Politiemol op vrije voeten na ordinaire tikfout bij justitie kocht gesprek Tramp' De Belastingdienst blijft het grootste zorgenkind 13 Brandweer moet sneller uitrukken De Tweede Kamer maant het kabinet tot haast met de aanpak van iet-problemen bij het Rijk. Desnoods moeten experts meer verdienen om te concurreren met het bedrijfsleven. In het jaarlijkse Verantwoordings debat in de Tweede Kamer uitten partijen van links tot rechts giste ren grote zorgen over de informa tiebeveiliging bij de overheid, die al jaren niet op orde is. „Het is huilen met de pet op", aldus SP-Kamerlid Renske Leijten. De Algemene Rekenkamer con cludeerde vorige week op Verant woordingsdag, wanneer de minis teries hun uitgaven verantwoor den, dat op maar liefst negen depar tementen grote problemen zijn, met de Belastingdienst als grootste zorgenkind. Een van de belangrijk ste kwalen is het nijpende gebrek aan ict'ers. Bij een aantal overheids onderdelen wordt zelfs de helft of meer van het iet-personeel inmid dels extern ingehuurd, tegen erg hoge kosten. Er is wel een plan om het tekort op te lossen, maar dat mist volgens de Rekenkamer 'prio- ritering en financiële dekking'. WD-Kamerlid Roald van der Linde vindt het welletjes geweest. „Waar blijft het concurrerende arbeidsvoorwaardenpakket? We huren nu mensen in voor drie of vier keer een jaarsalaris", aldus de liberaal. „Is het een kwestie van gewoon een leaseauto?" 5oPLUS-Kamerlid Martin van Rooijen, zelf ooit als staatssecretaris van Financiën verantwoordelijk voor de Belastingdienst, spreekt van een 'escalerende blamage'. „Als ict'ers in deze tijd meer moeten verdienen dan managers en direc teuren, dan is dat maar zo." Van der Linde wil dat het kabinet binnen een jaar de zaak op orde heeft. Minister Wopke Hoekstra van Financiën vindt dat echter te snel. „Ik wil niet de suggestie wek ken dat al die problemen binnen een jaar zijn opgelost", aldus de Als ict'ers meer moeten verdienen dan directeuren, dan is dat maar zo CDA-bewindsman. Volgens hem is het voor de overheid bovendien las tig om in tijden van hoge economi sche groei ict-specialisten aan te trekken. „Hoezeer ik graag wil dat mensen in vaste dienst worden ge nomen en dat we ze vorstelijk beta len, het antwoord zou wel eens in gewikkeld kunnen zijn", hield hij de Kamer voor. Curatele Wel kwam Hoekstra de Kamer tegemoet door de deur open te zet ten naar het aanmerken van de pro blemen bij de Belastingdienst als zogeheten groot project, wat feite lijk neerkomt op het onder curatele plaatsen van de fiscus. „Ik sta daar niet op voorhand afwijzend tegen over", aldus Hoekstra. Hij ziet ech ter geen heil in het aanstellen van een aparte minister of staatssecre taris die specifiek wordt belast met de Belastingdienst. Van Rooijen had daarop aangedrongen. De tikfout werd gemaakt in het digitale systeem dat het OM gebruikt bij het plannen van de verlenging van straffen. „Daar waar 26-02-2018 als startdatum van de voorlopige hechtenis moest worden ingevoerd, werd 26-03- 2018 ingetikt", schrijft het OM in een verklaring. „Daardoor is de zitting voor het verlengen van de voorlopige hechtenis op een te laat moment ingepland." Het ge rechtshof zag daarop geen andere oplossing dan de man vrij te laten. De voormalige politieman blijft tot augustus op vrije voeten. Het OM vindt dat het digitale systeem de fout automatisch had moeten corrigeren, en laat daarom de verschillende digitale systemen die het gebruikt, aanpassen. „Daardoor is het niet meer moge lijk een latere startdatum van de voorlopige hechtenis in te voeren dan de datum van invoer." De wij zigingen moeten over acht weken gerealiseerd zijn. Mark M. werd in februari ver oordeeld tot vijfjaar gevangenis straf voor het schenden van ambtsgeheimen, omkoping, wit wassen en het bezit van valse do cumenten. Het belangrijkste ver wijt aan zijn adres is dat hij ver trouwelijke politie-informatie zou hebben doorverkocht aan crimi nelen. De aanhouding van M., die zijn inkomsten onder meer be steedde aan een mooie auto en rei zen, sloeg in de politiewereld in als een bom. In zijn woning in Weert vonden politieagenten 235.000 euro aan contanten. M. ging in hoger beroep tegen de veroordeling tot vijfjaar gevange nisstraf en zat daarom formeel nog in voorarrest. Die moet elke twee maanden verlengd worden. Als dat niet gebeurt, zoals in het geval van M„ dan komt iemand automatisch vrij. Overigens ging niet alleen M.'s advocaat Jan-Hein Kuijpers in be roep tegen de veroordeling, ook het Openbaar Ministerie zelf ging in beroep. Het OM vond dat er genoeg bewijs ligt om te stellen dat M. heeft verdiend aan het lek ken van de vertrouwelijke infor matie naar criminelen. donderdag 24 mei 2018 GO KIEV Vertegenwoordigers van de Oekraïense presi dent Petro Porosjenko heb ben de persoonlijke advo caat van de Amerikaanse president Donald Trump grote sommen geld betaald om een gesprek tussen de twee tot stand te brengen. Dat meldt de Britse om roep BBC op basis van twee bronnen die niet met name worden genoemd. Een medewerker van Po rosjenko legde contact met een Joodse liefdadigheids instelling in New York. Dat contact leidde uiteindelijk naar advocaat Cohen. Die stond niet geregistreerd als vertegenwoordiger van Oe kraïne, wat in dit geval wel is vereist volgens de Ame rikaanse wet. Cohen kreeg volgens Oekraïense bronnen omge rekend tussen de 340.000 en 510.000 euro om een gesprek te regelen. Uitein delijk kreeg Porosjenko zijn gesprek met president Trump in juni. DEN HAAG De opkomst tijden van de brandweer worden in ruime mate over schreden. Dat blijkt uit een onderzoek van de Inspec tie Justitie en Veiligheid. De brandweer moet sneller ar riveren op de plekken waar hun hulp geboden is, stelt het onderzoek. Daarnaast moeten de verplichte op komsttijden mogelijk ook bijgesteld worden naar een realistisch haalbaar niveau. De inspectie wijst ook op een ander probleem: vrij willigers blijken steeds min der beschikbaar te zijn, met alle risico's van dien. Brandweer Nederland stelt dat het goed is om de op komsttijden aan te passen tot een realistisch niveau. Volgens de brandweer is het niet mogelijk om sneller ter plaatse te zijn. Kamer is klaar met iet-problemen Rijk Laurens Kok Den Haag - Martin van Rooijen (50PLUS) Het Openbaar Ministerie neemt stevige maatregelen na de on bedoelde vrijlating van politie mol Mark M. Door een doodge wone tikfout moest justitie hem laten gaan. ANP Rotterdam M Minister van Financiën Hoekstra (links) en premier Rutte tijdens het Verant woordingsdebat. FOTO ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 13