Tholen pusht wasbare luier Workshop voor vrijwilliger Beddengoed Een kerstmarkt in juni, Renesse doet 't gewoon 2 Burgers worden geprikkeld om minder afval te produceren. Voor 15.000 Zeeuwen kan dat niet. Voor hen zijn de gemeenten begripvol. AFVAL LUIERS Commentaar Zeeuwse gemeenten hebben verschillende mogelijkheden om de afvalberg te verkleinen. De ene probeert het met een prijs per kilo aangeboden huisvuil. De andere pro beert mensen aan te zetten tot het beperken van het restafval door de grijze containers minder vaak op te halen. Of inwoners moeten hun restafval juist zelf wegbrengen. Het zijn allemaal prima manieren om burgers een duwtje in de goede richting te geven: minder afval, meer hergebruik. Tholen doet er een schepje bovenop. Omdat de grijze bakken er maar eens in de vier weken worden opgehaald, zitten veel ouders van jonge kin deren met een berg wegwerpluiers. Tholen helpt hen met een flinke subsidie op de aanschaf van wasbare luiers. De ervarin gen met die luiers zijn positief. Je zou willen dat alle ouders er voor kiezen. Dat is goed voor het milieu en het scheelt geld. Zeeuwse gemeenten kunnen het gebruik van wegwerpluiers alleen maar promoten, verplichten kan niet. Dat is maar goed ook. Herbruikbare luiers zijn maar één manier om iets aan het milieu te doen. Het Thoolse initiatief is zeer nuttig, maar het wordt pas echt mooi als de Zeeuwse gemeenten veel meer va rianten van milieubewust gedrag gaan stimuleren. Dan kan ie dere inwoner de actie kiezen die het best bij hem past. Als burgers ook na wat aanmoediging nog geen vaart maken met het scheiden en beperken van hun afval, kunnen gemeen ten het aanbieden van restafval duurder of lastiger te maken. Daar houdt de rol van de gemeente op. Gemeente kan gebruik van herbruikbare luiers promoten maar niet verplichten VLISSINGEN Walcherse vrijwilli gers kunnen op 7 juni allerlei work shops volgen die hen kunnen hel pen bij hun vrijwilligerswerk. De trainingen worden aangeboden tij dens het evenement Meet Learn, dat voor het eerst plaatsvindt. Meet Learn is een initiatief van het Kennisplatform voor Vrijwilli gers, in samenwerking met Samen Vrijwillig (onderdeel van Stichting Welzijn Middelburg) en de HZ. De workshops worden gegeven op de HZ in Vlissingen. Het programma telt twaalf trainingen over uiteen lopende onderwerpen als mindful- ness, assertiviteit, persberichten schrijven, fondsenwerving en acti viteiten organiseren. Deelnemers kunnen twee workshops volgen. Meet Learn vindt plaats op donderdag 7 juni van 16.00 tot 20.30 uur in de HZ. Deelname kost 5 euro. Aanmelden kan tot 3 juni via 0118-727029 of welzijnmiddel- burg.nl/vrijwilligerswerk. VAN 13.00 TOT 17.00 UUR ALMANAK Het was gaan waaien, dat had die Vlissingse ook wel gemerkt. Maar zó hard dat haar beddengoed van de balkonrand was geblazen? Ver ongelijkt stapte ze de voordeur uit. In haar pyjama, rond midder nacht. Ze klom op muurtjes, keek door kiertjes. Maar het bedden goed was nergens te bekennen. Na een kwartier staakte ze de zoektocht en keerde nog veronge- lijkter thuiswaarts. Zeker een rot- geintje van de buren, mompelde ze, stomme studenten. Toen pingde haar telefoon: de studen ten. Ze hadden beddengoed ge vonden. „We hebben het maar even netjes binnengehaald." Tentoonstelling watersnood Vlissinger (15) in Lagerhuis CADZAND Langge Strange voor goede doelen Zo'n vierduizend Zeeuwen gebrui ken incontinentieluiers, ongeveer duizend zijn stoma-drager en dan zijn er nog eens tienduizend kin dertjes die nog in de luiers zitten. Stomadragers moeten per dag drie tot vijf zakjes met faeces en één met urine kwijt. Per baby, peuter of kleuter gaan er dagelijks zeven lui ers de container in - tweehonderd per kind per maand. En dan zijn er nog de incontinentieluiers van vol wassenen. Er is niet veel fantasie nodig om zich voor te stellen wat dit betekent, als de container maar eens per vier weken geleegd wordt. In Zeeuwse gemeenten die zijn overgestapt op nieuwe manieren van inzamelen, zorgt dit afval voor problemen. Enerzijds vanwege de geur, anderzijds vanwege de extra kosten - de vervuiler betaalt, im mers. Gemeenten geven aan altijd bereid te zijn om in individuele ge vallen een oplossing te zoeken. Zo is compensatie mogelijk