M EUWS 11 Nieuwe Italiaanse regering wil niet bezuinigen, maar geld uitgeven De derde economie van de eurozone dreigt op ram koers te geraken met Europa over de begrotingsregels. Heidelberg en het Odenewald Crikvenica aan de Bloemenrivièra f€ 349 Zwarte Woud en de Elzas Dresden, Leipzig en Weimar Achensee Drielandenreis Zonnig Istrië f 689 www.dejongintra.nl/busreizen Na tweeënhalve maand krijgt Italië de regering waarvoor Europa vreesde: de extreemrechtse partij Lega en de populistische Vijfster- renbeweging. In hun programma staan vergaande, peperdure belof ten: een basisinkomen voor arme werklozen, een belastingverlaging, eerder met pensioen en grote over heidsprojecten die banen moeten opleveren. Een begroting ont breekt. Volgens economen kosten de plannen ruim too miljard euro. Italië, dat al met een gigantische staatsschuld kampt, moet van Europa juist bezuinigen. Luigi Di Maio, leider van de Vijf- sterrenbeweging geeft toe dat de plannen geld zullen kosten, maar stelt dat keihard bezuinigen - waartoe Europa Italië dwingt - niet langer werkt. „De economie staat stil. We moeten juist investeren om de motor van onze economie weer op gang te krijgen!" De 44-jarige Giulia, al vijf jaar werkloos, heeft op de Vijfsterren- beweging gestemd in de hoop dat er iets zal verbeteren. „Al doen ze de helft van wat ze hebben beloofd, dan doen ze al meer dan alle rege ringen hiervoor bij elkaar." Angst voor een nog diepere crisis heeft ze niet. Lachend: „We hebben niet zo veel te verliezen." Ook op het gebied van migratie willen partijen een vuist maken tegenover Brussel. Met name het Dublin-verdrag, dat migranten ver plicht asiel aan te vragen in het land waar ze de Europese Unie binnen komen, moet op de schop. De half miljoen illegale migranten moeten worden uitgezet. Schepen van hulporganisaties die migranten op pikken, mogen bij Italiaanse havens worden geweerd. En migranten moeten tijdens hun asielprocedu res worden gevangengezet. Het is de harde lijn uit het verkie zingsprogramma van de extreem- formateur benoemd. Met hape rende stem gaf Giuseppe Conté daarna zijn eerste toespraak als aan staande premier. „Buiten wacht een land dat antwoorden nodig heeft. Ik zal de advocaat van het Ita liaanse volk zijn." Donderdag en vrijdag consulteerde hij alle par tijen van het parlement, de voorzit ter van de Italiaanse Bank en een aantal Italiaanse burgers die hun spaargeld verloren doordat hun banken failliet gingen. Conté: „Die mensen verdienen het om door ons gehoord te worden. De bescher ming van spaargeld zal een van de belangrijkste punten van de nieuwe regering worden." na de economische crisis, maar Ita lië nauwelijks. De koopkracht is sinds de introductie van de euro gedaald, de lonen stijgen niet, bedrijven gaan failliet of verkassen naar het buitenland, jongeren vertrekken massaal. Zenuwachtig De Vijfsterrenbeweging, opgericht door komiek Beppe Grillo, kreeg bij de verkiezingen op 4 maart 33 procent van de stemmen. De extreemrechtse partij Lega werd met ruim 17 procent de grootste partij op rechts. Leider Matteo Salvini beloofde in de campagne 'de straten schoon te vegen' en illegale migranten naar hun eigen land te rug te sturen. De partijen hebben een belangrijke gemene deler: een kritische opstelling naar Europa en haar strenge regels. Ze vinden dat Italië van Europa te veel moet be zuinigen en op het migratiedossier aan haar lot wordt overgelaten. De 53-jarige hoogleraar en advo caat Giuseppe Conté gaat de rege ring leiden. Luigi Di Maio en Mat teo Salvini hadden dat zelf graag ge daan, maar weigerden allebei die plek op te geven voor de ander. In de persoon van Giuseppe Conté konden zij zich allebei vinden. Opvallend, want Conté heeft geen enkele politieke ervaring en is zelfs geen lid van een politieke partij. Europa kijkt ondertussen zenuwachtig naar Italië. Gevreesd wordt dat het land Griekenland achternagaat. Het probleem is dat de economie van Italië tien keer zo groot is als die van Griekenland. Italië kan simpelweg niet overeind worden gehouden door de andere lidstaten. Woensdagavond werd Conté door de president officieel tot rechtse Lega die doorklinkt in het regeerakkoord. Voor Giuliano, advocaat in Mestre, is dat het belangrijkste. „Ik vind die Vijfster renbeweging maar niets, maar nu ik zie wat er in het regeerakkoord van de Lega-plannen is overgeno men, ben ik positief over de samen werking. Europa heeft ons te lang We moeten juist investeren om de economie weer op gang te krijgen in de steek gelaten, dus we moeten het heft in eigen handen nemen." Het contratto di governo (rege ringscontract) is door de achterban van de partijen met een overtui gende meerderheid goedgekeurd. Volgens een peiling vorig weekend ziet ruim 60 procent van de Italia nen deze regering zitten. De meeste Europese landen zijn opgekrabbeld zaterdag 26 mei 2018 GO Europa's nachtmerrie volgende keer weer! 5-daagse busreis 10-daagse busreis Reiscode: eblud03 Reiscode: ebendOö 6-daagse busreis vanaf€ 349 p.p. 6-daagse busreis nu 25 korting p.p.! (4/6) Reiscode: ebglc02 vanaf 359 p.p. Reiscode: ebachOI 8-daagse busreis vanaf€ 529 p.p. Reiscode: ebnau02 10-daagse busreis vanaf€ 599 p.p. 10-daagse busreis Reiscode: ebmug02 vanaf€ 639 p.p. Reiscode: ebckv02 Busreizen Autoreizen Vliegreizen Verre reizen Steden reizen Bel 0180 - 457 803 of ga naar uw ANVR reisadviseur Reissom excl. 19,50 reserveringskosten sgr en€2,50Calamiteitenfonds Eveline Rethmeier Rome Luigi Di Maio van de Vijf sterrenbeweging, fotoepa - Luigi Di Maio (politicus) Luigi Di Maio schudt de hand van Giuseppte Conté (rechts), die de regering gaat leiden. FOTO AP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 11