30% II 15 Auto leeg Negen straatroven in één nacht waarom ik geen sigaretten verkoop. 'Het is mijn winkel', zeg ik dan. 'Ik betaal huur, dus ik bepaal. Wegwe zen naar een andere winkel.' Sorry voor mijn harde woorden." Hij was het Zijn overvaller zou hij onmiddellijk herkennen, zegt Baghi. Wat hij zou doen, als hij hem te pakken kreeg? „Eerst had ik bedacht dat hij de win kel moest schoonmaken, met zijn tong. Maar nu zou ik hem het liefste een dag in mijn winkel zetten, met een geprinte foto van de overval in zijn handen. Dan kan ik tegen klan ten zeggen: kijk, deze jongen was het. Die heeft mijn geld gestolen." „De stijging van deze misdrijven deed zich voor in de eerste helft van 2017", zegt Fransman. „Sindsdien zien we weer een daling. Een slui tende verklaring voor deze korte op leving is niet te geven." Minstens zo opmerkelijk is de stij ging van vier randgemeenten in de lijst van onveiligste gemeentes. Uit hoorn steeg licht, van plek 126 naar 117. Ouder-Amstel ging door een flinke toename van auto-inbraken van plek 23 naar 7. En Amstelveen steeg van plek 99 naar 42. „Een be langrijk signaal", zegt de Amstel- veense burgemeester Bas Eenhoorn. „Dit betekent dat we op onze qui- vive moeten zijn en er bovenop moe ten zitten, samen met de politie." Amstelveen werd vorig jaar ge plaagd door een golf van woningin braken. Dat aantal nam toe van 290 naar 402. Vooral in de december maand was het raak, met een record aantal van 59 inbraken. Die explo sieve stijging hangt samen met de komst van Chileense inbrekers, die georganiseerd inbreken in buurten, zegt Eenhoorn. „Waar ze makkelijk met het openbaar vervoer kunnen komen, struinen ze de wijken af. Een aantal van deze lieden is gevat. Daar wordt nu intensiever op gerecher cheerd, omdat wij denken dat het de stijging verklaart." De Amsterdamse politie wist vorig jaar zeven Chilenen op te pakken. Uit onderzoek is gebleken dat ze georga niseerd werkten. Maar veel is ook nog onduidelijk, zegt Eenhoorn. „Bij voorbeeld of de inbrekers uit vrije wil opereren, of dat ze in hun thuis land worden bedreigd of gechan teerd. Er zit nog een hele wereld ach ter." Dat ze nu juist zijn stad hebben uitgekozen om te roven, snapt de burgemeester wel. „We liggen niet ver van Schiphol en zijn uitstekend bereikbaar via het openbaar vervoer." Er blijft, kortom, werk genoeg voor politieagenten in Amsterdam en om geving. Sterker nog, het werk loopt ze over de schoenen. „Zoals de drie hoek (van burgemeester, politie en OM) al eerder stelde, is de druk op onze capaciteit groot. De cijfers van deze krant tonen aan dat die situatie onveranderd is", zegt Jean Fransman. „Die druk zorgt ervoor dat we de af gelopen tijd sommige zaken hebben moeten laten liggen. Soms zelfs als er indicaties zijn wie de dader is. Dat is de realiteit van ons werk in deze een heid." Al hangen ze de hele stad vol ca mera's en komt er nog meer blauw op straat, Amsterdam zal altijd één van de onveiligste gemeentes zijn. Zeker in de Misdaadmeter, die het aantal politieaangiften afzet tegen het inwonertal. Die berekening is 'te simpel', luidt het verweer van de Amsterdamse politie. Er wordt geen rekening gehouden met de 1,5 mil joen toeristen en dagjesmensen die jaarlijks de stad overspoelen. „Zij ma ken een groot onderdeel uit van ons werk", zegt politiewoordvoerder Jean Fransman. „Zo zijn ze vaker slachtof fer van zakkenrollers." Toch is daarmee niet alles ver klaard. De criminaliteitscijfers in Amsterdam daalden, maar niet zo hard als in de rest van Nederland. Sommige misdrijven namen zelfs toe. Zo steeg het aantal inbraken met 4 procent, het aantal overvallen in Amsterdam ging van 176 naar 184 en er werden 15 procent meer auto's en motoren gestolen. De politie moet gissen naar de oor zaak van die plotselinge toename. Overde Chileense inbrekers is veel onduidelijk. Opereren ze uit vrije wil? Straatroof "14 zaterdag 26 mei 2018 Hoe voorkom je dat er wordt ingebroken in de auto? Vooral door er geen waardevolle spullen in ach ter te laten. 68 procent van de Nederlanders zei dit in 2017 vaak te doen, in 2012 was dit nog 70 procent. Het Zeeuwse Hulst is in de top-10 van gemeenten met de grootste kans om op straat beroofd te worden een vreemde eend in de bijt. De gemeente staat daar tussen de drie grootste steden en een reeks gemeenten die grenzen aan Amsterdam en Rotterdam. In Hulst vonden vorig jaar 10 straatroven plaats, negen daarvan in één nacht. Een groep jongens van 17,18 en 19 maakte in drie uur tijd onder bedreiging van een wapen telefoon, geld, kle ding en sleutels buit. 30 procent van de Neder landers laat waardevolle spullen thuis om diefstal of beroving op straat te voor komen, blijkt uit cijfers van het CBS over 2017. Vijf jaar geleden was dat 33 procent. Baghi is boos: „Wie pakt er nou geld af van anderen? Geld is als onderkleding: dat gebruik je niet van andere mensen." FOTO MARCO OKHUIZEN Amsterdam onveiligst, maar hoe komt dat? Anderhalf miljoen toeristen zijn de reden dat Amsterdam opnieuw uit de bus komt als onveiligste ge meente van Nederland, zegt de po litie. Toch is er meer aan de hand. Het aantal overvallen steeg en een golf van inbraken deed ook rand gemeenten klimmen in de lijst. Koen Voskuil Toeristen zijn regelmatig slachtoffer van criminaliteit. De Amsterdamse politie is daar druk mee. foto maarten brante Amsterdam - Bas Eenhoorn, burgemeester per 10.000 inw -5

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 15