li Hulster Dweildag viert jubileum AMZ I Garagehouder: 'In het nauw door woningbouw' Ta 7 VOEDSELBOS OPENING Emiel en Sonja van de Vijver van biologisch akkerbouwbedrijf De Zeeuwse Akker openden gisteren in Graauw hun Voedselbron: een voedselbos met kampeerplaatsen. „We zijn blij dat er zo veel mensen enthousiast zijn. zv Glamping (luxe kam peren) tussen de fruitbomen met een voedselbos voor de deur en grazende schaapjes naast je safaritent. Emiel en Sonja van de Vijver speelden al jaren met het idee om een voedselbos aan te leggen en anderen er van mee te laten ge nieten. Gisteren openden ze offi cieel hun Voedselbron. „Toen deze locatie twee jaar geleden te koop kwam, viel alles op zijn plek", vertelt Sonja van de Vijver. „Het ziet er prachtig uit, met de fruitbomen die er al stonden." Omslag De Zeeuwse Akker maakte in 2001 als een van de eerste akker bouwbedrijven de omslag naar biologische gewassenteelt. De op warming van de aarde greep Emiel zo aan dat hij besloot om nog een stapje verder te gaan. Met de hulp van landschapper Jos Willemsen legde hij een voedsel bos aan: een eetbare bostuin. Op anderhalve hectare wordt geëxpe rimenteerd met het ecosysteem van de oertijd. Er groeien 150 soorten meerjarige gewassen. Er komen vooral jonge gezinnen uit de Randstad die de rust van de Zeeuws- Vlaamse polders opzoeken „Dit jonge blad van een linde is perfect eetbaar", demonstreert Willemsen. „Bij sla moet je iedere keer opnieuw zaaien, bemesten en onkruid wieden. Deze gewas sen worden een keer geplant en geven daarna ieder jaar opbrengst. Het is eigenlijk een vorm van lui tuinieren." Met de onbekende gewassen als sassafras en naaldenkervel wordt druk geëxperimenteerd in de 'speelschuur', waar twee koks diners en kookworkshops op aan vraag verzorgen. „We hebben zelfs besjes die naar banaan en chocolade smaken", zegt Willem sen. „Sleutelbloem is dan weer lekker fris in salades." Anderen laten meegenieten van hun voedselbos én bewustwor ding creëren, is het hoofddoel van Emiel en Sonja. „We zijn blij dat er zo veel mensen enthousiast zijn over de Voedselbron en naar de opening zijn gekomen", vertelt Sonja. „Velen vroegen zich toch af wat we nu precies aan het doen zijn." Enthousiastelingen die zich volledig willen onderdompelen in de natuur kunnen zelfs over nachten, in een van de drie safari tenten op het terrein. „Ze staan hier sinds vorig jaar en zijn al een paar keer geboekt", vertelt Sonja. „Vooral door jonge gezinnen uit de Randstad die de rust van de Zeeuws-Vlaamse polders opzoe ken. Ze kunnen uitstapjes doen naar bijvoorbeeld Saeftinghe of Perkpolder, maar de meesten blij ven hier. Emiel neemt de kinde ren graag mee naar onze twee Tamworth-varkens Buur man Buurman. Zij zijn inmid dels een attractie geworden." Gastheer de Sjores Ambras Band nodigde twintig dweilbands uit die zondag de binnenstad op zijn kop komen zetten. „Er komen orkesten uit Zeeuws-Vlaanderen en de rest van Zeeland en van Eindhoven tot Sassenheim en van Noordwijker- hout tot Leidschendam", zegt Ste- fan de Vetter van Sjores. „Twintig orkesten is wel zo'n beetje het maximale wil je het nog kunnen behappen." Behalve dat de bandjes het publiek in de straten en op de terrassen vermaken, gaan ze ook onderling de strijd aan in twee categorieën: de wedstrijdklasse en de leutklasse. De jury, die her en der door de stad