£527 KAMERA EXPRESS 7 KLACHTEN EXAMENS doen. En een tokkelbaan in het examen wiskunde bezorgde vmbo-leerlingen stress. Het regende klachten over het 'horrorexamen' economie op de havo. Vwo'ers vonden Frans niet te Sony Cybershot RX100 IV Sony A6300 16-50mm OSS Examens verlopen nooit zonder uitzonderlijke in cidenten. Bij het Lande lijk Aktie Komitee Scho lieren (LAKS) komen de gekste meldingen binnen. De op vallendste van dit jaar: een havist is tijdens zijn examen Engels on dergekotst door een scholier ach ter hem. De jongen had nog een halfuurtje te gaan toen zijn achter buurman ziek werd. „Hij kon zich meteen niet meer concentreren, want de docenten ruimden het pas later op", vertelt LAKS-coördi- nator Lizelot van den Berg. Blote voeten Op een andere middelbare school klaagde een vwo'er over een gym leraar die op blote voeten liep te surveilleren. „Ze raakte afgeleid tijdens het examen Engels doordat hij steeds met die voeten tegen el kaar zat te wrijven", zegt Van den Berg. En ook tijdens het vwo-exa- men wiskunde A was er afleiding. De leerlingen kregen vooraf een koekje. Aardig bedoeld, maar die krakende koekpapiertjes gingen volgens een scholier ten koste van de opperste concentratie. In verschillende gymzalen ver stoorden dieren de rust. Leerlin gen beklaagden zich over vech tende eekhoorns op het dak, een vleermuis die door de zaal vloog en kakelende kippen naast de exa menzaal. Examens kunnen 'horror' zijn. Zoek op Twitter en de verwensin gen over het havo-examen econo mie vliegen je om de oren. 'We za ten net met 75 man het economie examen te maken en zonder grap pen, 8 mensen waren aan het hui len', schrijft Esmee. Liefst 1 op de 3 havisten beklaagde zich bij het LAKS over de opgaven. Dat percentage ligt nog hoger voor het vwo-examen Frans. Daar over trok zelfs 47 procent van de scholieren aan de bel, voornamelijk vanwege de lengte. Maar ook de examens Engels voor havo en vwo vielen slecht: te lastige vragen, te veel ingewikkelde woorden. Een tokkelbaan is voor veel kin deren hét hoogtepunt in de speel tuin, maar de attractie bezorgde vmbo'ers tijdens het wiskunde- examen totale stress. De examen kandidaten vervloekten vraag 15,16 en 17, waarin ze hoeken en lengtes van zijden moesten berekenen. Veel te lastig, stelden de examen kandidaten, die massaal hun beklag over de tokkelbaan deden. Experiment Na het examen vwo Nederlands stond de telefoon vorig jaar rood gloeiend. Het examen had niets meer te maken met wat de leerlin gen al die jaren op de middelbare school hadden geleerd. Ook do centen roerden zich. Uiteindelijk besloot het College voor Toetsen en Examens (CvTE) de normering aan te passen. Daarom ging dit jaar het roer om. Een groep van twin tig docenten mocht na het examen suggesties doen om het nakijkmo- del te verbeteren. Tot dusver was er te veel ruimte voor interpretatie van de leraren, waardoor discussie kon ontstaan. Welk effect het ex periment voor de leerlingen heeft, moet blijken als zij hun examen uitslag krijgen. Opvallend is dat de klachtenregen over Nederlands dit jaar in ieder geval is uitgebleven. Ramadan Het komt niet vaak voor: de exa menperiode valt precies gelijk met de ramadan. Voor de meeste isla mitische scholieren is dat echter geen reden om dan maar niet te vasten. Zij zitten met een lege maag in de gymzalen en staan 's nachts op om te eten. In Egypte maakte de hoogste religieuze ge leerde twee jaar geleden wél een uitzondering voor examenkandi daten. Die hoefden niet mee te doen aan de ramadan, zodat ze al hun energie kon den steken in het behalen van een goede schoolprestatie. Uitgesloten Tientallen scho lieren mogen niet meedoen met het eindexamen, maar het zijn er minder dan vorig jaar. Toen kwamen er bij de Onderwijsinspectie 53 meldingen van uitgesloten leer lingen, nu staat de teller op 37. Middelbare scholen kunnen scho lieren uitsluiten als ze hun school examen niet helemaal hebben af gerond of nadat een leerling een 'onregelmatigheid' heeft begaan, zoals spieken. Het gebeurt dat leerlingen on terecht niet mogen meedoen, bijvoorbeeld omdat een school een contract heeft afgesloten dat een scholier naar het examenjaar mag, maar bij een te laag resultaat voor het schoolexamen niet mag deel nemen aan het centraal eindexa men. Zulke contracten mogen niet worden gesloten. Leerlingen hadden zich voorbe reid op een horrorexamen, maar vonden het meevallen. Het grootste foto evenement van de Benelux! Kaartverkoop aan de deur zaterdag zondag! Spiegelreflexkwaliteit in een compacte behuizing! Compacte systeemcamera met 4K video-functie! Amsterdam Arnhem Breda Den Bosch Den Haag Eindhoven Groningen Haarlem Leeuwarden Rotterdam Utrecht Zwolle Antwerpen Samen beter in beeld. vrijdag 25 mei 2018 GO Krakende koekpapiertjes, kots en kakelende kippen Ellen van Gaaien Event Center Beekse Bergen Hilvarenbeek Workshops masterclasses Meer dan 75 standhouders Beursaanbiedingen Spectaculaire fotomomenten GRATIS MANFR0TT0 MINI STATIEF: DE ULTIEME VLOGKIT! ESS prijs na cashback Beschikbaar in: prijs na kassakorting I I

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 7