'Paayeist tonnen voor seksvideo' Naast lava ook gifgas Voetballer voor matpartij bestraft 10 Professionele inbrekers worden ingevlogen Toen iemand om een ambulance riep, schrok ik me rot Een Chileense bende die zich met het openbaar vervoer verspreidt, zit achter een golf van woninginbra ken in Amstelveen. De politie heeft de zaak in onderzoek. Terwijl overal in Nederland de misdaadcijfers dalen, steeg in Am stelveen het afgelopen jaar het aan tal inbraken van 290 naar 402, blijkt uit de Misdaadmeter die morgen verschijnt. Burgemeester Bas Een hoorn van Amstelveen wijt die ex plosieve stijging aan inbrekers die vanuit Zuid-Amerika worden inge vlogen. „Het gaat om professionele groe pen", zegt Eenhoorn in een gesprek met deze krant. „Waar ze makkelijk met het openbaar vervoer kunnen komen, struinen ze de wijken af. We onderzoeken de zaak, want veel is nog onduidelijk. Bijvoorbeeld of de inbrekers uit vrije wil opereren, of dat ze in hun thuisland worden bedreigd of gechanteerd. Er zit nog een hele wereld achter." Eenhoorn denkt dat het geen toe val is dat ze Amstelveense wijken als werkveld hebben uitgekozen. De gemeente ligt niet ver van Schiphol en is uitstekend met het openbaar vervoer bereikbaar. De meeste inbraken vonden plaats in de donkere maanden. In december sloegen inbrekers in Am stelveen liefst 57 keer toe. Volgens de Amsterdamse politie zijn het afgelopen jaar zeven Zuid Amerikanen aangehouden in ver band met woninginbraken in Am stelveen. „Uit onze informatie blijkt dat ze in georganiseerd verband ac tief waren", zegt politiewoordvoer der Jean Fransman. „We onderzoe ken nog hoeveel inbraken we aan deze groepering kunnen linken." Dat Zuid-Amerikanen helemaal naar Nederland vliegen om hun slag te slaan, komt zelden voor. „Dit fenomeen is mij pas enkele maan den bekend", zegt strategisch advi seur Joeri Vig van het Centrum voor Criminaliteitspreventie en Veiligheid (CCV). „Inbrekersben des uit Zuid-Amerika zie je niet vaak. Meestal gaat het daar om drugscriminaliteit. Nu is Chili wel één van de weinige landen waar men zich niet richt op de cocaïne handel." Teruggevlogen Drie Chileense inbrekers werden in 2016 opgepakt in Noord Brabant. Ze hadden in woningen ingebroken in Raamsdonksveer en Sleeuwijk. Toen de drie werden veroordeeld, zaten alleen hun advocaten in de zaal. Direct na hun voorarrest wa ren ze al teruggevlogen naar Chili. Tussen 2009 en 2011 hield een twaalf leden tellende Chileense in brekersbende huis rond van Ant werpen. De gestolen spullen wer den verkocht op thuisparty's. Volgens Vig is het zaak om de in brekersbende in Amstelveen hard aan te pakken. „We weten nog niet hoe groot het probleem is. Het is belangrijk om dit meteen de kop in te drukken. Als de inbrekers succes vol zijn, weet je dat ze terugkomen om weer toe te slaan." Volgens ingewijden gaat de diva 4,5 ton schade claimen. De rechtbank Amsterdam wil alleen bevestigen dat 'een zaak rond Patricia Paay' dient maar zegt niets over de inhoud. „Dat doen we niet bij civiele zaken", aldus een woordvoerder. Patricia Paay werd in februari 2017 ernstig in ver legenheid gebracht door een filmpje waarin iemand in haar mond plast terwijl zij naakt op haar knieën zit. Waarschijnlijk heeft iemand uit de vrienden en kennissenkring van Paay het filmpje via Whatsapp ver spreid. Geruchten dat zijzelf het filmpje heeft verspreid, doen ook de ronde. De twitte- raar achter het account 'Een denvanger' plaatste het filmpje destijds online en onder meer GeenStijl linkte ernaar, maar verwijderde die link na een kleine anderhalf uur weer. Paay werd door het filmpje