O 'Mijn tuin en ik hebben sincls kort een affaire. Het is pril, maar hevig. Ik heb alle reserves die ik bij tuinieren had over de schutting gegooid.' Schrijver Anne Eekhout vei telt hoe ze een tuinier werd. Tuinieren k dacht altijd dat ik niet zoveel heb met tuinen. Ik had er eentje om bij mooi weer in te zitten, en dat was voldoende. Geluk kig had ik mensen om me heen die af en toe het gras maaiden of een tak afzaagden nadat ik er met mijn gezicht zeven keer in was gelopen, en verder was het een kwes tie van leven en laten leven, vond ik. Ik heb weieens geprobeerd de heg te snoeien met een elektrische heggen- schaar, maar nadat ik op een zondagmid dag mijn eigen snoer doorzaagde, bij de Gamma een nieuw snoer kocht en dat bij thuiskomst weer doorzaagde, ging ik er vanuit dat ook dat klusje beter door een ander kon worden geklaard. Ik was ge woon geen tuinier. Laatst dacht ik terug aan het telefoon spelletje Candy Crush. Afgelopen zomer zat ik dagenlang gekleurde figuurtjes heen en weer te schuiven op het scherm pje, maar het vreemde was dat ik tijdens deze nutteloos lijkende bezigheid wél nadacht. Ik dacht alleen na op een ander niveau: onderbewust. Denken was organischer, dieper, en: origineler. Alsof ik mijn voorbrein moest bezighouden om mijn achterbrein geconcentreerd aan het werk te zetten. En die concentratie ging niet alleen gepaard met goede ideeën, maar ook nog eens met diepe ontspanning: beide grote winst voor een schrijver. Toen mijn speelgedrag uit de hand begon te lopen, heb ik Candy Crush ver wijderd, maar ik vermoedde dat je het achterbrein ook aan het werk kon zetten door andere repetitieve, niet veel denk kracht vereisende bezigheden. Enter: tuinieren. Nu wilde het geval dat mijn huis zou worden verbouwd en dat er een immense hortensia in de weg stond. Het was de enige plant in mijn tuin die ik liefheb. Misschien omdat hij zonder enige aan sporing of aandacht maanden achter elkaar uitbundig bloeit. Als een tante die ondanks een gebrek aan compli- magazine 33 RUZIE METM HORTENSIA Illusli aties STUDIO SKI WG

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 101