16 kpn.com VIJF VRAGEN URGENDA In Den Haag dient maandag het hoger beroep van de staat in de geruchtmakende klimaatzaak van Urgenda. Waar draait die nou eigenlijk om? HA In Den Haag dient maandag het hoger beroep van de staat in de geruchtmakende klimaatzaak van Urgenda. Die organisatie spande drie jaar geleden met bijna 900 mede eisers een zaak aan om de overheid via de rechter tot meer actie te dwingen tegen verdere opwarming van de aarde. Tot grote verrassing van juristen won Urgenda. De rechter droeg de Nederlandse staat op de uitstoot van broeikasgassen in 2020 met 25 procent te verminderen ten opzichte van 1990. Niet omdat de overheid de C02-uit stoot niet wil verminderen, stelt een woordvoerder van de regering. „Onze ambitie blijkt overduidelijk uit het regeerakkoord." Volgens de regering is de rechter te veel op de stoel van de politiek gaan zitten. Dat is een principekwestie: het zou betekenen dat activistische rechters beleid kunnen bepalen. Of dat nou over het klimaat gaat, over defensie of over de zorg. De procedure draait volgens de landsadvocaat dan ook om de vraag op welke wijze de rechter beleids keuzes van de regering zou moeten toetsen. Daarover verschillen de meningen. De overheid beloofde destijds met de uitspraak aan de slag te gaan. Neder land ondertekende het Klimaat akkoord van Parijs, waarin landen afspraken de opwarming van de aarde beperkt te houden tot maxi maal 2 graden. Over de exacte uitwerking daarvan onderhandelt de overheid momenteel met het bedrijfsleven en maatschappelijke organisaties. In de praktijk is echter nog weinig gebeurd, stelt Urgenda. „De C02-uitstoot is pas met 13 pro- Is ExxonMobil door olie te verkopen schuldig aan de orkaan Katrina? cent gedaald. Sluiting van de twee oudste kolencentrales is onlangs uitgesteld tot 2025. De drie nieuwere sluiten pas in 2030. De tijd en het geld die de overheid besteedt aan het bestrijden van het vonnis in onze zaak, had beter kunnen worden besteed aan het omlaag brengen van de broeikasgasuitstoot", zegt direc teur Marjan Minnesma van Urgenda. „Nederland mist elke dag kansen voor klimaatoplossingen die burgers het minste gaan kosten." Die is enorm. De klimaatzaak van Urgenda inspireerde milieugroepen in de hele wereld om vergelijkbare zaken aan te spannen. Tegen over heden - bijvoorbeeld in België, Ierland, het Verenigd Koninkrijk, Zwitserland en de VS - en tegen bedrijven. Zo startte Milieudefensie, dat vorig jaar een zaak om schone lucht tegen de staat voerde (en verloor) onlangs een rechtszaak die Shell moet dwingen te stoppen met het aanrichten van klimaatschade. Wereldwijd lopen nu honderden van zulke klimaatzaken, aldus hoogleraar klimaatrecht Jonathan Verschuuren van de UvT. „In de VS zie je nu bij voorbeeld veel zaken die door kinde ren zijn aangespannen, omdat zij in de toekomst last krijgen van de ge volgen. Op hun beurt proberen over heden van steden als Seattle, San Francisco en lokale county's de kosten voor kustbescherming en rioolaanpassingen te verhalen op oliebedrijven als Shell." Juristen in de hele wereld kijken er reikhalzend naar uit, volgens de klimaatrechtprofessor. „Deze zaak draait ook om de vraag of je de over heid verantwoordelijk kunt stellen voor klimaatverandering. Voor ge volgen, zoals overstromingen, die plaatsvinden in de toekomst. Daar is de Nederlandse rechter vrij makke lijk overheen gestapt, maar juridisch is dat enorm lastig. Is ExxonMobil door olie te verkopen schuldig aan orkaan Katrina?" Heel veel concrete uitspraken liggen er nog niet, maar langzaam maar zeker gaat de juris prudentie volgens hem wel die kant op. De hoogleraar maakt de vergelij king met de tabaksindustrie, die schuldig wordt geacht aan gezond heidsschade bij rokers. „Het gaat in heel kleine stapjes, maar er komt een moment dat bedrijven hangen." Gratis Harman Kardon Speaker t.w.v. 229 zaterdag 26 mei 2018 GO Wereld kijkt naar klimaatzaak Annemieke van Dongen Klimaatzaak? Help me even. R1 Waarom ging de overheid in beroep? E| De uitspraak was in 2015. Is I I er sindsdien niks gebeurd om de uitstoot te verminderen? - Jonathan Verschuuren (hoogleraar) Wat is de internationale impact van de zaak? ■f9 Wat betekent 'ons' hoger EJ beroep voor al die klimaat zaken? Samsung Galaxy S9 Nu in prijs verlaagd. l 26 cm harman kardon *Actie geldig van 7 mei t/m 1 juli 2018 bij aankoop van een Samsung Galaxy S9 of S9+.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 16