elkaar hangt, dan is het de Eredivisie NV wel. Een orgaan waarbinnen iedere club een stem heeft, waardoor alles verzandt in een oeverloos de mocratisch vergadergeneuzel. Landen zoals Frankrijk, Spanje, Duitsland en België zetten op het dieptepunt van hun voetbal- crises allemaal een grondige hervorming in wer king. Trainersopleidingen, jeugdopleidingen, cen trale voetbalscholen, tactische hervormingen, competities: de hele boel ging op de schop, in veel gevallen met groot succes. In de top van de KNVB heerst wat meer rust en stabiliteit, er werken een paar degelijke vakmen sen nu, maar een revolutie? Een baanbrekende visie op de toekomst? Een visionair die ons voetbal toekomstbestendig maakt? Afgezien van een enigszins aangepaste trainers opleiding, met meer ruimte voor verschillende type coaches, is er nog vrij weinig veranderd. Wel zijn we afgezakt op alle ranglijsten. De eredivisie levert ondertussen minder televisiegeld op dan de Belgische. Bepalende spelers in de Europese top- competities? Nog steeds maar een handjevol. Ge miste eindtoernooien? Twee and counting. Laat u niks wijs maken, het Nederlandse voetbal is nog lang niet boven Jan. Iedere voetbalbestuur der die suggereert dat het wel meevalt, en dat het allemaal slechts een kwestie is van - gaap - 'een golfbeweging van talent', is niet berekend op zijn taak. Luiheid en zelfgenoegzaamheid: ieder procentje daarvan is funest. Oyf aan het roer bij Vitesse Meteen finale Van Gelder Tijdens een gedenkwaardige wielerdag nam Tom Dumoulin virtueel het roze over, maar na de finish trok niet hij, maar winnaar Chris Froome die roze trui aan. De titelverdediger reed beresterk in de meeslepende koninginnenrit, maar zag zijn kansen op de eindzege juist slinken. Tom Dumoulin is een tikkeltje zenuwachtig opgestaan vanoch tend. Het onbehagen begon de vo rige avond al. Toch oogt hij ont spannen voor de start in Venaria Reale. Of hij even de etappe kan voorspellen, wordt hem gevraagd, want dat heeft hij een dag eerder feilloos gedaan. Ja hoor, Dumoulin ziet er de lol wel van in. Sky zal volle bak aanvallen, ver wacht hij. „En op de Finestre zal Chris Froome gaan. Wout Poels heeft dat natuurlijk al eerder ge daan en zit daar dan voor. Dan is het de vraag of ik wel of niet mee zit. En dat kan ik helaas niet voorspellen." De nummer 2 in het klassement heeft een dag eerder zijn voor sprong tot Simon Yates gehalveerd en hoopt dat diens slechte dag een vervolg krijgt. Maar net zo goed maakt Dumoulin zich klaar voor een aanval van Sky en Froome, die de Giro overhoop willen gooien. En inderdaad: op de Finestre zorgt Sky voor een verschroeiend tempo. Op 86,5 kilometer van de fi nish eist dat beulswerk zijn eerste slachtoffer van naam: rozetruidra- ger Simon Yates. Voor dé man van de eerste tweeënhalve week, begint een lange lijdensweg vol meelij wekkende beelden. Dumoulin weet dat hij virtueel de roze trui overneemt. Profetisch Na de enorme versnelling van zijn ploegmaten gaat Froome zelf. Nu al. Met nog tachtig kilometer voor de wielen begint hij aan, ja, aan wat ei genlijk? Aan een solo zonder weerga, uit vervlogen tijden. De woorden van Dumoulin voor de start blijken profetisch, al hebben ze enige nuance nodig. Dumoulin, na de finish: „Ik wist dat Sky met iets speciaals bezig was. Maar dat Froome zo vroeg gaat... En het dan volhoudt. Dat is speciaal." In Bardonecchia ziet iedereen hoe Froome de afgelopen uren de Giro op zijn kop zet. Hij rijdt al drie uur alleen op kop en heel even zien de mensen hem op straat in levende lijve voorbij schieten voor hij be gint aan de slotklim. Op de Fine stre, 70 kilometer eerder, is hij weg gereden bij Tom Dumoulin en zijn andere concurrenten. Eenmaal bo ven in het ski-oord Jafferau slaat Froome een gat in de lucht. Na twee valpartijen in de eerste weken leek zijn Giro naar de vaan tjes. Een etappezege op de Zonco- lan deed daar weinig aan af, aange zien Froome een dag later alweer tijd verloor. Maar nu, twee dagen voor de finish in Rome, rijdt Froome zich in de roze trui. Na de Tour en de Vuelta van vorig jaar zou het roze in Rome een historisch drieluik van opeenvolgde zeges in grote rondes zijn. Froome draagt bovenop de Jaffe rau voor het eerst het roze. De belo ning van een uitgekiend plan van Sky. De voltallige ploeg - ook soig- neurs en mecaniciens - zat een avond eerder in het hotel bij elkaar om deze roze coup voor te bereiden. Daar wordt het besluit genomen om alles of niets te spelen. „Win nen of verliezen met veel tijd", zegt ploegmanager Dave Brailsford. „Als ik zou wachten op de laatste klim vandaag zou ik nooit meer dan drie minuten goed kunnen maken", zegt Froome achteraf over zijn on gekende aanval. „Een risico, maar wel een berekend risico." De vroege aanval staat niet op zichzelf. Als de Finestre in zicht komt, neemt Sky volgens plan het commando over. De ploeggenoten van Froome knijpen rozetruidrager Simon Yates adem af. Yates komt 38 minuten na Froome over de streep. Eenmaal op de laatste acht kilome ters rekent Froome af met Dumou lin en zijn concurrenten. zaterdag 26 mei 2018 GO @sjoerd mossou Het is misschien wel het grootste gevaar van dit VOETBAL Vitesse heeft een nieuwe eigenaar. De Rus Valeri Oyf (foto) neemt de Arnhemse club per di rect over van zijn landge noot Alexan- der Tsjigi- rinski. Oyf (54) schuift door vanuit de rvc van Vi tesse. De par tijen geven geen details vrij over de prijs, die met de overname is gemoeid. TURNEN Yuri van Gel der (foto) heeft bij zijn internationale rentree de ringenfinale gehaald van de wereldbe kerwedstrijd in Osijek. Zijn score van 14.000 was goed voor de zesde plaats in de kwalifi catie. De beste acht ringenturners strijden mor gen om de medailles in de Kroatische stad. O fi. dag voor Dumoulin «a --s—j-—- f-tjj Pim Bijl Bardonecchia Bijna afgeschreven, maar in de monsteretappe naar Bardonec chia greep Chris Froome de macht in de Giro en reed zich met een historische 80 kilome terlange solo in de roze trui. Krijg hem daar nog maar eens uit. Daan Hakkenberg Bardonecchia

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 26