Bitterzoet boek Waterschap: Agrariër betaalt voor zoet water Google introduceert Zeeuws toetsenbord Officier: Afperser moet naar inrichting 2 MAAN LEO Column DESTELLING Vandaag: Wegwerpluiers moeten verboden worden Reageer op pzc.nl Eens Oneens Toos Henk Paul Kusters toename bestellingen bij webshops buitenland ONZE KAST VAN BE CHINESE IKEA, BESTAAT UIT 3 DOZEN EN WAT ZIT IN DOOS M IEMAND DIE DE KAST MONTEERT// HOEDEKENSKERKE Scholen in muziekshow op tv JaapWielaart naar WVO Zorg Open dag waterzuivering MIDDELBURG Europa-debat bij CDA Zeeland De agrariërs kunnen sinds 2014 ge bruik maken van de voorziening om in droge perioden het land met zoet water te beregenen. Zij betalen daarvoor een jaarlijkse heffing. Het waterschap heeft dat gere geld via een verordening, die voor alle agrariërs geldt, ook als ze de voorziening niet benutten. Maat schap Geluk uit Sint-Maartensdijk is een van hen en heeft dat juridisch aangevochten. In maart 2016 zette de rechtbank al een streep door de zoetwaterhef fing. Begin dit jaar ving het water schap ook bot in hoger beroep bij het gerechtshof. De zaak ligt nu bij de Hoge Raad. Die velt waarschijn lijk eind dit jaar een oordeel. Schel destromen houdt er rekening mee dat het andermaal in het ongelijk wordt gesteld. Daarom bekijkt het nu samen met de gebruikers en ZLTO naar andere vormen van fi nanciering. Dat onderzoek moet in oktober zijn afgerond. Mogelijk biedt het nieuwe belastingstelsel voor waterschappen, dat in voorbe reiding is, uitkomst. Daarbinnen kunnen bedrijven apart worden Als het niet langs links kan, dan langs rechts aangeslagen voor extra voorzienin gen. Mocht dat niet haalbaar zijn, dan wil Scheldestromen individu ele overeenkomsten sluiten met de ondernemers. Hoe dan ook wil het waterschap de rekening bij de ge bruikers leggen. „Hoofdzaak is dat we ook in de toekomst zoet water blijven leveren en dat ervoor be taald zal worden", aldus Steijaert. Het virtuele toetsenbord op smart- phones is nu ook in het Zeeuws be schikbaar. Google heeft deze week de streektaal toegevoegd aan haar toetsenbord-app Gboard. Wie de app heeft geïnstalleerd, kan nu Zeeuws - door Google pijn lijk genoeg 'Zeelands' genoemd - als taal instellen. Bij tekstvoorspelling verschijnen dan Zeeuwse woorden. Wie 'vuu' intikt, krijgt bijvoorbeeld 'vuuf en 'vuule' als suggesties. Bij 'stro' geeft Gboard 'Stroö-durp' en 'Stroöskerke' als eerste opties. Bij 'stu' voorspelt het toetsenbord zo wel 'sturm' als 'sturmmeêuwen'. Een woord als 'hosternokke' kent het digitale woordenboek dan weer niet. De gebruiker kan het lexicon wel zelf aanvullen. Website An- droidworld ontdekte eind maart dat Google Nederlandse dialecten aan Gboard wilde toevoegen. In de code werden verwijzingen naar onder meer het Achterhoeks, het Drents, het Gronings en het Twents gevon den. Hoewel werd gedacht aan een 1 aprilgrap is het Zeeuws, dat ook werd genoemd, nu als eerste geïm plementeerd. Gboard kende al lan ger Limburgs en Fries als taal. MIDDELBURG De 24-jarige S. Y. uit Terneuzen moet zich een jaar lang laten opnemen in een psychi atrische inrichting vanwege een roofoverval die hij afgelopen fe bruari pleegde. Dat eiste de officier van justitie gisteren tijdens een rechtszaak in Middelburg. Y. probeerde 1 februari j.1. een fietser op het Oostelijk Bolwerk in Terneuzen te beroven onder drei ging van een vuurwapen. Volgens de deskundigen verkeerde S. des tijds in een psychose en was hij vol ledig ontoerekeningsvatbaar. Wel zou hij zijn slachtoffer een schade vergoeding van duizend euro moe ten betalen. Volgens S., die zei zich niets te herinneren, was hij helemaal niet van plan iemand van zijn geld te beroven. „Het was een experiment. Wat stoer doen. Kijken hoeveel ik kon krijgen en dan het geld weer teruggeven." Het slachtoffer dat daar fietste en dacht dat S. de weg wilde vragen, kreeg ineens het wa pen in zijn buik gedrukt en zou honderd euro moeten afgeven. Vijftig was ook genoeg. Toen bleek dat hij geen geld had, mocht hij gaan. Een passerende fietser die hij