BASKENLAND Een terrassencamping aan de rand van een vriendelijk plaatsje, uitzicht op zee en een pad dat afdaalt naar het strand. Hoe eenvoudig kan vakantie- vieren zijn? Een prachtige kust, surfplan ken voorhanden, fikse golven en natuurlijk de enorme opblaasbare fla mingo die de kinderen van hun zakgeld hebben gekocht. En dan ligt dat plaatsje ook nog eens in een streek die beroemd is om zijn eigenwijze cultuur, eeuwenoude tradities en fabelachtige keuken. Die streek heet Baskenland en voor de Basken is het daadwerkelijk een land. Hun taal spraken ze al voordat de Romei nen het voor het zeggen kregen in het zuiden van Europa. Elke Bask zal met trots melden dat het de enige taal is in de wijde omgeving die niet heeft plaatsge maakt voor Latijn of Spaans, Frans of Catalaans. Trots spat ook van de gezichten van de deelnemers aan de grote optocht tijdens het Fête Basque in Hendaye, jaarlijks in het tweede weekend van augustus. Ze spelen Baskische muziek, op herdersflui ten en een soort doedelzak, en maken er Baskische danspasjes bij. Een groep man nen stampt voorbij, ze dragen merkwaar dige puntmutsen met gekleurde linten, leder draagt op de rug twee enorme koei- enbellen. Bij elke stap die ze zetten slaan de klepels met een doffe, luide plof tegen het koper. Mijn zoon Teun (9) houdt zijn handen voor z'n oren. „Maar ik vind het wel mooi." Behoudend Het ritueel komt voort uit een oude herderstraditie. „Iets met het vee opdrij ven", vertelt een man die foto's maakt. Net als de meeste van zijn dorpsgenoten draagt hij traditionele veterschoenen en een feesttenue met een blauw-wit sjaaltje en een baret. „We zijn een behou dend volkje." Overal zijn de kleuren van de Baski sche vlag te zien, rood, groen en wit. Op een praalwagen voeren kinderen een stukje op bij een kleurrijk wapenschild. Zazpiak bat, luidt de wapenspreuk: de zeven één. Zeven provincies vormen samen één land. Van die zeven provincies spanjb liggen er overigens vier op Spaans grond gebied en drie aan de Franse kant van de grens. Maar spreek niet van Frankrijk of Spanje. Dit is Baskenland, Euskal Herria. Het is druk in Hendaye, hotels en cam pings puilen uit. Maar feestweek of niet, op de terrashellingen van camping Altu- ran is bijna altijd wel een veldje over. Dat is het voordeel van onze tenten, die from melen we altijd wel ergens tussen. Verreweg de meeste campings in het Baskenland liggen aan de kust. Daar gaan de toeristen heen, maar ook de Basken zelf, dus zijn in het zomerseizoen de emplacementen vaak volgeboekt. Het heeft alles te maken met de lokroep van de stranden, de kustplaatsen met de res taurants en bars, het nachtleven, de musea. Parel aan de kroon is San Sebas- tian met het schelpvormige stadsstrand La Concha en het oude centrum waar restaurants met Michelinsterren net zo gewoon zijn als coffeeshops in Am sterdam. Maar wie vanuit Nederland komt, doet er goed aan voorbij San Sebastian links aan te houden, het binnenland in, en dan doorrijden tot het gebied waar alleen nog Baskische plaatsnamen op de borden staan, waar het land ruig is, bergachtig en doorsneden met eeuwenoude paden. Ook daar is het goed toeven. Op de camping in natuurpark Urbasa is reserveren niet nodig. „Zet je tent neer waar je wilt", zegt de receptionist tegen mijn partner Mirjam en mij. Ze maakt een weids armgebaar naar een veld waar plaats is voor honderden caravans en ten ten. Die staan er niet, al is het gezellig druk. De kinderen vinden een plek waar de tenten recht staan, met bomen waarin de hangmat kan hangen en waar ruimte genoeg is voor een potje voetbal of bad minton. Paarden in het naastgelegen weiland, 's ochtends en 's avonds het geklingel van koeienbellen in de verte. Gieren Op de hoogvlakte blijken kuddes paar den, koeien en schapen vrij rond te lopen. „Dit lijkt het Wilde Westen wel", zegt dochter Daantje (13) als ze van haar mountainbike stapt en haar blik laat glij den over een decor van gras en graniet. Op een wandeling, een dag later, blijkt dat het decor abrupt ophoudt. Vanaf het Balcón de Pilatos tuimelt het zicht langs steile wanden meer dan 100 meter naar beneden, de vallei in. Vale gieren trekken hun cirkels door de lucht. Het regenwater dat wegzakt in de kalkrijke bodem, vormt ondergrondse stromen die samenkomen in een water val. Het is de oorsprong van het magazine 41 BAIRRJTZ IKRUK SAN SEBASTIAN A SAINT-JEAn- PlEP-PE PORT ERATZu SOIERRI RIJK Euskal Herria Spreek niet van Spanje of Frankrijk. Dit is Baskenland. WG

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 109