Rutte peinst: hoe zetten we Rusland onder druk? Was de 53ste brigade zelf ook in Oekraïne? 5 Analyse 1 3AAR IN ONZE MOOIE NIEUWE WINKEL! KOM NAAR ONZE FEEST 10 DAAGSE Tot wel VERVAT MECASTORE Er stond nog een bezoek aan Shell in de stad Bangalore gepland, maar premier Mark Rutte brak zijn han delsmissie in India af en haastte zich gisteren naar het vliegveld. Zo kan hij vanochtend, tijdens de mi nisterraad, een koers uitstippelen in het MHt7-dossier. Want met de nieuwe bevindin gen van het justitieel onderzoeks team ligt er verder bewijs dat de BUK-raket die het toestel in 2014 neerhaalde, vanuit Rusland was aangeleverd en behoorde tot een Russische brigade. Vraag nu: wat kan Nederland ondernemen tegen Rusland, dat gisteren nog eens ontkende dat er 'ooit' een Russisch raket 'de grens is overgegaan'. Aan het Binnenhof wordt de 'di plomatieke escalatieladder' aange haald, die Rusland zou moeten dwingen om mee te werken met het onderzoek. Coalitiepartijen WD, CDA, D66 en Christenunie wezen er gisteren namelijk op dat Rusland 'kennelijk informatie heeft achter gehouden'. „Een Russische bri gade, een installatie afkomstig uit Rusland. Ik heb genoeg van de huichelarij van Rusland", zegt Tweede Kamerlid Sjoerd Sjoerds- ma (D66). Formeel gezien zou het land VN-resolutie 2166 hebben ge schonden. Die dwingt Rusland immers mee te werken aan het on derzoek. Een meerderheid van de Tweede Kamer roept Rutte daarom op om de resolutie in de Veiligheidsraad van de VN te 'her bevestigen'. Het zou de eerste stap zijn in een reeks van mogelijkheden die steeds dwingender worden. Onze ambassadeur zou haar onvrede kenbaar kunnen maken, of wij ontbieden de Russische ambassa deur hier. Vervolgens is ook nog een telefoongesprek tussen minis- W Sjoerdsma (D66) heeft genoeg van 'de huichelarij van Rusland' ter Blok en ambtgenoot Lavrov een optie. En als laatste: het terug roepen van de ambassadeur en het verbreken van de betrekkingen door het sluiten van ambassades. Pas als zulke stappen zijn afge tast of doorlopen is te denken aan het écht pijnigen van Rusland: bij voorbeeld via sancties, iets wat in het MHi7-dossier nog niet ge beurde. Wél zijn er momenteel nog economische sancties van de EU tegen Rusland van kracht, die volgden op de annexatie van de Krim. Het raakt Poetin wel, maar hij betaalde met gelijke munt te rug. Rusland stelde gewoon tegen- sancties in. Bovendien, mochten er ooit Russische verdachten worden aangewezen, dan kan Vladimir Poetin met de grondwet zwaaien. Die verbiedt het land namelijk om onderdanen uit te leveren. Vraag is dus óf er een stap is van het tot dusver voorzichtige kabi net, die indruk kan maken. Het zal er vooral vanaf hangen of het an dere landen in de VN-Veiligheids- raad meekrijgt de druk te verho gen. „Pas als Rusland alleen komt te staan, dan zal een actie indruk maken", wensdenkt Sjoerdsma. Aan premier Rutte om daar - vooral buiten ons land - bondge nootschappen over te smeden. Door gisteren met spoed terug te keren naar eigen land gaf hij per soonlijk blijk urgentie te voelen in dit dossier. Zoals Rutte toch al be loofde niet te rusten voordat 'de onderste steen' boven zou zijn. Het inlossen van die toezegging zal hij vandaag verder vorm moe ten geven. vrijdag 25 mei 2018 GO VRIJDAG 25 MEI T/M ZONDAG 3 JUNI Stadionweg 33d 3077 AP Rotterdam T 010 482 2781 www.vervat.nl Tobias den Hartog Den Haag Premier Mark Rutte breekt zich het hoofd over hoe het kabinet Rusland kan aanpakken nu er meer bewijs ligt rond de MH17. Al is de kans klein dat het land zich ergens iets van zal aantrek ken. Het AD publiceerde in januari 2015 al over de 53ste brigade in de Russische stad Koersk als de brigade die de BUK-in- stallatie leverde waarmee MH17 is neergehaald. Jeroen de Vreede Rotterdam Uit dat onderzoek bleek niet al leen dat de brigade een kon vooi met BUK-installaties rich ting Oekraine stuurde, maar ook dat militairen vermoedelijk aanwezig waren in juli 2014 in Oost-Oekraïne. Via sociale media waren in 2014 militairen van de brigade en foto's van oefeningen en hun leven in Koersk terug te vinden. Van tientallen militairen stonden contactgegevens op sociale media. Twee militairen waren telefonisch bereikbaar. In hun antwoorden gaven zij indirect toe dat Russische militairen de BUK-installatie hebben bege leid in Oekraïne. „Dat is staats geheim", zei een van de militai ren van de 53ste brigade over de gebeurtenissen in Oost- Oekraïne. Hij was ten tijde van de MH17-ramp soldaat bij de brigade. „Ik kan u er niets over zeggen. Als u wilt weten wat er in Oekraïne gebeurt, moet u naar de Russische televisie kij ken." Een tweede militair van de brigade die iets wilde zeg gen, was in juli 2014 al uit dienst. Hij schetste dat leken niet zomaar een raket kunnen afvuren. Na een opleiding van vier maanden kon hij een BUK- voertuig besturen, maar niet een raket lanceren. „Natuurlijk niet. Dienstplichtigen laat men niet schieten. Daarvoor moet men van een militair instituut afstuderen. Het is echt een moeilijke procedure. Alleen offi cieren kunnen dat uitvoeren." Het was al eerder bekend, onder meer door een inventari satie van de Navo en tv-beel- den van gevangen militairen, dat er Russen actief waren in het conflict in Oost-Oekraine. Die waren niet op een officiële missie, maar 'met vakantie' of 'bijzonder verlof'. Ze droegen geen rangtekens en moesten zich uitschrijven. Ook militairen van de 53ste brigade blijken enkele dagen vóór het vertrek van het BUK-konvooi vanuit Koersk ineens uitgeschreven. Premier Rutte is eerder teruggekomen uit India om te overleggen over het MH17-dossier. fotoanp Foto's van willekeurige leden van de 53ste brigade in 2014 en van de BUK-installatie op 17 juli 2014 in Loehansk.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 5