Nabestaanden MH17 hekelen Rusland 3 dagen Vechtdal Politie heeft slecht zicht op leiders gewelddadige acties 3 Extreemlinkse groepen worden 'vrijwel niet' vervolgd als zij vernielingen plegen, geweld gebruiken of bedrijven saboteren. Bovendien lijken er nauwelijks politiedossiers te worden opgebouwd over de leiders, wijst onderzoek uit. Het bekladden van de woningen van topambtenaren. Het leksteken van au tobanden. Of het besmeuren van het huis van Thierry Baudet, net als dat van PVV'ers. Niet zelden moet de politie uitruk ken voor extreemlinkse acties, maar tot vervolging leidt het zelden, zo is de conclusie van een onderzoek hiernaar in opdracht van het mi nisterie van Justitie en Veiligheid. Uit de studie rijst het beeld van een onderschat probleem, met als trieste slotsom dat het ge brek aan strafzaken na inci denten 'impliceert' dat ex treemlinkse groepen 'straf feloos' blijven. De redenen daarvoor zijn opmerkelijk. Niet zelden ontbreekt simpelweg een goed da- derspoor. Maar soms ook adviseert de overheid om geen ruchtbaarheid te ge ven aan incidenten, omdat slachtoffers niet gebaat zijn bij publiciteit. Bovendien wordt informatie die beschik baar is bij de geheime dienst AIVD niet gedeeld met de politie, omdat de extremisten dan te weten komen dat zij in het vizier zijn. Het ministerie van Justitie kon niet inhoudelijk reageren, maar laat weten het rapport wel 'te bestuderen'. De nieuwe studie schetst verder vooral een profiel van extreemlinks in ons land, waarover relatief weinig bekend is. Zo blijken er ongeveer 27 extremisti sche groepen actief. Zij houden zich vooral bezig met actuele thema's, zoals racisme, asiel en migratie en milieu. Niet zelden gaan ze daarbij dus over de randen van de wet. Vanaf 2015 werden er geweldsdelicten geconstateerd, waaronder ook gevaarlijke vernielin gen van bijvoorbeeld jachthutten, waarbij letsel aan jagers 'op de koop toe' wordt genomen. Brandstichtingen Ook populair is het naming and sha- ming, waarbij woonadressen en privé- informatie van eigenaren van bedrij ven, hoge ambtenaren of politiemede werkers wordt gepubliceerd. In enkele gevallen worden er daarna home visits gedaan met brandstichtingen, het be kladden van woningen of het lek ste ken van autobanden. Onderzoekers ontdekten dat er soms jarenlange voorbereiding aan die acties voorafgaan, compleet met voorverken ningen. Rondom tegendemonstraties werden locaties in kaart gebracht zodat achterhaald kon worden waar 'tegen standers het beste aangevallen kunnen worden', soms werden ook wapens of zwaar vuurwerk meegebracht. Er is daarbij 'sprake van bereidheid tot het plegen van geweld'. Zo nu en dan halen die home visits het nieuws, zoals twee jaar geleden toen het huis van een hoge ambtenaar van asielzaken met rode verf werd be klad. Het was een 'herinnering' aan het feit dat zij 'bloed aan haar handen' had omdat haar dienst ongewenste vreem delingen uitzet. En recent nog kwam Thierry Baudet aan de beurt. Om begrip voor dat soort acties te kweken wordt overigens soms gebruik gemaakt van 'eenzijdige of onjuiste be richtgeving', ook om mensen te mobi liseren. Welke acties er worden gedaan ligt volgens de onderzoekers in handen van 'een kleine groep personen' die als 'informeel leider gelden'. Zorgwek kend lijkt echter wel dat van de infor mele leiders geen uitgebreid persoons dossier is opgebouwd. Terwijl het vol gens onderzoekers juist nodig is om te kunnen zien wie de overstap maakt van 'activisme naar extremisme'. Ge gevens over houding, gedrag en psy chosociale kenmerken ontbreken ech ter. Op basis van de schaarse politie- informatie is wel duidelijk dat er zo'n 182 personen op enige wijze in beeld zijn. Iets meer dan de helft is tussen de 25 en 40 jaar oud, een derde is ouder. De 'ambitie' om beter zicht op hen te krijgen is er wel, maar wordt om on duidelijke redenen 'niet gerealiseerd'. Gevolg is dat een nieuwe aanwas in die groepen zich daardoor gemakkelij ker anoniem kan manifesteren, conclu deren onderzoekers bovendien. De briefis gepubliceerd door de onafhankelijke Russische krant Novaya Gazeta. „Wij geven de Russen niet de schuld van wat er is gebeurd, wij zijn niet tegen jul lie", schrijven de tien. „Wij hou den de Russische leiders verant woordelijk voor de dood van onze familieleden." De nabestaanden zeggen nog altijd te worstelen met de vragen die niet zijn beant woord. Ze hekelen de Russische staats media, die steeds andere theorieën over de oorzaak van de ramp ver spreiden. „De Russische leiders, die zich tijdens het komende WK voetbal zullen opstellen alsof ze de wereld met open armen ontvan gen, zijn dezelfde mensen die onze wereld hebben verwoest", schrij ven de nabestaanden. Vanmorgen komt het onder zoeksteam dat probeert de waar heid achter de ramp te achterha len, met een persconferentie. Daarin wordt meer bekend over hoeveel het onderzoeksteam inmiddels weet over de daders en hoeveel bewijsmateriaal er verza meld is. De nabestaanden vragen de Russische autoriteiten om mee te werken aan dat onderzoek. De tien nabestaanden zeggen in de brief dat haat een 'verleidelijke emotie' is in hun situatie. „Maar daaraan toegeven zou ons verte ren, en op de lange termijn het menselijk leven op onze planeet vernietigen." www.Zoweg.nl/dagblad of 0900-2359693 70cPg incl. diner Achterhoek diner 4 dagen Duitsland donderdag 24 mei 2018 GO Extreemlinks vaak vrijuit Tobias den Hartog Den Haag Het belagen van politici als Thierry Baudet en het bekladden van huizen van onder anderen politici behoren tot de praktijken van linkse extremis ten. FOTO'S ANP, REGI015 Nabestaanden van MH17- slachtoffers uit Nederland, Australië en Engeland hebben in een open brief hard uitge haald naar de Russische over heid. Die doet er volgens hen alles aan om twijfel te zaaien over wie schuldig zijn aan de ramp. ANP Rotterdam Reconstructie van het veron gelukte toestel, fotoepa Prijs per persoon o.b.v. 2 personen en beschikbaarheid, exclusief reserveringskosten en toeristenbelasting Verblijf in dit uitstekende hotel midden in de natuur van het mooie Vechtdal! 2 nachten in 4* Hotel Boerderij De Gloepe (8,3) 2 keer uitgebreid etagère ontbijt 1 keer een diner (dagschotel) Gratis wifi en parkeren. Aankomsten t/m december 4* Fletcher Hotel Frerikshof (7,8) 4* Van der Valk Hotel Moers (8,2) 2 nachten incl. uitgebreid ontbijt 3 nachten incl. uitgebreid ontbijt lx 3-gangen diner 'nc'' we'komstdrankje »q Gratis zwemmen en wifi y#™ Gratis parkeren en wifi O'a

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 3