Nét vakantie met trompetklimmer 2 ROMKE VAN DE KAA Misverstanden Interieurarchitect Doret Schulkes haalde Wereld Interieur Dag naar Nederland. Op 26 mei wil ze hardnekkige interieurmisverstanden uit de weg te ruimen. Kookeilanden in te krappe keukens, symmetrisch gestylede buffetkasten, wit voor meer rust; Schulkes is er klaar mee. Flamingo op je feestje Column Iedereen kent het vakantie-effect: op vakantie lijk je intenser te leven; je wordt sneller ver liefd; eten en wijn smaken lekkerder en bloe men geuren intenser dan thuis. Ver van huis en van je beslommeringen ben je geneigd alles roos kleurig te zien. Pas als je weer thuis bent zie je de dingen in hun normale proporties. Sommigen proberen de herinnering aan de vakantie vast te houden door van alles mee naar huis te slepen. De vakantieliefde laat zich slecht verplaatsen, maar een doosje van die heerlijke va kantiewijn is gemakkelijk te vervoeren. Alleen, als je daarvan thuis een fles opentrekt, blijkt die wijn plotseling een stuk minder lekker: het va kantie-effect is uitge werkt. Een echte vakantie- plant is de trompet klimmer, Campsis radi- cans, een klimplant die in de zomer overal in het Middellandse Zee gebied bloeit met oran jebruine bloemen. En het mooie is dat je hem niet vanuit het buiten land hoeft mee te nemen, hij is hier in elk tuin centrum te koop. De trompetklimmer ziet er exo tisch uit, maar doet het bij ons even goed als in zuidelijker landen. Hij bloeit hier hoogstens wat minder uitbundig in een koele zomer. Winterbe- scherming is niet nodig. Neem 'm niet mee uit het zuiden, deze plant is hier ook te koop De trompetklimmer komt oorspronkelijk uit Noord-Amerika een heeft een wat misleidende naam, want de bloem lijkt eerder op een tuba dan op een trompet. In zijn thuisland wordt de bloem bevrucht door kolibri's. Hier moeten we ons be helpen met bijen en hommels. Er zijn verscheidene variëteiten in de handel, 'Florida' wordt veel gekweekt en 'Flamenco' is in opkomst. Ik zie geen verschil - beide hebben de bekende oranjebruine bloemen. 'Flava' bloeit geel en spaarzaam. De mooiste trompetklimmer is 'Madame Galen', een kruising tussen de Ame rikaanse Campsis radicans en de Chinese Camp sis grandiflora met gloeiend oranjerode bloemen. Geef'Madame Galen' een zo warm en beschut mogelijke standplaats, want de Chinese ouder is tamelijk vorstgevoelig. Alleen is de plant in dat vasthouden niet zo be hendig. Houd er daarom rekening mee dat de plant in een storm los kan waaien. Vertrouw niet op de hechtwortels en zet de takken voor de ze kerheid ook aan latwerk of draden vast. De trom petklimmer stelt weinig eisen aan de grond, maar voor een uitbundige bloei is een warme stand plaats in de volle zon noodzakelijk. Trompetklimmers groeien sterk en zonder in grijpen ontstaat vaak een kale stengel met bo venin een pruik van blad en bloemen. Voorkom dit door de plant in het voorjaar meedogenloos te snoeien om hem daardoor in een aanvaardbaar model te dwingen. De Campsis maakt wortelop slag en overal waar je de wortels met schoffel of spade raakt schieten nieuwe scheuten uit de grond. Na verloop van tijd kun je de hele buurt van trompetklimmers voorzien. BOEKEN OVER HUIS, TUINEN KEUKEN Spullen zijn het belangrijkst Elke keer ziet Doret Schulkes het weer gebeuren. „Mensen kijken bij een ruimte meteen: waar kan die mooie kast het best komen te staan?" zegt interieurarchitect Doret Schul kes. „Maar kijk nou eerst: waar komt het daglicht binnen? Wat is de fijnste plek om te zitten?" Ga niet uit van je spullen, wil ze maar zeggen. „Meu bels zijn niet de essentie