Uit l a Thuis m I EUA TL <r\ Crimineel mag geen bijthond Nieuwe privacywet kost scholen en clubs hoofdbrekens Ook effect populaire Kanjertraining niet bewezen Walcheren JB Meijers speelt échte blues, in De Spot in Middelburg Universiteit pleit voor verbod pitbullen rottweiler voor mensen met een strafblad ps In de Eerste Binnenhaven van Vlissingen is een bijzonder schip te zien. Vader Abibos, overste Elisabed en zuster Nino zijn in Zeeland om werkzaamheden te verrichten op de Elia II. Het voormalige vaartuig van Rijkswaterstaat wordt omgebouwd tot godshuis voor de Georgisch-orthodoxe Kerk. Dat blijkt uit onderzoek van vijf Nederlandse universiteiten en het Trimbos Instituut. Zij hebben ruim 8000 kinderen gevolgd en geanaly seerd of er in hun klassen daadwer kelijk minder werd gepest. Voor het eerst zijn zeven methoden weten schappelijk onderzocht. Bij vier van de zeven les pakketten lukt binnen een jaar het pesten terug te dringen. Maar met een methode als de Kanjertraining, die op 2500 scholen gebruikt wordt, lukt dat in veel gevallen niet. Ook het programma PAD heeft binnen een jaar geen aantoonbaar effect. Onder de streep gebruikt meer dan de helft van de scholen een pro gramma dat binnen een jaar geen duidelijk effect liet zien. Scholen moeten zich achter de oren krabben of ze op de goede weg zijn, constateert Bram Orobio de Castro van de Universiteit Utrecht. „De gronden waarop die lessen zijn Het is belangrijk dat kinderen de gepeste leerlingen in de groep opnemen gekozen, zijn soms verbazingwek kend. Omdat de gemeente er subsi die voor geeft, bijvoorbeeld. Of om dat leraren en kinderen de lessen leuk vinden, terwijl ze voor gepeste leerlingen nu helemaal niets blij ken te doen." Volgens Orobio de Castro werken lessen waarin de hele klas wordt betrokken het best. „Het is belang rijk dat kinderen de pesters in hun klas niet populair maken en de ge peste leerling in de groep opnemen. Daarvoor heb je iedereen nodig." Dat nu beter bekend is wat wel werkt en wat niet, is winst, stelt de onderzoeker. „Het was voor scho len moeilijk kiezen hoe ze pesten moeten aanpakken, omdat ze niet wisten wat werkt. Bovendien werd lange tijd gezegd dat er überhaupt niets tegen te doen is." Minister Arie Slob (Onderwijs) gaat met de sectorraden in gesprek om te bekijken hoe het onderzoek naar de praktijk kan worden ver taald. „Met de resultaten zijn scho len beter in staat om een methode te kiezen die echt werkt. Het laat ook zien dat de aanpak van pesten staat of valt met het goed uitvoeren van het antipestprogramma." Veel problemen blijven onder de radar. Een derde van de gepeste kinderen heeft niemand daarover verteld. Orobio de Castro: „Leraren trekken zoveel met die kinderen op, dat ze denken alles te weten. Maar dat blijkt niet het geval." P8 Nieuwsmedia ZEELAND2 FOTO LEX DE MEESTER Schipderkerk ZEELAND4 Antipestprogramma werkt niet Duizenden basisscholen gebrui ken antipestprogramma's waar van niet kan worden aangetoond dat ze helpen tegen treiteren. Ellen van Gaaien Sander van Mersbergen Utrecht Bram Orobio de Castro, onderzoeker donderdag 24 mei 2018 warm en onweer 25°C pzc.nl Ook voor het laatste regionale nieuws Jaargang 260 De PZC is onderdeel van: Prijs €2,20 Geen krant ontvangen? Bel 088-0561510 7 11688 5 5 5 530

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 1