10 Esther Ouwehand (41) van de Partij voor de Dieren zat door een burn-out bijna een jaar thuis. Luisteren naar obscure metal hielp haar. „Die muziek is heel hard. Alles wat er in mijn hoofd zit, wordt er dan wel uitgeblazen." INTERVIEW ESTHER OUWEHAND Het CDA is nog altijd onze aartsvijand. Zij staan voor alles waarvan wij zeggen dat dit zo niet kan „Ik ben altijd wel een vrije geest geweest. Maar de omgeving in Katwijk is niet stimulerend. Daar ligt wel een grote klem op jonge mensen. Dat voel je meteen als je dat dorp binnen fietst. Dat conser vatisme daar - doe maar normaal, dan doe je al gek genoeg - dat kun je wel als een klemmende norm ervaren. Maar ik heb me er nooit door laten tegenhouden." „Het CDA zit in het kabinet en dat is nog altijd onze aartsvijand. Zij staan voor alles waarvan wij zeg gen dat dit zo niet verder kan: de vanzelfsprekende uitbuiting van dieren voor eigen gewin. Het CDA Al meer dan elf jaar is ze lid van de Tweede Kamer. Gepokt en gema zeld, zoals ze zelf zegt. Toch knapte er eind 2015 iets bij Esther Ouwehand van de Partij voor de Dieren. „Deze baan vraagt heel veel van je. Daar kun je niet te veel akeligs in je privéleven bij hebben. En dat had ik wel." Ouwehand werd ziek: een burn-out. Inmiddels is ze weer anderhalf jaar aan het werk. Ze drukt haar stempel op debatten, niet alleen als het gaat over dierenrechten en milieu. Vorige maand oogstte ze lof- van vriend en vijand - over de manier waarop ze het Mark Rutte lastig maakte in het debat over af schaffing van de dividendbelas ting. „Rutte vindt de leugen pas een probleem als hij uitkomt", hoonde ze over opgedoken memo's die er volgens de premier eerst niet waren. Ouwehand is niet het enige Ka merlid dat in problemen kwam door de combinatie van werk en privé. Eerder dit jaar trokken SGP'er Elbert Dijkgraaf en WD'er Han ten Broeke zich terug van wege oververmoeidheid en ge zondheidsproblemen. Dijkgraaf stapte zelfs definitief op. Net als Nine Kooiman van de SP, die het moederschap niet kon combine ren met het werk van volksverte genwoordiger. „Voor een deel voelt het voor mij niet als werk. Ik ben een idealist, ik wil de wereld verbeteren. Zat ik niet in de Tweede Kamer, dan Trek meer budget uit voor ondersteuning van Kamerleden. Dat is in het belang van de samenleving deed ik het wel op een andere ma nier. Maar deze baan is veeleisend. Als Kamerlid moet je het doen met één tot anderhalve beleidsme dewerker. Daarmee moet je een heel ministerie controleren waar duizenden ambtenaren werken. Dat is niet eerlijk: kijk naar de discussie over de uitbreiding van Lelystad Airport. In rapportages waar het kabinet zich op baseerde, werden verkeerde aannames ge daan en cijfers weggelaten. Nie mand in de Tweede Kamer viel dat op, omdat wij simpelweg niet vol doende mankracht hebben om dat uit te pluizen. Uiteindelijk waren het burgers die de fouten hebben opgemerkt. Maar dat is eigenlijk een taak van ons, van het parle ment. Doordat Kamerleden zo slecht worden ondersteund, komt het kabinet er vaak mee weg. Zij kunnen met heel veel rapportjes en wollig taalgebruik de Kamer makkelijk op het verkeerde been zetten." „Door meer budget uit te trekken voor ondersteuning van Tweede Kamerleden. Op z'n minst een verdubbeling. Veel partijen dur ven die discussie niet aan, omdat politici worden gezien als zakken vullers. Maar ik zeg: wij zitten hier voor de burgers, om de regering te controleren, om de stem van het volk te zijn. Je moet de vertegen woordigers van het