KIEK RAPERS Eerste groene moskee 10 ZE Monnikenwerk De Alrahman moskee in Middelburg-Zuid wordt waarschijnlijk de eerste gasloze moskee in Nederland. Na de bouwvak start de nieuwbouw van de moskee aan de Schepenen hof in Middelburg. Die zal voor het einde van 2018 klaar zijn. Nouri Mekkouni, voorzitter van het moskeebestuur, kijkt vol ver trouwen over het nu nog romme lige terreintje met vergane zand bak. Schoolgebouwtje De moskeevereniging huurt al sinds jaar en dag het schoolge bouwtje dat alleen nog van goede wil aan elkaar hangt. Op het ter rein staan twee blankhouten paaltjes met rode koppen. Mekkouni spreekt enthousiast over de nieuwbouw. De gemeente Middelburg, waarvan het terrein en het oude schooltje zijn, heeft op constructieve wijze meege dacht over nieuwbouw. Omwo nenden zijn tijdens een informa tieavond bij de ontwikkeling be trokken. Gebedsruimten Het wordt geen moskee met mina retten, maar een gebouwtje van gewolmaniseerd hout dat net een slagje gedraaid wordt ten opzichte van het oude schooltje, zodat de gelovigen werkelijk richting Mekka kunnen bidden. In het ge bouw zijn aparte gebedsruimten voor mannen en vrouwen, een ac tiviteitenruimte en een keuken. „Een minaret is niet nodig om van een gebouw een gebedsruimte te maken." Het huidige gebouwtje doet al sinds 1995 dienst als moskee. Bij een vrijdaggebed komen gemid- deld honderd personen van wel twintig verschillende nationalitei ten. „We zijn een Arabische mos kee en kunnen elkaar in die taal verstaan. Omdat sommige leden met de auto komen, zorgen we voor verkeersregelaars. Het parke ren geeft nu geen overlast, maar als we na de bouw wat meer be zoekers trekken... Tsja, dan zouden wat extra parkeerplaatsen in deze buurt, die in de jaren 60 is ge bouwd, wel fijn zijn", zegt Mek kouni. „Op het terrein bij de mos kee is daar genoeg ruimte voor, maar het budget om ze te realise ren ontbreekt. We financieren de nieuwbouw al volledig zelf - met bijdragen van onze leden." In de komende weken, nog tij dens de ramadan, zullen de man nen van de moskee het terrein voorbereiden op de bouw. „Op hoogtijdagen komen er zoveel mensen, dat er buiten wordt gebe den. Het is de bedoeling dat we met het Suikerfeest op een opge schoond terrein kunnen bidden." Gezin In de nieuwe moskee krijgen man nen een grotere ruimte dan vrou wen. „Als het mogelijk is, is het voor een man beter te bidden in een gebedshuis. Vrouwen hebben - zeker als zij een gezin hebben - minder de gelegenheid om naar de moskee te komen." In de moskee komt ook een acti viteitenruimte. Op zondag wordt daar Nederlandse les gegeven. Dat de moskee zal worden voorzien van infrarood verwarming, zonne panelen en inductie om te koken is De gasloze moskee zal voor eind 2018 klaar zijn voor de moskeevereniging van zelfsprekend. Mekkouni wijdt er nauwelijks woorden aan. De relaties in de buurt zijn goed. „Eigenlijk met iedereen wel. Soms verandert een vooroordeel in sym pathie. Zie je die planten, daar in ons tuintje? Die kregen we van een buurtgenoot waarmee het eerder niet zo lekker liep." vrijdag 25 mei 2018 foto Ruben Oreel Onder aan de oude zeedijk bij Kattendijke is het goed oesters rapen. Je moet er wel rode handschoenen voor aantrekken. De schelpdie ren zijn zeer in trek in Vlaanderenland. We hoorden één van de rapers zeggen: ,,'K eb een probleemke, m'n emmerke is vol." José Baars José Baars schrijft wekelijks over religie en kerken in Zeeland. Kijk voor haar blog op pzc.nl/monnikenwerk

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 38