r\ II 5 Verzekeraars: meer actie tegen waterschade dit type honden. Het ontbreken van een strafblad kan een onderdeel zijn." Regeringspartij CDA gaat daar in mee. „Deze honden zijn levensge vaarlijk als ze in verkeerde handen terechtkomen", zegt CDA-Kamer- lid Maurits von Martels. „Wij vra gen de minister of het mogelijk is het bezit van honden met een hoog risico te koppelen aan het moeten hebben van een Verklaring Om trent Gedrag (VOG)." In Spanje is het nu al wettelijk ge regeld dat je alleen een potentieel gevaarlijke hond mag houden als je geen strafblad hebt vanwege ern stige delicten. „Wij vinden het een goed idee om deze eis ook in Ne derland in te voeren", zegt een woordvoerder van de Koninklijke Hondenbescherming. „Bijvoor beeld bij invallen in drugspanden Overheid moet meer doen om bijtincidenten te registreren treft de politie relatief vaak gevaar lijke honden aan, die zijn aange schaft om het pand te bewaken. Dat is heel zorgelijk." Volgens Vinke worden jaarlijks ruim honderd honden in beslag ge nomen na bijtincidenten. „Dat is het topje van de ijsberg", zegt de wetenschapper. „Zo hebben wij to taal geen beeld van de dieren die na een incident meteen een spuitje krijgen bij de dierenarts, zonder dat daar melding van wordt gedaan. Waarschijnlijk is dat een aanzien lijk percentage. De overheid moet veel meer doen om bijtincidenten te registreren." Het ministerie van Landbouw, Natuur en Voedselkwaliteit - dat over de bijthonden gaat - wil niet reageren op het strafbladvoorstel van Vinke. „Wij wachten de hoor zitting van vandaag af', zegt een woordvoerder. PVV-Kamerlid Dion Graus wil niet dat iedereen met een strafblad wordt uitgeslo ten. „Alleen als mensen ge welddadig zijn geweest, of die ren hebben mis handeld of ver waarloosd, moe ten zij een le venslang houd- verbod krijgen." Van de honden die in 2015 in beslag werden genomen vanwege een ernstig bijtincident was zo'n 16 procent van de baasjes in het bezit van een strafblad, blijkt uit cijfers van de Universiteit Utrecht. „En dat terwijl slechts 2 procent van de Ne derlanders een strafblad heeft", zegt Claudia Vinke van de Gedrags kliniek voor Dieren van de Univer siteit Utrecht. Daarom pleit Vinke voor het on derzoeken van de mogelijkheid het bezit van een strafblad te koppelen aan een houdverbod van bepaalde bijtgrage honden. „Voor mensen met een strafblad is het aantrekke lijk om een vechthond te nemen. Het is belangrijk dat de toestroom van dit soort potentieel gevaarlijke honden wordt verminderd." Nu kan alleen een rechter een houdverbod opleggen, nadat een diereigenaar in de fout is gegaan door honden te mishandelen of te verwaarlozen. „Zo'n strafbladmaat regel werkt preventief', zegt Vinke. „Daarmee voorkom je dat dieren verknipt worden opgevoed en be trokken raken bij bijtincidenten." Hoorzitting Vandaag pleit Vinke in de Tweede Kamer voor de maatregel tijdens een speciale hoorzitting over bij thonden. Jaarlijks zijn tienduizen den Nederlanders het slachtoffer van bijtende honden. De PvdA in de Tweede Kamer ziet het voorstel van Vinke wel zit ten. „Ik vind dat er een import-, fok- en houdverbod moet komen voor erkende bijthonden, zoals de Amerikaanse staffordshire terriër en de pitbull", laat PvdA-Kamerlid William Moorlag weten. „Maar de minister voelt daar niets voor. Daarom pleit ik voor een vergun ningsysteem, waarbij je eisen stelt aan het mogen houden van Verzekeraars zullen de schadekos- ten door extreme regen- en hagel buien doorberekenen aan hun klanten, verwacht de brancheor ganisatie. „Gemeentes moeten hun verantwoordelijkheid nemen om de schade bij hevige buien te beperken. In gemeentes die dat niet doen, zullen mensen met een opstal-, inboedel- of autoverzeke ring in de toekomst duurder uit zijn", zegt woordvoerder Rudi Buis van het Verbond van Verze keraars. Verzekeraars zien het aantal schademeldingen als gevolg van klimaatverandering al toenemen. Komende decennia gaan extreme (hagel)buien volgens hen fors meer schade veroorzaken aan hui zen, bedrijven en auto's. Zonder maatregelen kan de schade toene men met zeker een kwart miljard euro