'Wij moeten laten zien dat het niet oké is je kind te vermoorden' 9 De Ierse bevolking staat vandaag voor een historische keuze: moet de abortus wetgeving wel of niet worden versoepeld? i(Xiïr}?cmil fjv>£/A-flop^" CHOOSE ttoPl Vore jIO 11 weeks VICKY WALL (41) TEGENSTANDER Hoeveel het er precies zijn heeft nie mand geteld, maar van over de hele wereld keren Ieren terug naar Ier land. Van Toronto tot Sydney, van Los Angeles tot Buenos Aires. Op so- cial media delen ze onder de hashtag #HomeToVote hun verhaal. Het geeft aan hoe belangrijk het re ferendum is dat vandaag in Ierland wordt gehouden: blijft het achtste amendement in de Grondwet, waarin het recht op leven voor een ongeboren foetus is opgenomen, in tact? Of wordt de uiterst strenge abortuswetgeving van het katholieke land dan toch versoepeld? Campagne Mocht de Ierse bevolking voor de verandering van de Grondwet stem men, dan zal abortus tot twaalf we ken in de zwangerschap zonder be perkingen worden toegestaan. Een vooruitzicht dat voor veel men sen in het katholieke land onverteer baar is: abortus is moord, vinden zij. Voorstanders, onder wie premier Leo Varadkar, wijzen erop dat jaar lijks duizenden Ierse vrouwen naar Groot-Brittannië reizen om daar abortus te ondergaan. Dat moet stop pen, zeggen zij: vrouwen moeten de keuze krijgen om in hun eigen land, op veilige en gereguleerde wijze hun zwangerschap af te breken. De afgelopen maanden voerden voor- en tegenstanders een keiharde campagne op straat, in tv-debatten op sociale media. Persoonlijke aan vallen werden niet geschuwd: het land is diep verdeeld. De pro-lifeac- tivisten deinzen er niet voor terug foto's te verspreiden van geabor teerde foetussen en te melden dat dit standaardpraktijk wordt. Ook sugge reren zij dat 90 procent van de onge boren kinderen met het syndroom van Down zal worden geaborteerd. Voorstanders komen met tranen trekkende verhalen over jonge meis jes die zelfs na een verkrachting niet in aanmerking komen voor een in greep en daarvoor naar het buiten land moeten. Abortus mag nu alleen als het leven van de moeder acuut in gevaar is; de wet is wel enigszins ver soepeld toen de 31-jarige Savita Ha- lappanavar in 2012 stierf aan een bloedvergiftiging. Artsen weigerden bij haar een abortus uit te voeren. In de peilingen staat het ja-kamp op een meerderheid, maar vermoe delijk gaat het erom spannen. vrijdag 25 mei 2018 GO leartbeat ItëfiWe I Voor- en tegenstanders van legalisering van abortus hebben zich de afgelopen weken in Ierland luidruchtig geroerd, foto reuters; afp Suse van Kleef Dublin Kijk op de site bij /video Bekijk de heftige campagne over de abortuswet. k voer campagne tegen de wetswijziging, omdat abor tus moord is. Het menselijk leven moet worden beschermd. Ik kom uit een katholieke familie en de kerk spreekt zich ook uit tegen abortus, maar voor mij is dit geen religieuze beslissing. Het gaat over het meest basale mensenrecht: het recht om te leven. Dat gaat voor mij boven het recht om te kiezen: nie mand heeft het recht om een leven te beëindigen, ook een moeder niet. Toen ik zwanger was van mijn derde kindje kwa men we er na 23 weken achter dat ze een genetische afwijking had en niet levensvatbaar was. Mijn arts raadde mij aan naar Engeland te gaan en me te laten aborteren. Dat moment vergeet ik nooit meer, het deed zo veel pijn. Ik besloot in een ander ziekenhuis advies te vra gen. Daar vertelden ze me dat mijn kindje geen pijn had. Ik be sloot mijn baby zo lang mogelijk bij me te houden. Terwijl ik haar voelde schoppen, planden we haar begrafenis. Na 32 weken stopte ze met bewegen. In het ziekenhuis beviel ik van een heel klein meisje. We noemden haar Liadan. Ze was zo perfect dat het me een paar minuten kostte om te beseffen dat ze echt al overleden was. Ik ben zo blij dat ik niet heb geluisterd naar die eerste arts. Het feit dat ik haar zo lang bij me heb gehad, hielp mij en de rest van de familie bij de verwerking van ons verlies. Ze is echt een on derdeel van ons gezin. We pra ten vaak over haar, en de af drukken van haar handjes en voetjes hangen in onze woon kamer. Politici gebruiken een aantal heftige incidenten om abortus er doorheen te druk ken. Ik vind: abortus op ge zonde baby's met gezonde moeders moet verboden blij ven. De hele wereld kijkt nu naar ons, en wij zouden moeten laten zien dat het niet oké is om je eigen kind te vermoorden. Het was een afschuwelijke, wrede campagne. Dit onder werp verdeelt ons land en onze families. Op het werk staan col lega's lijnrecht tegenover el kaar. Mensen hebben me ver wijderd van Facebook, en ik heb verschrikkelijke reacties gehad op Twitter. Ze stuur den mijn dochter privéberichten waarin ze schreven dat ze ge aborteerd had moeten wor den. Afgrijselijk. Ik kan niet wachten tot het voorbij is. Maar ik denk dat we gaan winnen. Ierland wil dit niet."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 9