Tommy Wieringa P 15 Philip Roth 1933-2018 r" De overheid neemt met de ene hand en slaat met de andere In Best worden de vuilnis mannen beveiligd. Deze krant schreef er vorige week over. Functionarissen met een publieke taak die bevei liging nodig hebben - eerste ge dachte: schande. Dan lees je dat de gemeente Best een complex afvalscheidingssysteem heeft op getuigd waarbij de burger zijn af val zorgvuldig moet scheiden en over vijf kliko's verdelen. Als hij een fout maakt (plastic bij papier, blik bij gft), hangt de vuilnisman een gele kaart aan de kliko. Gaat hij voor de tweede keer in de fout, dan volgt er een rode kaart en wordt de vuilnisbak niet ge leegd. Opvoeding is onderdruk king. snuffelt in je afval. Voor overtre dingen heeft hij een sanctie pa raat. Ook al woon ik ver van Best en heb ik nog maar drie kliko's voor de deur, de boosheid over de grenzeloze bedilzucht en schaamteloze surveillance van de gemeentelijke overheid is goed navoelbaar. Ik ben zelf een tijdje vuilnis man geweest. Je kreeg soms een fooitje van de lui omdat je je over hun afVal ontfermde. De verhou dingen zouden anders zijn ge weest als ik hun afval ook nog had moeten inspecteren. Ik zou vijandig zijn bejegend, omdat ik mijn taak met institutioneel wantrouwen uitvoerde. 'U kunt wel zeggen dat u uw afval goed scheidt, maar wie zegt mij dat u de waarheid vertelt.' Ik had geen fooitjes, maar minachting ont vangen - niet langer een vriend van de mensen. woon opsporingsambtenaar (BOA) achter de vuilniswagen aanfietsen om de boel te beveili gen. De vuilnisman controleert het afval, de BOA controleert de veiligheid van de vuilnisman. Zo zijn er in het proces van afvalver werking vanuit het niets twee controlerende instanties gemobi liseerd. Dat is niet alleen de schuld van de gekrenkte burger die zich niets meer laat vertellen, zoals de mantra wil. In dit geval draagt de overheid er flink aan bij door een zoveelste instantie in het leven te roepen die je vertelt hoe je je moet gedragen, op straffe van een of andere lullige sanctie. Eerst betaal je afvalstoffenhef fing om je afval te laten ophalen, daarna word je als een kleuter te rechtgewezen omdat je oude kranten bij de schillen gooit. Je betaalt voor je eigen controle. Dat wringt. De overheid neemt met de ene hand en slaat met de an dere. En zet dan een verbaasd ge zicht op wanneer de burger zich genaaid voelt en zich afreageert op de vuilnisman. De vuilnisophaal in Best is een symptoom van een groter pro bleem: de overheid die de burger als een kind bejegent: bevoog dend en straffend als die niet aan haar uniformerende norm vol doet. Altijd ben je wel ergens in overtreding, en achter elke over treding komt een controleur te voorschijn met een boete of een rode kaart. Maar met al die boetes en rode kaarten kweek je geen betere burgers, alleen maar on machtige boosheid en een te recht wantrouwen jegens de overheid. Hij zou te politiek incorrect zijn geweest voor die allergrootste literatuurprijs. Schrijver Philip Roth, chroniqueur van de Amerikaanse samenleving, kon dat niet schelen. Hij wilde gelezen worden. hilip Roth is dood en met hem de Nobelprijs voor de Literatuur.' Een scheldpartij van de Franse journa list Albert Sebag echode gisteren flink door in de sociale media. Want een van de grootste naoor logse schrijvers ging op 85-jarige leeftijd heen zonder de hoogste literaire onderscheiding. Wel een Pulitzerprijs voor Amerikaanse pastorale (1997), maar nimmer de ultieme erkenning uit Zweden voor klassiekers als Porlnoy's klacht (1969), Ik was getrouwd met een communist (1998), Het complot tegen Amerika (2004) en Alleman (2006). „Hij heeft het nooit nodig gehad. We maken met zijn allen de No belprijs tot een soort ultieme be vestiging van een carrière. Dat deerde hem echt niet, hij schreef gewoon zijn boeken. Een schrijver vindt het belangrijker dat hij gele zen wordt. Ik denk niet dat hij daar in zijn carrière ooit over heeft ge twijfeld", aldus Chris Kooi, redac teur bij uitgeverij De Bezige Bij. Vrouwen Volgens ingewijden was Roth te politiek incorrect voor de prestigi euze hoofdprijs. Dat bleek ook gis teren, toen een aantal feministes losging. 