Hartritmestoornis vaker bij zijslapers Banken betalen klanten boetebelasting terug 13 DONALD DUCK BRAILLE Uit een peiling onder vijfhonderd patiënten blijkt dat 30 procent van de deelnemers op zijn of haar zij sliep toen de hartritmestoornissen optraden. Bij de deelnemers die op hun rug of buik sliepen, was dit 19 procent. De enquête werd gehouden op hart.volgers.org. Dit internet platform voor hartpatiënten is opgezet door cardiolo gen uit het Catharina Zie kenhuis. Een van hen is Lukas Dekker (foto). „Ik hoorde steeds vaker men sen klagen dat ze meer last hadden van hartritmestoornis sen als ze op hun zij sliepen", zegt de cardioloog. „Maar ik kwam dat nergens tegen in de boeken. Dus ik wilde het graag verder onderzoe ken." De uitkomst leidt tot nieuw in zicht. „Boezemfibrilleren is de meest voorkomende hartritme- stoornis. Het hart klopt onregelma tig, meestal te snel. Zo'n 200.000 mensen in Nederland weten dat ze boezemfibrilleren hebben. Maar wij denken dat er nog zo'n hon derdduizend zijn die zich daar niet van bewust zijn. Het is niet direct gevaarlijk, maar veroorzaakt onge mak zoals kortademigheid en slaapgebrek", legt Dekker uit. Ophangpunten „We gingen er altijd vanuit dat elektrificatie de oorzaak is. Nu den ken we dat het ook iets met de op hanging van het hart te maken heeft. Het hart heeft alleen ophang punten aan de achterzijde, aan de longaderen. Wanneer je op je zij draait, komt er trekkracht te staan op de ophanging en dat is pre cies het gebied waar boe- 1 zemfïbrilleren ontstaat." Dekker vindt het te vroeg om mensen te adviseren niet op hun zij te slapen. Hij gaat met an dere cardiologen verder onderzoek doen. „In Bordeaux doen we onder zoek naar de invloed van trekkrach ten op het hartritme. Het is mooi dat we met informatie van patiën tenforum hart.volgers.org ook weer verder komen in ons onderzoek." UTRECHT ING en De Volks bank gaan zo'n 30.000 klanten geld terugbetalen. De banken hebben de klanten te hoge kos ten berekend bij hun hypo theek. De gedupeerde klanten hebben een brief gekregen. De hoogte van de vergoeding varieert. Soms gaat het om min der dan een euro, soms om meer dan 1000 euro. „Bij onze klanten gaat het gemiddeld om 230 euro", zegt Jascha Hagen doorn van De Volksbank, SNS, Regiobank en BLG Wonen. De compensatie is voor klanten die tussen 2011 en 2016 extra heb ben afgelost of een renteaanpas sing hebben gekregen op hun hypotheek. Minister Kajsa Ollongren (Wonen, D66) komt daarmee tegemoet aan een voorstel van D66 en CDA. De minister moet instemmen met eventuele lokale ingrepen, zo bleek tijdens een debat met de Tweede Kamer over betaalbare woningen. In steden waar de woningmarkt overspannen is, vallen mensen met een modaal inkomen nu tus sen wal en schip. Vaak kunnen zij geen betaalbaar huis vinden in het middensegment, woningen die 700 tot 1000 euro per maand kos ten. Tegelijk verdienen ze te veel om in aanmerking te komen voor een sociale huurwoning. Ollongren begrijpt de wens om die situatie aan te pakken. „Het uitgangspunt is het voorkomen van excessieve huurstijgingen. Dat kan via een tijdelijk 'noodknop', maar het moet dan wel lokaal maatwerk zijn. Een gemeente moet aangeven dat deze maatregel wenselijk is, en ondertussen wel bijbouwen." Begin dit jaar stelde een com missie onder leiding van PvdA'er Rob van Gijzel al voor om een 'noodknop' toe te staan waarmee de huurprijzen in toom worden gehouden in gemeenten waar de nood het hoogst is. De bewindsvrouw ziet niets in permanente, landelijke regulering van de huurprijzen in het gelibe raliseerde middensegment. Maar 'lokaal maatwerk van tijdelijke aard', daar kon gisteren tijdens het debat zelfs de WD mee leven. D66 is al langer gecharmeerd van dat idee. Kamerlid Jessica van Eijs legt uit: „In de grote steden zijn simpelweg te weinig huurwo ningen in het middensegment en daardoor rijzen de prijzen de pan uit. Een huurbedrag van 1400 euro voor 40 vierkante meter is geen uitzondering." i Huurbedrag van 1400euro voor 40 m2 is geen uitzondering Ook het CDA is om. Kamerlid Erik Ronnes: „Mensen worden steden uitgejaagd. Een volledig geregu leerde huur in het middenseg ment is een brug te ver, maar een tijdelijke noodknop lijkt op dit moment echt noodzakelijk. We willen graag dat de minister de mogelijkheden daarvoor in beeld brengt." Simpelweg meer woningen creëren, vooral in het middenseg ment, is ook een oplossing voor de nieuwe colleges, de Tweede Kamer en het kabinet. Er is een landelijk tekort van 200.000 woningen. Dat kan worden aangepakt door 75.000 woningen per jaar te bou wen, aldus experts. D66 is het eens met een alterna tief van coalitiepartner VVD: breng sociale huurwoningen naar het middensegment. Verder wil len de liberalen 'bouwen, bouwen, bouwen', zoals Van Eijs het om schrijft. WD'er Daniël Koerhuis beaamt dat. „We moeten flink bouwen. Het hele tekort dient te worden opgelost. De ambities over de wo ningbouw blijven aan de magere kant. Belemmeringen van het be leid voor de bouw moeten daarom zo veel mogelijk worden wegge nomen." vrijdag 25 mei 2018 GO Ook blinde en slechtziende kinderen kunnen vanaf nu lachen om de avonturen van Donald Duck en zijn vriendin Katrien. Het 'vrolijke weekblad' verschijnt (voorlopig eenmalig) in kleine oplage in braille. De teke ningen zijn in reliëf te voelen. De exemplaren zijn te leen voor kinderen die lid zijn van de Bibliotheekservice Passend Lezen, fotoanp Gemeente mag huurstijging aan banden leggen Mensen die op hun zij slapen hebben vaker last van ritme stoornissen van hun hart. Dat blijkt uit een enquête van Eind- hovense cardiologen. Hanneke van den Nieuwenhof Eindhoven Minister Kajsa Ollongren komt D66 en CDA tegemoet, fotoanp Gemeenten mogen in overleg een tijdelijke maatregel nemen om extreme huurprijzen in het middensegment een halt toe te roepen. Edwin van der Aa Den Haag

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 13