1 7 4) O O lil 16 Vanaf vandaag moeten bedrijven, organisaties en verenigingen veel zorgvuldiger met onze persoonsgegevens omgaan. Wat houdt die Algemene Verordening Gegevensbescherming in? Vijftien vragen over de nieuwe EU-privacyregels. PERSOONSGEGEVENS BESCHERMING Kort Papierfabriek voor 460 miljoen euro in Ierse handen Smurfit Kappa, een van 's werelds grootste papierbedrijven, neemt de Nederlandse pa pierproducent Reparenco over. De Ieren be talen 460 miljoen euro voor de fabriek in het Gelderse Renkum. Het in Dublin geves tigde Smurfit verwacht veel voordelen van de overname. De fabriek heeft twee produc tiemachines die samen goed zijn voor jaar lijks 675.000 ton papier. Reparenco is gespe cialiseerd in de productie van grafisch pa pier voor tijdschriften en folders, en grond stoffen voor golfkarton. Aan die grondstof fen voor golfkarton heeft Smurfit op dit mo ment een tekort. De vraag naar het verpak kingsmateriaal groeit sterk door de toegeno men onlineverkoop. De overname heeft geen gevolgen voor de 315 banen bij Repa renco. 'Handelaren manipuleerden koers van de bitcoin' De Amerikaanse justitie onderzoekt of bit- coinhandelaren de koers van de digitale munt bewust hebben gemanipuleerd. De manipulatie van de koersen zou gebeurd zijn door onder meer valse orders uit te zet ten om zo anderen te bewegen te kopen en te verkopen. Die valse orders worden dan weer ingetrokken zodra de markt zich in de gewenste richting beweegt. Ook zouden handelaren met zichzelf handelen om zo de indruk te wekken dat er veel beweging op de markt is. Nieuwe man Hudson's Bay Wayne Drummond wordt de nieuwe direc teur van de Nederlandse Hudson's Bay-wa- renhuizen. Hij neemt het stokje over van de Belg Stefaan Le Clair, die hier pas sinds no vember de baas was. De wisseling van de wacht is een besluit van de nieuwe top vrouw van het Canadese winkelbedrijf, He- lena Foulkes, die in februari aantrad als ceo. Het Canadese grootwinkelbedrijf verloor af gelopen boekjaar bijna 380 miljoen euro. Ook in 2016 waren er forse verliezen. Het concern is in Noord-Amerika bezig twee duizend banen te schrappen. Flitsen Aegon Shell Tot vandaag kende Nederland zijn eigen privacy bescherming. Dat is nu voorbij. Met de General Data Protection Regulation (GDPR) - in het Nederlands de Algemene Verordening Gegevensbescherming (AVG) - gelden voortaan in heel Europa dezelfde re gels. De AVG ging in mei 2016 al in, maar bedrijven en organisaties kregen twee jaar om aan de nieuwe eisen te voldoen. Hierbij mag je een bedrijf vragen persoonlijke infor matie over te dragen aan een andere organisatie. Handig als je switcht naar een andere leverancier. Onder dataportabiliteit vallen ook titels van ge kochte e-books of de liedjes die via een streaming- dienst als Spotify zijn beluisterd. Organisaties kunnen onder bepaalde omstandighe den weigeren. Ze moeten in elk geval binnen een maand reageren. Bij complexe verzoeken bedraagt de termijn drie maanden. Volkswagen Nederland vervangt deze de Wet bescherming per soonsgegevens (Wbp). nisaties moeten medewerkers met toegang een ge heimhoudingsverklaring laten tekenen. Voor 'ge wone persoonsgegevens' - naam, adres, mobiel nummer, inloggegevens, IP-nummer, bank rekening of klantnummer - gelden iets la gere standaarden. Voor alle organisaties die persoonsgegevens verwer ken en in de EU zijn gevestigd of er actief zijn. Van de grote multinational tot mkb-bedrijven en zzp'ers. En van de KNVB tot de lokale kantklosclub. Maar Ameri kaanse techgiganten als Google en Uber moeten er net zo goed aan voldoen. Dan moet dit binnen 72 uur worden