door bur gers de rolcontainer een aantal ma len gratis te laten aanbieden. Of door een pasje te verstrekken waar mee gratis gestort kan worden in een ondergrondse container. „Wij hebben 25 adressen benaderd waar medische problemen voor extra af val zorgden en meegedacht over oplossingen", geeft de woordvoer der van de gemeente Hulst aan. Met een afhaalsysteem waarbij slechts om de vier weken afval wordt opgehaald, vraagt het luier- afval hier speciale aandacht. Op zestien locaties in de gemeente staan nu luiercontainers. In Kapelle is diftar het uitgangs punt: hoe meer afval, hoe hoger de afvalstoffenheffing. Mensen die om medische redenen extra afval pro duceren, kunnen in Kapelle korting krijgen. „Op vertoon van aankoop bonnen voor incontinentie-, dia lyse- of stomamateriaal", ver klaart wethouder Evert Damen van Kapelle. Maar bij luiers trekt hij een grens. „Kinderen zijn een keuze. De vervuiler betaalt." In Borsele, Terneuzen en andere Zeeuwse gemeenten wordt nog na gedacht over de beste manier om de Kinderen zijn een keuze. De vervuiler betaalt afvalberg kleiner te maken. Elders worden binnenkort de eerste stap pen gezet. Reimerswaal wil in 2020 op diftar overgaan. „We zitten nog in de verkennende fase. Eerst eens kijken hoe andere gemeenten het doen", zegt een woordvoerder. Het is duidelijk dat in Zeeland het probleem in beeld is bij de be leidsmakers. Bijzonder, zegt Theo Thijsen van de Stomavereniging. „Want elders in Nederland kwa men de meeste gemeenten pas vlak voor de invoering van het afValsys- teem tot het besef dat er een pro bleem is. Wij hebben alle gemeen ten daarom aangeschreven en ge zegd: het is niet eerlijk dat wij moe ten betalen voor het afvoeren van onze ontlasting terwijl een ander het gewoon door de wc spoelt. Dat is rechtsongelijkheid." Een wandelende kerstboom, een kerststal met levende dieren en marktlui met een kerstmuts op. In Renesse kan alles. Dus ook een kerstmarkt in juni. De bestuursleden verslikten zich wel even in hun koffie, toen Mar leen van Sighem de ondernemers vereniging voorstelde om Renesse aan de voet van het zomerseizoen onder te dompelen in kerstsferen. Veel overtuigingskracht had ze ver volgens echter niet nodig. „Als je wil opvallen, moet je iets geks doen." En dat is het, een kerstmarkt in juni. Maar wel precies wat Duitsers leuk vinden, stelt Van Sighem. „Ze kunnen er geen genoeg van krijgen. En het is Fronleichnamweekend, dus heel Renesse en waarschijnlijk het hele eiland zit vol Duitsers." Glühwein Die kunnen zaterdag 2 juni glühwein drinken, oliebollen eten en kerstspullen kopen bij enkele van de tachtig marktkramen die, om de kerstsfeer compleet te ma ken, in houten huisjes staan. Daar zijn overigens ook 'woondecoraties, accessoires en de nieuwste zomer- trends' te koop. „Het moet ook weer niet té gek worden", aldus Van Sig hem. vrijdag 25 mei 2018 e? GOES, WINKELHART VAN ZEELAND Tip? redactie@pzc.nl OUWERKERK In het Watersnoodmu seum in Ouwerkerk start morgen de tentoonstel ling van Dominique Ber- retty, die in 1953 het rampgebied van de wa tersnood fotografeerde. Zij maakte op de Kaai in Zierikzee onder meer de foto van Dientje Kramer, die afgelopen jaar werd opgespoord. De tentoon stelling, met foto's die eerder waren gepubli ceerd in Paris Match, is tot 27 november te zien. VLISSINGEN Erik Pieterse (15) uit Vlis singen is zondag op tv te zien in de finale van het jongerendebatpro- gramma Op Weg naar het Lagerhuis van BNNVARA. Hij komt uit voor het Allstars-team dat het opneemt tegen een school uit Breda. Pieterse, 3 VWO-leerling van het Scheldemond College viel op tijdens de provinciale voorronde begin dit jaar in Middel burg. De finale op NP02 begint om 22.40 uur. De Lange Strangetocht wordt dit jaar gelopen voor twee goede doe len: Hospice Zeeuwsch Vlaanderen krijgt een deel van de opbrengst voor een nieuwe keuken en Stichting Make-a- Wish voor het vervullen van wensen van zieke kinderen. Na de finish krijgen de stichtingen een cheque. De achtste Lange Strangetocht, tussen Cadzand en Breskens, wordt gehou den op zaterdag 25 au gustus. Je kunt Ondine van der Vleuten Vlissingen - Evert Damen, wethouder Wendy Wagenmakers Renesse

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 60