'Adieu Philip Roth, je was een groot schrijver maar ook een enorme vrouwenhater', aldus een van de tweets. Een verwijt luidde dat de schrijver de vrouwen in zijn boek 'nimmer een ziel gaf. Vrou wen waren bij Roth 'simpele spie- gels voor mannen', schreef de Amerikaanse kunstcritica Julia Keiler ooit. „Het is een wonder dat hij is ontsnapt aan de #metoo-bewe- ging. Ja, zijn geschriften zijn vrouwonvriendelijk", aldus Jacques Berlinerblau, docent lite ratuur aan de universiteit van Georgetown in Washington. Hij zelf werkt aan een boek over het thema 'Roth en vrouwen'. Overigens won Roth wel twee keer de National Book Award, twee keer de National Book Critics Circle Award en drie keer de PEN/Faulkner Award. Los van alle herrie kwamen er gisteren uit heel de wereld com plimenten voor het werk dat Roth nalaat. De strijd tegen de Ameri kaanse moraal was een favoriet thema. Het dendert door de schandaalroman Portnoy's klacht, waarin de jonge Amerikaanse Jood Alexander Portnoy de lezer mee- BUNDEL neemt in zijn ontembare mastur batiedriften en zijn grote behoefte geliefd te zijn en goed te doen. Roth was ook een chroniqueur van de Amerikaanse samenleving. Ik was getrouwd met een communist gaat over de waanzin van de McCarthy-jaren, waarin jacht werd gemaakt op alles en iedereen die links was of leek. Amerikaanse pastorale behandelt de protesten tegen de Vietnamoorlog. De men selijke smet gaat mede over de Lewinsky-affaire. Zijn grote voorbeeld was de eve neens Joodse, Canadees-Ameri kaanse Nobelprijswinnaar Saul Bellow (1915-2005). Pensioen In 2012 kondigde hij, net voordat hij 80 werd, zijn schrijverspensi oen aan. Hij wilde in The New York Times nog uitleg geven aan zijn verbijsterde fans over de hele we reld. „Ik had niet langer de geestes kracht, de verbale energie en de lichamelijke conditie om een grote en langdurige creatieve aanval te beginnen en vol te houden op een zo complexe en veeleisende struc tuur als een roman. Elk talent heeft zijn voorwaarden, zijn ter mijn, een levensduur. Niet ieder een kan altijd vruchtbaar blijven." Zijn roman Het complot tegen Amerika behoort tot de meest spraakmakende. Wat als Amerika een naar akelig nationalisme en isolationisme hellende president zou krijgen? In het boek mengen de nazi's zich in de Amerikaanse verkiezingsstrijd en proclameert de nieuwe president Charles A. Lindberg een soort America First. De vergelijkingen met Donald Trump werden later gauw ge maakt. Roth, een zelfverklaard De mocraat, omschreef Trump als een 'oplichter en een onnozele man als het aankwam op politiek, geschie denis, wetenschap, filosofie, kunst, niet in staat zichzelf uit te drukken, niet in staat nuance of subtiliteit te herkennen en ont daan van elk fatsoen...' Net als het Nobelprijscomité liet het Witte Huis hem gisteren links liggen. vrijdag 25 mei 2018 GO Rode kaa De vuilnisman is in dit proces bevorderd tot controleur. Hij Philip Roth krijgt complimenten, maar ook het verwijt 'een vrouwenhater' te zijn geweest, foto reuters Philip Roth had de Nobelprijs niet nodig Bob van Huët De Bezige Bij publiceert vol gende week toevallig Roths boek Waarom schrijven? Naast zijn literaire werken heeft Philip Roth ook veel non-fictie geschreven over een groot aantal onderwer pen. Zoals over de schrijvers die hij bewondert, zijn eigen werk, het creatieve proces en de Amerikaanse cultuur. De nieuwe bundel bevat de eer der verschenen essaybundels Lectuur van mijzelf en ande ren en Over het vakmaar ook veel stukken die herzien zijn, of nog niet eerder gepubli ceerd. In Best werden de vuilnisman nen uitgescholden en be dreigd. Dat was niet zo mooi want nu moest er een buitenge- Tommy Wieringa schrijft vol gende week zijn laatste column op deze plaats. De hoofdredac tie bedankt hem van harte voor zijn bijdragen!

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 15