per jaar, becijferde de brancheorganisatie afgelopen na jaar in een rapport. Stresstest Alle gemeentes moeten de ko mende twee jaar een klimaat stresstest doen om in kaart te brengen waar het water bij ex treme regenval heen stroomt. Veel gemeentes hebben afgelopen jaren al waterbergingen aangelegd en de capaciteit van hun riolen ver groot. Slechts een handjevol gemeentes dwingt zijn inwoners echter ook om zelf maatregelen te nemen, zoals het loskoppelen van hun regenpijp van het riool. Huiseigenaren moeten het regen water dat op hun perceel valt in principe zelf bergen. Bijvoorbeeld in een regenton, een vijver of een kuil in hun tuin. In de praktijk zijn veel tuinen echter betegeld en komt regenwater in de riolering terecht. Die is nog lang niet overal toegerust op de steeds heviger hoosbuien waar Nederland mee kampt, zoals dinsdag in het zuiden van het land. Verplicht 32 van de 380 gemeenten verplich ten hun inwoners daadwerkelijk via een verordening om het regenwater van hun daken zelf op te vangen, bleek eind 2016 uit on derzoek van Rioned. Hoeveel dat er op dit moment zijn, is bij de stichting niet bekend. „Wij hebben het idee dat het sindsdien vrij stil is geworden rond die verplichting", zegt direc teur Hugo Gastkemper. „In de meeste gemeentes lijkt het uit gangspunt niet verplichten, maar voorlichten. Ze wijzen hun inwo ners op de voordelen van planten in plaats van tegels in hun tuin en bieden soms subsidies voor bij voorbeeld een regenton." In Duitsland hebben sommige gemeentes een 'tegeltaks' inge voerd. De rioolbelasting is daar ge koppeld aan de bestrate opper vlakte, zodat mensen met gras of grind goedkoper uit zijn dan een buurman die zijn hele tuin heeft vol gelegd met tegels. Nederlandse gemeentes zijn terughoudend met zulke maatregelen, omdat de uit voering stuit op allerlei praktische bezwaren. Zo kondigde de ge meente Laren in 2016 aan dat alle inwoners het regenwater van hun daken zelf in hun tuin moesten opvangen, op straffe van 4.000 euro boete. Het centrum en laag gelegen delen van het dorp kamp ten na hoosbuien afgelopen jaren met grote wateroverlast. De schade liep in de miljoenen. De uitvoering van die 'regen tonplicht' bleek echter lastig. Zo becijferde inwoner Evert Lammers dat hij zeventig regentonnen no dig zou hebben. Een alternatiefin- filtratiesysteem zou hem duizen den euro's kosten. Geschrokken van de hoge kosten waarmee in woners zouden worden opgeza deld, besloot het gemeentebestuur van de regentonplicht af te zien. Boos Linksom of rechtsom zullen ge meentes echter hun verantwoor delijkheid moeten nemen, waar schuwt het Verbond van Verzeke raars. „Dat is ook in hun eigen be lang. Burgers worden boos als hun kelders voor de tweede keer bin nen een jaar onderlopen. In veel gemeentes, zoals Rotterdam, ge beurt overigens ook al een hoop." Op dit moment hebben verze keraars nog niet genoeg informatie over de waterschade per gemeente om verschillende premies te kun nen invoeren. De 'klimaatschade' betreft ongeveer een kwart van de totale kosten die worden verhaald op inboedelverzekeringen, aldus woordvoerder Buis. Nu het aantal hoosbuien verder toeneemt, kun nen verzekeraars de lokale ver schillen nauwkeuriger in kaart gaan brengen. Voor autoverzekeringen lopen de premies per gemeente en regio al jaren flink uiteen. donderdag 24 mei 2018 'Bijthond weg bij crimineel' Staffordshire bullterriër. fotogetty Baasjes van bijtgrage honden, zoals pitbulls en rottweilers, hebben vaak een strafblad. Des kundigen en politici pleiten daarom vandaag voor een houd- verbod voor gewelddadige cri minelen. Peter Winterman Den Haag -Claudia Vinke De overlast van water in woonwijken neemt steeds meer toe. fotoanp Veel regen, hoge premie In gemeentes die weinig actie ondernemen tegen overstro mingen kunnen burgers een ho gere verzekeringspremie ver wachten. Daarvoor waarschuwt het Verbond van Verzekeraars. Door klimaatverandering neemt de waterschade toe. Annemieke van Dongen Den Haag Q9 gemeentes B| verplichten H IH bewoners BI hemelwater zelf op te HC9I vangen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 5