van je huis. Plaats eerst jezelf in de ruimte. Waar zie je jezelf graag zitten? Het zou jammer zijn als die fijne plek straks door de televisie in beslag wordt ge nomen, omdat daar toevallig de aan sluiting zat." Wit geeft rust 'Ik wil meer rust in huis.' Die wens krijgt Doret het vaakst te horen. Grootste valkuil: witte wanden, vloe ren en soms zelfs meubels. Wit geeft WORLD INTERIORS DAY Probeer eens een schilderij niet precies midden boven de bank te hangen TIPS NIEUWS namelijk helemaal geen rust, wit be nadrukt juist. „Denk maar aan witte kleding; iemand die helemaal in het wit is gekleed, valt toch juist op?" Rust en kleur gaan prima samen en dat hoeven echt niet alleen natuur- tinten te zijn. „Wil je kleur aanbren gen, kies dan voor een rustig vlak. Dat mag best groot zijn." Maak niet de klassieke fout die vaak bij kleur wordt gemaakt: „Men sen durven niet goed en denken: we geven alleen de deurposten en de ko zijnen kleur. Maar kozijnen en deur posten vormen juist een druk lijnen spel, dat je op deze manier alleen maar benadrukt." Te veel zitplekken Hoe groter, hoe beter. Dat is de trend voor eettafels. Gevaarten tot drie me ter zijn geen uitzondering. Maar zo'n hip item kan onbedoeld ongezellig aanvoelen. „Aan een grote eettafel passen gemakkelijk acht stoelen. Stel dat je met zijn tweeën bent, of zelfs alleen. Dan zit je elke dag tegen zes of zeven lege stoelen aan te kijken, alsof het gezelschap niet compleet is." De oplossing: „Minder stoelen. Zet er vier aan een deel van de tafel. Zo heb je ruimte voor bezoek, maar is het ook gezellig met zijn tweeën. En de rest van de tafel kun je gebruiken voor een fruitschaal of bloemen." Ook een grote zithoek kan een verlo ren gevoel geven. Wil je toch een royale zithoek, kies dan voor een grote hoekbank en één losse fauteuil. De grote bank kun je in je eentje in beslag nemen en zo blijft slechts één zitplaats leeg. vrijdag 25 mei 2018 De trompetklimmer houdt zich met hechtwor- tels vast aan palen en muren, net als klimop. Reageren? r.vandekaa@persgroep.nl >M> in NedeAmdi kleinste dorpen ^39 In Ons Dorp staan 16 verhalen over het leven in kleine dorpen. (Het Spectrum, €23,50). Life is Ibiza brengt de mooi ste huizen met funky interieurs op Ibiza in beeld (Lannoo, €39,99). Maak met Kleine taartjes lekkers van patisserie Petit gateau (Kosmos, €17,50). 3 o 'Niet doen, zo'n grote eettafel' GO Dominique Prins Misverstand 1: Misverstand 2: 44 Doret Schulkes Op 26 mei is het World Interiors Day, een wereld wijd initiatief van de International Federation of In- terior Architects (IFI). Het thema voor 2018 is Design without borders. In Nederland is nog weinig aan dacht voor de World Interiors Day; Doret Schul kes doet haar best hier verande ring in te brengen. Op 26 mei geeft ze een lezing over haar boek Hoe krijg ik een heerlijk huis?, daarna stelt ze haar huis open en krijgen belang stellenden een kijkje in de keuken van de interieur architect. doretschul- kes.nl Misverstand 3: De houten accessoi res van Atelier Pierre zorgen voor een vrolijke stem ming in huis. Het tro pische en zomerse gevoel van de stad Miami vormde het uit gangspunt voor deze speelse lijn in neon- kleuren. Behalve een flamingo is er ook een alligator, slang, palmboom, cactus en ananas verkrijgbaar, gemaakt van eenzij dig beschilderd recy- cled mdf (vanaf €4,95). Ze zijn leuk als deco ratie voor in de woon- of kinderkamer, maar bijvoorbeeld ook om een feestje mee op te vrolijken. Kijk op hieppp.nl Romke van de Kaa over de hits van het tuincentrum

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 49