'Die ruimte is van ons allemaal' 9 PZC ONLINE @KooSpee ik loop als voetganger over het zebrapad naar het station in Maastricht. Links van me drijft een kliko en rechts komt een kinderwagen voorbij gewaaid... Wie heeft nu voorrang? #onweer #storm De inschrijftermijn voor de Award Beste Openbare Ruimte van uitgever Stede lijk Interieur sluit morgen. Een goed voorbeeld - naast de herin richting van Boulevard Van Scha- gen in Domburg - van projecten die de jury graag ziet of zou zien, is te vinden in Cadzand-Bad. Hier is de omvorming van Boulevard De Wielingen tot flaneerboulevard een eind op streek. Strekdammen, zitranden en zeetribunes - uitge voerd in spierwit beton - en cuma- ruhouten banken bepalen nu het beeld. Straks komt er groen, véél groen, zegt projectleider Philip Keijmel. „Zeedennen, en grote Richt een plek zo in dat verschillende - ook kwetsbare - doelgroepen die kunnen gebruiken bloembakken." De boulevard no digt uit tot loungen en lopen. Mo menteel wordt gewerkt aan een 'strandbalkon'. In 20t8 let de jury extra op 'be- weegvriendelijkheid'. Jurylid en stedenbouwkundige Ad de Bont, medeauteur van het boek De Be- weegvriendelijke Stad, licht toe. „Ik onderscheid drie thema's: sporten, spelen en wandelen of fietsen. Vooral dat laatste is belangrijk in de strijd tegen overgewicht. Mensen bewegen het meest bij hun dage lijkse activiteiten. Dus richt de ruimte zo in dat mensen eerder de auto laten staan. Zijn er goede rou tes naar het openbaar vervoer, hou rekening met e-bikes, denk aan fietssnelwegen, stel niet altijd die auto centraal. Het tweede is spor ten; dat wordt steeds meer indivi dueel of in elk geval buiten clubver band gedaan. Zie de stad als de sportschool, schep mogelijkheden om te sporten en niet alleen aan de rand van de stad. Nu zijn nieuwe vormen als calesthenics en het freerunparcours helemaal in: zorg dat je een plek inricht dat dat kan. Als derde: spelen en ontspannen. Dat gaat verder dan een wipkip of schommel. Richt een plek zo in dat verschillende - ook kwetsbare - doelgroepen die kunnen gebruiken. Van jong tot oud, na of door elkaar en op meerdere momenten op de dag." De openbare ruimte - het pu blieke domein - is van ons allemaal, zegt jurylid en landschapsarchitect Ben Kuipers. „Het is de plek waar we elkaar ontmoeten. De ruimte moet uitnodigen om er niet voorbij te scheuren, maar er gebruik van te maken. Groen is daarbij belangrijk." Hij wijst op de tendens om de stad in te zetten als buffer voor klimaat extremen. „Planten en fonteinen zorgen voor een aangenamer klimaat. Aan zee zal de wind meer een punt zijn. Dan is luwte belangrijk, en scha duwplekken." Bij Zeeland denkt Kuipers aan balalt, kasseien, Zeeuwse hagen en door de wind geschoren bomen. Uiteindelijk is de kunst, de juiste mix te vinden van elementen als beplanting, be strating, water, straatmeubilair en verlichting, geeft hij aan. Jurylid Berry den Brinker, waar nemingspsycholoog en bewe gingswetenschapper: „Je ziet in grote steden dat er nog steeds on evenredig veel ruimte besteed wordt aan het gemotoriseerde ver voer. Gelukkig krijgt de fietser wel meer ruimte, maar vaak ten koste van de voetganger. Mijn ideaal is een stad waarin iedereen, ook ou deren en mensen met een beper king, met plezier en comfortabel, zonder risico om te vallen, uit de voeten kan. Waar je op een pret tige manier van het ene naar het andere punt kan fietsen en lopen. Daar zal ik extra op letten." donderdag 24 mei 2018 EXAMENVIDEO'S De eindexamens zijn in volle gang. Honderden Zeeuwse scholieren hou den zich bezig met vakken als Engels, aardrijkskunde en geschiedenis. Deze krant volgt de exa mens op de voet. Elke dag wordt een bezoek gebracht aan een middelbare school in onze provincie. We doen hiervan verslag in de papieren krant, maar ook op internet. Via www.pzc.nl/video kunt u verschillende exa menvideo's terugkijken. Zo brachten we gisteren een bezoek aan het Schelde- mond College in Vlissingen. TWITTER Dennis Engelen @Dennis_Engelen Koos Spee, hoofd van het Bureau Verkeershandha ving, krijgt soms opmerke lijke vragen via twitter. ONLINE TOP 5 Meest gelezen op pzc.nl 1. Deze Zeeuwse wegen moeten dringend op de schop 2. Zwanenfamilie zorgt voor file in Zierikzee 3. Delta verhoogt prijzen en internetsnelheden 4. Schuld van 300 miljoen? Geen probleem 5. Zeeuwse paren dansen naar nationale titels Kijk op www.pzc.nl of O @pzcredactie ij facebook.com/depzc is) @pzcredactie - Ad de Bont, stedenbouw kundige en jurylid award De Award Beste Openbare Ruimte wordt 21 juni uitgereikt in Breda. w/tpu-yèifi&fj 'K, T/, A Boulevard De Wielingen in Cadzand-Bad. fo IMMERMANS

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 37