gemeld aan de Autoriteit Persoonsgegevens. De AVG kent namelijk een 'meldplicht datalekken'. Een datalek doet zich onder andere voor als gegevens door hackers worden buitgemaakt, maar ook bij ver lies van een USB-stick met belangrijke data of bij Op veel terreinen wel. Burgers krijgen meer controle over de persoonsgegevens die instanties van hen be waren. Bedrijven mogen nog enkel onder strikte voorwaarden persoonsgegevens verzamelen. Ze moe ten bijvoorbeeld bewijzen dat de klant uitdrukkelijk toestemming gaf. Ook behoren ze zorgvuldig om te gaan met aan hen toevertrouwde data. Het nieuwe privacyregime biedt meer controle over de informatie die je met bedrijven en an dere organisaties deelt. De AVG verhindert verder dat bedrijven je spammen met ongewenste reclame (digitale direct marketing) via e-mail, appjes of social media. Dat mag alleen als je er klant bent. Apps en websites mogen geen gegevens van kinderen onder de 16 jaar bewaren. De AVG geeft recht op inzage in de gegevens die or ganisaties van je bezitten. Daarnaast mag je een be drijf verzoeken om data te laten wijzigen - iets wat bij Google bijvoorbeeld al langer mogelijk is - of om minder persoonsgegevens te verwerken. De nieuwe privacywet introduceert daarnaast twee geheel nieuwe rechten. Burgers mogen voortaan eisen dat een bedrijf hun persoonsgegevens wist. Bijvoorbeeld omdat ze hun eerdere toestemming tot gebruik her roepen. Dit heet 'het recht om vergeten te wor den'. Nieuw is het 'recht op dataportabiliteit'. De huidige regels stammen uit de oertijd van het in ternet, toen er nog geen Googles, Facebooks en smartphones bestonden. De Europese Commissie stelde daarom in 2012 voor de uit 1995 stammende Datarichtlijn flink te moderniseren. Het resultaat is de 99 artikelen en 11 hoofdstukken tellende AVG. In Ze moeten data zorgvuldig bewaren en aantoonbaar moderne, veilige technologie daarvoor gebruiken. Extra hoge eisen stelt de AVG aan 'bijzondere per soonsgegevens': medische gegevens, creditcardinfo, paspoortnummers, gegevens over ras, politieke, reli gieuze of seksuele voorkeur. Deze moeten bijvoor beeld in een aparte database worden gezet. Of orga- SPECIALIST IN GRAFISCH PAPIER JUSTITIE VS ONDERZOEKT VALSE ORDERS SNELLE WISSELING VAN DE WACHT De Nederlandse hoveniers krijgen de ko mende twee jaar een loonsverhoging van 5,6 procent. De leden moeten nog instemmen. EU-commissaris Vestager stopt het on derzoek naar machtsmisbruik door het Rus sische Gazprom. Het gasbedrijf garandeert dat Oost-Europese EU-landen hetzelfde worden behandeld als Nederland. In 2015 betichtte Brussel Gazprom nog van misbruik van zijn marktmacht in Polen, Bulgarije en de Baltische staten door te hoge prijzen te rekenen en concurrentie te blokkeren. O vrijdag 25 mei 2018 GO De biotechno- loog was de grootste stijger op een vrij pessimistisch Damrak. De verzekeraar gaat zijn eeuwig durende obligatie met een coupon van 6 procent afbetalen. De olieprijs is weer onder de 80 dollar gezakt. David Bremmer Rotterdam Mijn mailbox stroomt vol met berichten over de AVG. Wat is er aan de hand? Moeten bedrijven aan zo'n verzoek voldoen? Duitse autofabri kanten verloren in Frankfurt door de vrees voor nieuwe importta rieven in de VS. E o c Voor wie gelden de nieuwe privacyregels? Wat als het toch misgaat en per soonsgegevens op straat belanden? Zijn de nieuwe regels strenger? Wat betekent de AVG concreet voor mij? Welke rechten krijg ik nu? Waarvoor zijn nieuwe privacyregels nodig? 8 Aan welke verplichtingen dienen bedrijven en instanties te voldoen?

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 16