tajj v Mijn ma Hugo Borst schrijft over zijn moeder, die aan alzheimer lijdt. Omdat er wat rustiger tijden aanbreken, heeft hij tijd om in oude fotoalbums te duiken. Veel van mijn werk loopt synchroon aan het voetbal seizoen. Langs de Lijn zit er weer op. Het radioambacht pakken Henry Schut en ik in augus tus weer op. Dan hervat ik ook mijn maandagcolumn in de sportkrant, hang ik met Koert Westerman de Betweters uit en schuif ik af en toe aan bij mijn collega's van FOX. Omdat de documentaireserie In De Leeuwenhoek ook is afgelopen, heb ik het eventjes extreem rustig - pas over een maand begint het WK voetbal. Eindelijk kom ik aan lezen toe. Geluk kig, er wacht een gigantische stapel. Wat ik momenteel ook doe: oude foto's bekijken. Ik zie mijn moeder een paar keer per week in haar breek baarste gedaante, maar door een duik te nemen in de familiealbums neemt ma haar absolute vormen weer aan. Mijn vader en moeder hebben flink wat fotoboeken gevuld. Bovenstaand beeld van mijn ouders vind ik heel karakteristiek. Ze hebben allebei een sigaret in de hand. Aan de manier waarop ma die vasthoudt, zie je niet af dat ze kort erna zal stoppen met roken. Van de ene op de andere dag kapte ze ermee, ik weet het nog, ze had er geen enkele moeite mee, ze heeft ook nooit meer zo'n stinkstok aangestoken. Ze verontschuldigde zich zelfs. 'Wat heb ik jullie met al dat gerook aangedaan?' Fado-avond heeft ma achterop ge schreven. Het betreft een vakantie in Portugal, het jaartal staat erbij: '80. Ik was toen 17, bijna 18. Ik was alleen thuis. Ik herinner me een bezoekje van Esther. We zweerden bij Bob Dylan. Keihard draaiden we Be/ore the Flood, wat mij betreft het beste con cert dat Dylan met The Band heeft gegeven. Toen er een stilte viel - het was vinyl, de plaat moest omgekeerd, het is een dubbelaar trouwens, dus af en toe verliet ik het bed - ging de huisbel. De bovenbuurman trok het volume niet. Ik deed niet open, maar dempte Dylan en zijn waanzinnig goede begeleidingsband. Toen mijn ouders terug waren heeft de buurman geklaagd bij mijn moeder. Op mijn lazer kreeg ik niet. Ze zei wel dat ik de muziek niet zo hard moest zetten, en daar hield ik dan rekening mee. Ik koos in het ver volg één nummer dat ik loeihard speelde en zette 'm dan vijf nummers op een christelijk volume. Maar die foto uit Portugal. Ik ben erop gesteld. Ze waren een dag of tien weg. Ze genieten, ik zie het aan hun blikken. Ma's ogen stralen en om pa moet ik lachen vanwege die potsier lijke zijscheiding. In 1980 kwam je daar kennelijk mee weg. Ik heb er in de jaren erna vaak wat over gezegd. Plagerig, later serieus. 'Haal die lok toch weg, pa, laat je kale kop zien.' Halverwege de jaren 80 begon ma ook aan te dringen, de potsierlijke zij scheiding was echt op zijn retour. Op een dag kwam pa terug van de kapper. 'Veel beter', zei mijn moeder. 'Ja, veel beter zo, pa', zei ik. Nou, van die herinneringen komen bovendrijven als ik oude fotoalbums opensla. <1 magazine 37 Fado avond H Reageren? magazine@persgroep.nl WG

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 105