ver- vj; spreid is, let op de muziek en Kj natuurlijk op het showgehalte. T* In de stad staan diverse podia opgesteld, zoals op de Grote Markt, aan de Bierkaai, bij de basiliek en in de Gentsestraat. Om 12.15 uur begint het feest en treffen alle dweilbands elkaar op de Grote Markt om daar met zijn allen (zo'n vierhonderd muzikanten) het nummer 'Leutig is 't om in Ulst te zijn' te spelen. Het publiek mag ui teraard komen meezingen. Een kwartiertje later opent burgemees ter Jan-Frans Mulder officieel de Twintig orkesten is wel zo'n beetje het maximale wil je het nog kunnen behappen Dweildag en zullen de orkesten uit zwermen over de stad. Prijsuitreiking De jubileumeditie wordt afgesloten met een optreden van de Haagse zangeres en entertainer Susanne de Rooij op het podium op de Grote Markt rond 18.00 uur, vóór en na de prijsuitreiking. De Rooij zong eer der in de achtergrondkoren van on der andere Marco Borsato, Frans Bauer en Karin Bloemen. Een heel slecht idee, vindt De Fouw het bouwplan aan de Piers- senspolderstraat waarvoor de ge meente Terneuzen een omge vingsvergunning heeft verleend. De Fouw vreest dat de toekomstige bewoners gaan klagen over geluid uit zijn werkplaats. De woningen mogen aan de overkant van de weg op vijftien meter afstand worden gebouwd. De garagehouder wil op zijn minst dat die afstand dertig meter wordt, maar dat vindt de ge meente niet nodig. De Fouw is ook bang dat er straks voor zijn bedrijf nog meer auto's worden gepar keerd dan nu al het geval is. Volgens de gemeente kan er geen parkeer probleem ontstaan omdat de bou wer van de drie woningen voor parkeerplaatsen op eigen terrein moet zorgen. De Raad van State vroeg zich af hoe de gemeente dat gaat afdwingen omdat er niets over is geregeld in het bestemmingsplan Baljuwstraat en Pierssenspolder- straat. De Raad van State beslist binnen zes weken of het bouwplan kan doorgaan. Groepsreizen 3-daagse excursiereis Zuidoost Engeland Zomerse tocht met buffetcruise Dagtocht Maastricht €119,-- 79,- 59,- 35, 85,-- vrijdag 25 mei 2018 Kamperen Jos Willemsen, die als landschapper bij Voed selbron betrokken is, geeft uitleg, fotos peter nicolai ineen eetbare tuin Gertie De Boey - Sonja van de Vijver Een van de drie safari tenten in het voedselbos. Meer info: voedselbrongraauw.nl. De binnenstad van Hulst wordt komende zondag voor de 25ste keer overspoeld door dweil bands uit alle windrichtingen tij dens de Hulster Dweildag. Sheila van Doorsselaer Hulst - Stefan de Vetter van gastheer de Sjores Ambras Band Handelaar in klassieke Peuge- ots Ko de Fouw uit Sluiskil wil dat de Raad van State een streep zet door de bouw van drie woningen recht tegenover zijn werkplaats. Adri Klinkenberg Den Haag/Sluiskil Bij deze reis is het excursieprogramma inbegrepen di 17 t/m do 19 juli di 14 t/m do 16 augustus Weekendje Londen! za16junit/mzo17juni Twee dagen in deze bruisende stad. Vier-sterren hotel in Canary Wharf Inclusief bezoek wijnboerderij en lunch! Dagtocht Parijs zo29juli,za24aug Wereldstad met flair, mode- en wielerhoofdstad van de wereld Maastricht is magisch! Annie M.G. Schmidt Beste musical van het jaar, nu in het DéLaMar theater te Amsterdam www.amz.nl 0113-351551 do 12 juli vr 29/6, do 30/8 za 30 juni Meer informatie en (prijs)voorwaarden vindt u op onze site.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 47