volk veel beter ondersteunen. Dat is in het belang van de samenleving." „Ik ben altijd al een liefhebber ge weest van alternatieve muziek. Zware gitaren, obscure metal, beetje headbangen. Ik voel me heel erg thuis in dat wereldje. Ik vind het fijn om dat regelmatig op te zoeken. Dan ben ik even niet met werk bezig. Die muziek is heel hard. Alles wat er in mijn hoofd zit, wordt er dan wel uitgeblazen." „Op mijn 16de zag ik een actuali teitenprogramma over diertrans- porten. Ik zag hoe koeien niet meer op hun benen konden staan en toch een vrachtwagen werden ingeschopt, om naar het slachthuis te gaan. Toen werd ik van het ene op het andere moment vegetariër. Ik wilde er niet meer aan mee doen. Wij aten thuis elke dag aard appelen, groente en vlees. Ik denk dat mijn ouders stiekem dachten dat het wel weer zou overwaaien. Maar ik ben nooit meer vlees gaan eten. Sinds een paar jaar ben ik ve- ganist, ik eet alleen nog plantaar dig. Zelfs artsen en voedingsex perts zeggen steeds vaker dat dier lijke eiwitten helemaal niet goed voor ons zijn." is het symbool van de verdediging van de vee-industrie. Zij walsen rücksichtslos over alles van waarde heen: dier, milieu en na tuur. Terwijl ons dat zélf in grote problemen gaat brengen. De WD doet ook mee hoor. Wat me altijd heel erg heeft verbaasd. Ik weet dat veel WD'ers helemaal niets heb ben met de bio-industrie. Toch is hun fractie een van de meest fer vente pleitbezorgers. Er gaat iets niet goed binnen die partij." „Marianne wordt regelmatig ge vraagd om in het buitenland lezin gen te geven. Ik vind dat heel tof en belangrijk. Er zijn nu achttien dierenpartijen in de wereld. Die mensen zijn heel erg benieuwd hoe wij het hebben gedaan en wat ze van ons kunnen leren." Het is de taak van een Kamerlid om de regering te controleren. Is het dan verantwoord om van Ne derlands belastinggeld allerlei buitenlandse reisjes maken? „Als het ten koste zou gaan van onze inzet hier, zou ik zeggen dat we er nog eens over moeten na denken. Maar dat is niet het geval. We laten altijd van ons horen in debatten. Ik denk dat onze kiezers het belangrijk vinden om onze in ternationale missie verder te hel pen." „Dat is een vraag die ik niet rele vant vind, omdat het niet mijn ambitie is. Ik ben heel erg van het model: wie is waar het meest op zijn plek? Ik ben de landbouw- woordvoerder van de partij. Ik vind het heel fijn om dat te doen." „Nee, uitsluiten vind ik dan ook weer zo wat. Maar het is niet mijn ambitie." zaterdag 26 mei 2018 GO Esther Ouwehand (PvdD) sluit niet uit dat ze het stokje overneemt van Marianne Thieme. „Maar het is niet mijn ambitie." fotomarcodeswart 'Ik ben altijd een vrije geest geweest' De Partij voor de Dieren groeit gestaag. Ziet u bij het kabinet iets veranderen in het denken over dierenwelzijn en milieu? Peter Winterman Den Haag Is het werk van Tweede Kamerlid te zwaar? Hoe los je dat op? Volgens collega's en vrienden werkt u keihard. 'Esther gaat al tijd door, dag en nacht', zegt een jeugdvriendin. Hoe ontspant u? Wanneer besloot u vegetariër te worden? U groeide op in een religieus gezin in Katwijk. Was het daar door lastiger om dierenactivist te worden? Uw partijleider Marianne Thieme is onzichtbaar in de Tweede Kamer. Het afgelopen jaar deed ze aan slechts vijf debatten mee. Wat vindt u daarvan? U bent de nummer 2 van de Partij voor de Dieren. Wilt u partijleider worden? Sluit u uit dat u het stokje over neemt van Thieme?

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 10