mikpunt van spot. Enige dagen durfde ze zelfs haar huis niet meer uit. In februari 2017 deed ze in Hoofddorp aangifte tegen onder meer GeenStijl, omdat die website haar wil lens en wetens beschadigd zou hebben. Haar advocaat Johan Langelaar kon digde aan een zware schadeclaim te gaan eisen. „Ik wil ze allemaal veroordeeld hebben voor het schadebedrag. En hoe ze het daarna onder ling verdelen, zoeken ze maar uit. Ik pak het geld van degene die het meest heeft, het groot ste bedrijf, en hoe die dat dan weer verhaalt op een van de anderen, is zijn probleem," zei Langelaar vorig jaar. Hij was gisteren niet bereikbaar voor commentaar. De speler sloeg zijn tegenstander aan het slot van de thuiswedstrijd tegen WV-HEDW uit Amster dam met een vuistslag knock-out. Een andere HVC'er moet zich la ter verantwoorden voor schoppen tegen het hoofd van de bewuste loze voetballer. Het treffen op zondag 18 fe bruari tussen de eerste elftallen van de Holland Victoria Combi natie - één van de oudste clubs van Nederland - en Wilhelmina Vooruit-Hortus Eendracht Doet Winnen verliep minder nobel dan de clubnamen doen vermoeden. Nadat een wisselspeler van de gas ten wegens commentaar op de lei ding al naar de kleedkamer was gestuurd, sloeg in de 88ste minuut de vlam in de pan. Nadat de scheidsrechter een 19-jarige HVC-speler een rode kaart had gegeven voor een elle boogstoot, koelde de speler zijn woede op enkele tegenstanders. Hij sloeg en trapte volgens het OM in op spelers van de tegenpartij. Toen een van de voetballers be wusteloos tegen het gras smakte, schopte de Amersfoorter hem vol gens getuigen enkele keren tegen het hoofd. Zijn zaak is aangehou den om de betrokkenen nogmaals te horen over het verloop. Zijn teamgenoot die gisteren een werkstraf kreeg opgelegd voor zijn aandeel in de geweldsuitbar sting, ontkende niet dat hij een vuistslag had uitgedeeld. Dat de speler knock-out ging, had hij niet gemerkt. „Ik zag dat spelers van de tegenstander onze trainer inslo ten. Hij is als een tweede vader voor mij, dus ik moest iets doen om hem te beschermen. Toen ie- mand riep dat er een ambulance moest komen voor de speler op de grond, schrok ik me rot en ben ik weggerend", vertelde hij tegen de rechter. Het had nog veel slechter af kunnen lopen, meende de open baar aanklager. „Het zijn hele nare feiten waar u voor terechtstaat. Zo'n geweldsexplosie is zeer kwa lijk en hoort al helemaal niet thuis op het voetbalveld. Van de nood weer die uw advocaat aanvoert, was geen sprake. U had dit niet hoeven doen." vrijdag 25 mei 2018 GO Chileense bende ontdekt Nederland Zuid-Amerikaanse inbrekers vliegen speciaal naar Nederland om woonwijken leeg te roven. Koen Voskuil Amstelveen/Santiago de Chile Patricia Paay staat maandag in de rechtbank Amsterdam tegenover de partijen die ruim vijftien maanden gele den haar beruchte plasseks- filmpje zouden hebben ver spreid. Een van die partijen is GeenStijl. Victor Schildkamp Amsterdam HAWAÏ De vulkaan Kilauea op Hawaï blijft maar lava spuwen. Inmiddels zijn meer dan 2000 eilandbewoners geëvacueerd en tientallen gebouwen door de lavastromen verzwolgen. Niet alleen het magma levert gevaar op. Doordat planten verbranden, komt er methaan gas vrij. Bovendien ontstaat er giftig gas - laze genaamd - zodra de kolkende lava de zee instroomt, foto-s reuters&getty Een 18-jarige voetballer van vijfdeklasser HVC uit Amers foort is gisteren veroordeeld tot 60 uur werkstraf wegens zware mishandeling van een tegenstander. Marco Willemse Amersfoort -Veroordeelde voetballer (18)

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 10