0 DE WEEK VAN PHLIPPEN 20 OPBIEDEN OVERVERHITTE MARKT Makelaars laten woningzoekenden steeds vaker tegen elkaar opbieden. Vereniging Eigen Huis maakt zich zorgen over deze vorm van prijsopdrijving. „Moreel klopt er niets van." Ik erger me altijd enorm aan mensen die de feiten negeren. Neem nou ongelijkheid. Hoe vaak hoor ik niet dat de ongelijk heid in ons land enorm toeneemt. Als ik daartegen inbreng dat de netto inkomensongelijkheid in Nederland juist laag is in vergelij king met Europa of als ik uitleg dat de ongelijkheid de laatste tien jaar nauwelijks is toegenomen, dan zeggen mensen dat zij dat niet zo voelen. Ménsen, denk ik dan, kijk nou toch eens naar de feiten! kaart zette, liet eind vorig jaar in deze krant weten dat de inkomens ongelijkheid in Europa kleiner wordt als we met ons huidige beleid doorgaan. Tuurlijk, bruto neemt de ongelijkheid toe, maar waar het om gaat is wat je ervan Onze belastingen herverdelen die ongelijkheid. Dat is gewoon een feit kunt kopen. Onze belastingen herverdelen die ongelijkheid. Dat is gewoon een feit. Dat feit staat los van de vraag of je vindt dat er nog meer of juist minder zou moeten worden herverdeeld. Zodra ik uitroep dat het erom gaat wat je ervan kunt kopen, is de geest steevast uit de fles. 'Bijna niets meer', klinkt het dan. 'Het le ven wordt steeds duurder', vinden de meesten. Volgens de ouderen is dat vooral de schuld van de euro. Sinds de invoering ervan is alles duurder geworden. Sommigen stel len zelfs dat die hele euro een grote marketingtruc is van grote bedrij- Nieuwsflits ven om al hun producten flink duurder te maken. Zalm (destijds minister van Financiën) moest alle zeilen bijzetten om de 'gevoelsin- flatie' tegen te spreken. 'In feite zijn de prijzen niet sneller gestegen toen de euro werd ingevoerd', was zijn stelling. Als je zelf voelt dat er iets aan het gebeuren is, terwijl mensen met macht dat blijven ontkennen, dan verlies je je vertrouwen. Ofwel in jezelf: 'Blijkbaar gaat het met anderen wel beter, maar met mij niet. Ergo: wat is er mis met mij?' Ofwel in de politiek, die je gevoel tegenspreekt. De vertrouwens breuk die de euro teweegbracht is er nog steeds. Volgende week vrijdag spreek ik hierover in een Europa-debat met de grote specia list Branko Milanovic. Ik ben van mening dat Europa alleen kan over leven als Europeanen zich econo misch veilig voelen. Mensen van de feiten, zoals Milanovic, moeten hun stinkende best doen uit te pluizen hoe het kan, dat mensen minder koopkracht voelen sinds de euro. Hier is alvast een razend interes sant nieuw feit dat Duitse weten schappers vorige week naar buiten brachten: de dagelijkse boodschap pen van de armste tien procent in Europa zijn sinds de invoering van de euro veel duurder geworden dan de boodschappen van de rijkste tien procent. Ongelijkheid wordt dus onder schat in het voordeel van de rijken. Kijk, nu hebben we het ergens over. Ik hoop dat deze nieuwe feiten worden opgepikt. Dat de mensen die voelden dat hun leven duurder werd in het gelijk worden gesteld. Het kan een begin zijn van nieuw vertrouwen. Signify Light Heinel Shell Altice Het huis waar Sabine van Staden nu met haar gezin woont, voelt als tweede keus. Haar droomhuis ligt een paar straten verderop in Aerdenhout. „De locatie was prachtig, de kinderen waren er lyrisch over. Ik dacht echt: dit wordt hem." Het werd hem niet, omdat Van Staden weigert op te bieden tegen andere geïnteres seerden. „De verkoopmakelaar verbaasde zich erover dat ik zo principieel was. Maar ik doe niet mee aan die spelletjes. Al snijd ik mezelf daarmee in de vingers." Van Staden en haar man deden een bod op het huis, waarop ze een telefoontje kregen van de make laar. „Die vertelde dat we mini maal 20.000 euro meer moesten bieden, omdat een andere partij 'ook in die regionen zat'. Dan zou het huis naar ons gaan, want wij hadden 'de voorkeur van de ver koper'. Ik kon mijn oren niet gelo ven, hier was duidelijk sprake van prijsopdrijving." Volgens Vereniging Eigen Huis gebeurt dit vaak in de Randstad. Zeker op plekken waar de markt oververhit is, zoals in Amsterdam en Utrecht, drijven makelaars de prijzen op door woningzoekenden tegen elkaar op te laten bieden. Soms zelfs wanneer er al een mondelinge overeenkomst is. „De kopers hebben de cham pagne al ontkurkt en krijgen dan een telefoontje dat een andere partij meer biedt. En wordt ze gevraagd of ze nog even een paar duizend euro kunnen bijpassen. Moreel klopt er niets van. Je kunt als koper niet eens controleren of die andere partij wel bestaat", zegt Hans André de la Porte van Vereniging Eigen Huis. Je kunt als koper niet eens controleren of die andere partij wel bestaat @sandraphlippen och duurder! Zelfs Thomas Piketty, de man die ongelijkheid wereldwijd op de Sandra Phlippen is universitair docent aan de Erasmus School of Economics en voormalig chef economie bij deze krant. Ryanair riskeert in België zware boetes doordat het piloten en cabinepersoneel inzet, die worden gezien als schijnzelfstandigen. Dat zegt de Belgische inspectie na een inval op de luchthaven Brussel Zuid Charleroi bij de budgetmaatschappij. „Cabinepersoneel dat na 2012 werd aangenomen is niet onderworpen aan de Belgische sociale wetgeving, wat verplicht is", aldus een woordvoerder. Ryanair dwong piloten een bedrijfje op te richten waarna ze als zelfstandigen werden ingehuurd. De Vereniging van Nederlandse Verkeersvliegers vermoedt dat Ryanair zich ook in Nederland schuldig maakt aan schijnconstructies met personeel. O zaterdag 26 mei 2018 GO Het vroegere Philips Lighting was de grootste stijger in de AEX. Nette winst voor de bierbrouwer. Rusland en de Opec zouden de olieproductie weer willen op voeren. Dan daalt de prijs. De kabelaar splitste eerder deze week de Amerikaanse activiteiten af. o Makelaars drijven de prijs op Irene van den Berg Rotterdam - Hans André de la Porte, VEH

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 20