Vraagtekens bij kosten Fa$ade Raad van State vernietigt 'vlonderbesluit' Veere 7 OESTERSTEKEN ZEEUWS JUNIOR KAMPIOENSCHAP Oestersteken is een techniek, iets wat je vaker moet doen om er goed in te worden. Wie veel oefent, kan zomaar Zeeuws Junior kampioen Oestersteken worden. Nieuwe dominee voor Nieuwland en Ritthem Leerlingen van de Horeca, Bakkerij en Recreatie (HBR)-opleiding van Pontes in Goes en Neha- lennia in Middelburg streden gisteravond in de tuin van Terra Maris in Oostkapelle om de titel. Sommigen zichtbaar voor het eerst, andere hadden er duidelijk meer handigheid in. Anner van der Zwart (17) van Pontes bijvoorbeeld. Terwijl an dere leerlingen net niet met de tong uit de mond worstelden met de derde oester, tikte hij op de tafel ten teken dat hij klaar was met het lossteken van de tien oesters. „Drie jaar ervaring bij Maritime in Zierikzee", verklaart hij. „Ik doe dit regelmatig. Hoe meer ervaring, hoe beter het gaat. Zo snel als tij dens de wedstrijd doen we het in de keuken niet, dan is het belang rijker dat het netjes gaat." Anner werd tweede, net als vo rig jaar. „Volgende keer beter", troostte juryvoorzitter Aad Smaal. De uiteindelijke winnaar had be halve praktijkervaring, ook haar afkomst mee. „Ze zeiden in Yer- seke al, je kan toch wel oesterste ken?" Kennelijk wel, want Britt Ridderhof (17) uit Yerseke werd uiteindelijk Zeeuws Junior Kam pioen Oestersteken 2018. Britt werd op het laatst nog aan het Pontes-team toegevoegd nadat dorpsgenoot Stefan Hartoog zich in de hand stak. Niet bij het oester steken, overigens. „Ik vond het echt heel moeilijk, ik had het helemaal niet ver wacht." Ze is bescheiden, ondanks het feit dat zij al anderhalfjaar oes tersteek-ervaring heeft bij Oesterij in Yerseke. „Ik ging nu heel erg voor snelheid. Dat is anders dan in het restaurant. Daar geldt liever goed dan snel." Goed én snel, daar ging het pro fessor Aad Smaal om. Smaal is We willen geen schilfers, geen gruis en het liefst geen bloed emeritus hoogleraar schaaldieren aan de Wageningse Universiteit maar trad in Oostkapelle op als voorzitter van de jury. „Wij delen alleen maar strafpunten uit. Hoe minder hoe beter. Niet alleen de snelheid telt, we willen geen schil fers, geen gruis en het liefst geen bloed." Een keurig losgesneden oester, mooi gepresenteerd, dat wilde de jury zien. „Het is echt een techniek waar veel volwassen chefs nog moeite mee hebben." Mark Oppeneer is HBR-docent van Nehalennia. Hij weet hoe het moet. „Als je dit al zo jong onder de knie hebt, heb je daar je leven lang profijt van." Op peneer is een voorstander van de klassieke presentatie; oesters wor den voor de neus van de gasten ge opend en losgesneden. Training is dan wel noodzakelijk, wil je voor komen dat de stukken schelp over de tafel vliegen. Het gaat Oppeneer om meer dan de techniek alleen. „We willen de leerlingen bijbrengen wat voor mooie Zeeuwse producten we hebben. Het hoeft niet zo heel snel. Die oesters hebben er jaren over gedaan voor ze op ons bord belanden. Die moet je met respect behandelen." Vooral nu de gemeente onder toe zicht staat van de provincie en er een financieel herstelplan moet komen, zijn er twijfels over de haalbaarheid, bleek gisteravond tijdens de raadscommissie maat schappelijke zaken. Vanaf 2022 moet Fagade een vierjaarlijks evenement worden rond het thema Vier Vrijheden. Dat kost de gemeente 120.000 euro. De aankoop van het kunst werk 'Huis' - de verwrongen sta len kooi voor de Lange Jan - als blijvende herinnering aan de ma nifestatie van vorig jaar, zou 114.000 euro kosten. Een besluit daarover hangt af van toestem ming van de provincie en goed keuring van een herstelplan voor de gemeente. Wethouder Johan Aalberts zegde toe de kosten en mogelijkheden duidelijker in beeld te brengen, maar hield ook een pleidooi voor Fagade. „Dat is een geweldig evenement dat heel veel bezoekers trekt." De rechtszaak over de vlonders van Kaasboerderij Mariekerke moet opnieuw. De Raad van State oordeelde gisteren dat het Veers college van B en W te weinig tijd gaf om bezwaar te maken op zijn besluit over de vlonders op het terrein van de familie De Korte. Daarmee komt de Raad van State tegemoet aan de wens van de familie. De Korte spande de zaak aan, omdat hij het onzinnig vindt dat hij de vlonders elk jaar weer moet slopen. Ze zijn name lijk zo gebouwd dat het niet mo gelijk is ze elders op te slaan tot het begin van het nieuwe seizoen. Het college stelde dat na het sei zoen niets mag blijven staan, zelfs niet de paaltjes waarop de vlon ders rusten. Speeltoestellen De jurist van de familie wees tij dens de zitting erop dat in het nieuwste bestemmingsplan er geen problemen worden gemaakt van het jaarrond laten staan van bouwsels als speeltoestellen van drie meter hoog. Als er een nieuw 'negatief besluit wordt genomen door het college, kan De Korte daar naar verwijzen. Pascal Handschin uit Middelburg wordt de nieuwe dominee van de Protestantse gemeenten van Nieuw- en Sint Joosland en Ritt hem. Het gaat om een betrekking van 50 procent. Handschin (29) is in Zwitserland geboren. Hij is afgestudeerd aan de Theologische Faculteit van de Uni versiteit Bern. Hij wordt zondag 3 juni door dominee Jan Nauta uit Middelburg tot predikant bevestigd in de kerk van Nieuwland en houdt vervolgens zijn intredepreek. Die dienst begint om 14.30 uur. donderdag 24 mei 2018 Goed én snel, daar gaat het om Guido van der Heijden - Aad Smaal, jury en emeritus hoogleraar schaaldieren De gemeenteraad van Middel burg wil best verder met Fa- gade. Maar er zijn vraagtekens bij de kosten voor de kunstma nifestatie en de mogelijke aan koop van het kunstwerk 'Huis' van Atelier van Lieshout. Maurits Sep Middelburg Emile Calon Den Haag Jeffrey Kutterink Nieuw- en Sint Joosland jtójjÖS Anner van der Zwart (links) en Wesley van Dijk. foto ruben oreel

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 35