toeriep „Hé kerel, had je wat voelde zich bedreigd toen S. hem het pistool liet zien. Vanaf vandaag ligt mijn nieuwe roman, De tussen persoon, in de winkel. Voor jou zal het een van de vele boeken in de boekhandel zijn. Misschien herken je mijn naam van deze co lumn. Misschien vraag je je bij het zien van mijn even vurige als ge stileerde lokken op het achterplat nog een keertje af of ik echt rood haar heb. Misschien zie je dat het boek mooi gebonden is en een harde cover heeft. Maar heel veel meer zal het je niet beroeren. Voor mij is het vasthouden van dit boek een bitterzoete ervaring. Bij het doorbladeren denk ik aan de vele avonden waarop ik achter mijn laptopje heb gezwoegd op een handvol zinnen. Avonden waarop ik naar de kroeg had kun nen gaan, verantwoord had kun nen sporten of lui had kunnen Netflixen. Maar nee, ik werd gegij zeld door De tussenpersoon.Ik denk aan de reis die ik naar Qatar maakte om inspiratie op te doen. Hoe kokendheet het buiten was, hoe ijzig binnen. Hoe hypermo dern de architectuur, hoe middel eeuws de omgangsvormen. Hoe extravagant de winkelcentra, hoe gruwelijk de valkenmarkt. boek heb doorploegd na de eerste versie. De drie redactierondes bij de ene uitgeverij. De drie redactie rondes bij de uitgeverij waar ik naar overstapte. De correctieronde en daarna de aller-, allerlaatste check voordat het boek naar de drukker ging. De tientallen e- mails die ik gewijd heb aan omslag en titel. Is het wel verleidelijk ge noeg? Niet te plat maar ook niet te ondoorgrondelijk? Veelzeggend maar niet afschrikwekkend? mijn handen heb, zijn mijn gevoe lens gemengd. Ik ben trots, maar ook nerveus. Ik draag dit verhaal al zeker vier jaar met me mee, en nu is het opeens los van mij. Gaat het een eigen leven leiden. Succes, bit terzoet boek, het ga je goed! Maar nee, ik werd gegijzeld door De tussenpersoon vrijdag 25 mei 2018 Gisteren: Ik ben blij met de nieuwe privacy wet 1392 reacties .9 'C Leerlingen van De Re genboog uit Hoedekens- kerke en De Klimop uit Dreischor mogen mee doen aan het televisie programma Lang Leve de Muziek Show. Ze zijn gekozen op basis van de auditie die ze op 16 mei deden in Dordrecht met leerlingen van andere Zeeuwse scholen. Lang Leve de Muziek Show is een muzikaal spelpro- gamma van AVRO- TROS. De eerste uitzen ding is op 29 september. VLISSINGEN Jaap Wielaart wordt de nieuwe voorzitter van de raad van bestuur van WVO Zorg. Hij volgt Jan de Graaf op die sinds 1984 directeur/bestuur der is van WVO Zorg. De Graaf gaat op 1 septem ber met vervroegd pensi oen. Wielaart begint op 13 augustus en vormt dan samen met Angela Kallewaard de raad van bestuur. Hij was tot voor kort werkzaam als direc tievoorzitter bij de Rabo bank in de regio Den Haag. RITTHEM De omgebouwde riool waterzuivering bij Ritt- hem kan inmiddels zo'n 400 huizen van stroom voorzien. Wie wil weten hoe dat werkt, kan op za terdag 2 juni terecht op de open dag. Tussen 10.00 en 16.00 uur is er een rondleiding. De zon- netrein rijdt gratis tussen de zuivering en het par keerterrein aan de Veer- havenweg in Vlissingen. Info: www.scheldestro- men.nl/energiefabriek CDA Zeeland houdt maan dag een Europa-bijeen komst, met als thema 'Eco nomie en innovatie'. Spre ker is CDA-Kamerlid Mus- tafa Amhaouch. Europarle mentariër Lambert van Nis- telrooij en gedeputeerde Jo-Annes de Bat nemen deel aan een tafelgesprek. Verder is er een EU-quiz en een 'Lagerhuisdebat'. De bijeenkomst in het water schapskantoor in Middel burg begint om 20.00 uur. Agrariërs op Tholen en Sint Phi- lipsland moeten hoe dan ook meebetalen aan de zoetwater voorziening van waterschap Scheldestromen. „Als het niet langs links kan, dan langs rechts", zei dagelijks bestuurder Denis Steijaert woensdag in de commissie bestuurlijke en eco nomische zaken. Rolf Bosboom Terneuzen - Denis Steijaert, waterschap Rolf Bosboom Vlissingen Uitspraak 7 juni. Hoe anders zijn mijn gevoelens. Ik denk aan alle keren dat ik het Nu ik het boek dan eindelijk in

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 2