Altijd voorzichtig Nieuwe wet 14 ZE Archieven halen privacygevoelige historische informatie offline Door de nieuwe privacyregels kunnen stamboomspeurders niet zomaar meer bij historische informatie. Wat betekent de wet voor de archieven? zv BREDA De nieuwe privacywet is streng voor mensen die slor dig omgaan met persoonsgege vens. Maar wij gingen al be hoedzaam om met die informa tie, zegt Ynze Alkema van het Stadsarchief Breda. Ook met ge gevens die in principe gewoon openbaar zijn. Soms is Alkema erg voorzichtig. Bijvoorbeeld toen hij het ar chief van de Vincentius Vereni ging in Breda onder zijn hoede kreeg. „Voor de Tweede We reldoorlog verzorgde 'de Vin centius' de armenzorg. Er wer den rapporten opgemaakt van bezoeken die werden gebracht bij arme mensen thuis. Die la ten wij niet zien", zegt Alkema. De rapporten zijn erg gedetail leerd in de beschrijving van de armoede waarin sommige Bre dase families destijds leefden. „Als je een koekje bij de thee kon aanbieden werd je al als niet armoedig beschouwd. En als er een fles jenever in de kast stond werd je al beschouwd als Waar was oma in 1932? Wie daarover meer wil weten, kon tot voor kort terecht bij allerlei gemeente- en streek archieven. Maar vanaf morgen is alles an ders. De Algemene Verordening Gege vensbescherming (AVG) wordt van kracht. De nieuwe privacyregels zorgen er voor dat een hoop historische informatie weer achter slot en grendel verdwijnt. Genealogen krijgen het zwaar. Wie de geschiedenis van zijn familie wil onder zoeken, is voor een groot deel afhankelijk van de gegevens die liggen opgeslagen in archieven. Met name de zogeheten 'ge- zinskaarten' kunnen erg spannend zijn. Die zijn tussen 1921 en 1940 opgesteld en er stonden diverse persoonsgegevens op, zoals naam, adres en beroep, maar ook re ligie. En laat dat laatste nou privacygevoe lige informatie zijn. Het zou best kunnen dat de mensen op wie die gegevens van toepassing zijn nog in leven zijn. De nieuwe regels schrijven dan voor dat ze niet zo maar openbaar gemaakt mogen worden. Voor heel wat archieven is dat nieuwe beleid een klein drama. „We hebben al onze bevolkingsregisters op onze website maar weer offline gezet. Heel vervelend, want er zijn een hoop mensen die op zoek zijn naar hun stamboom die nu het ge voel krijgen dat ze hun hobby niet meer mogen uitoefenen", zegt Ilse Jansen van het West-Brabants Archief in Bergen op Zoom. René Bastiaanse, directeur van het Bra bants Historisch Informatie Centrum (BHIC) in Den Bosch zit ook met de nieuwe regels in zijn maag. „Alle gege vens over mensen die nu nog in leven zijn moeten uit de openbaarheid. Zo wordt het onderzoek naar de geschiedenis van de twintigste eeuw voor een groot deel geamputeerd", zegt de in Bergen op Zoom woonachtige historicus. Ook Bastiaanse heeft het zekere voor het onzekere genomen en gevoelige gege vens weer in de kluis gedaan. Intussen wacht hij af wat er na morgen gaat gebeu- Er moet zo veel worden aangepast, dat is voor ons niet betaalbaar ren. De historicus leeft in de stille hoop dat de privacystorm uiteindelijk wel over waait. „Wat ons overkomt is een onbe doeld bijeffect van de nieuwe wet. Ik ver wacht niet dat de controleurs nu met pek en vuur ten strijde trekken om de archie ven aan te pakken", aldus Bastiaanse. Zo denkt zijn collega Ynze Alkema van het Stadsarchief Breda er ook over: „De prioriteit zal niet bij de Nederlandse ar chieven liggen, maar eerder bij internet- reuzen als Google en Facebook." De Bredase archivaris is niet in paniek. Beter nog: „We moeten ons zelf niet zielig gaan vinden. We kunnen beter iets ver zinnen waardoor het alsnog mogelijk wordt om onze archieven toegankelijk te houden", zegt Alkema. „Dat kan ook wel, want er bestaat soft ware die gevoelige data kan opsporen en onzichtbaar maken. Maar dat is een duur geintje", zegt Jansen van het West-Bra bants Archief: „Er moet zo veel worden aangepast, dat is voor ons niet betaal baar." Geldgebrek hoeft geen reden te zijn om goede software te ontwikkelen, zegt Al kema van het Stadsarchief Breda: „Nu heeft iedereen zijn eigen pakketje. Mis schien moeten we eens gaan samenwer ken. Dan wordt het voor softwareleveran ciers misschien ook interessant om met een goed aanbod te komen." Bastiaanse hoopt dat de Autoriteit Per soonsgegevens er niet meteen met een gestrekt been in gaat. „Het gaat toch vooral om de geest van de wet", zegt de Bergse historicus. „Misschien moet daar maar eens een proefproces over worden gevoerd. Als dan blijkt dat niet de geest maar de letter van de wet geldt, dan is de uiterste conse quentie: al die gevoelige gegevens uit de openbaarheid." De Algemene Verordening Gegevensbescherming is bedoeld om de privacywetgeving van alle Euro pese lidstaten gelijk te trekken. In Nederland komt hij in de plaats van de Wet bescherming persoons gegevens. Die is overigens gebaseerd op een Euro pese richtlijn uit de jaren 90. Het grootste deel van die oude wet blijft bestaan, maar er zijn wel degelijk enkele nieuwe regels die er uit springen. Zo is bijvoorbeeld het recht om je gegevens mee te nemen naar een andere dienstver lener geregeld. Maar ook de soms torenhoge boetes die kunnen worden opgelegd aan bedrijven en in stellingen die alsnog de fout in gaan. De nieuwe wet is vanaf vandaag van kracht. vrijdag 25 mei 2018 Zeg maar dag tegen j e stamboomonderzoek Nico Schapendonk -Ilse Jansen, West-Brabants Archief V

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 42