9 lukkig met Salah. „Het begint op het schoolplein. Als Engelse kinderen hem, een Egyptische mos lim, zien als een voorbeeld, krijgen ze vanzelf meer begrip voor de islam." Op de tribunes van Anfield laten volwassen supporters voor miljoenen televi siekijkers zien dat leeftijd geen rol speelt. „Ifhe sco res anotherfew then lil be Muslim too", luidt een strofe uit een loflied, met instemming van de voet baller. Achter zijn houten bureau grijnst imam Usa- mah. „A breath offresh air", noemt hij de invloed van Salah: een frisse wind in lastige tijden. Belang rijker dan de adoratie van de fans vindt hij de reac ties in de rechtse media, die zich geregeld agressief opstellen tegen moslims en immigranten. „Ze de moniseren ons structureel. En nu zijn diezelfde kranten genoodzaakt Salah op te hemelen. Ook over de manier waarop hij Allah dankt." Eenvoudige jongen In Londen twijfelt Zarah Sultana van moslimbe langenorganisatie MEND aan de duur van dit ef fect. „Salah overstijgt Liverpool door zijn status en achtergrond, helpt om verschillende groepen na der tot elkaar te brengen, maar de overheid moet haar steentje bijdragen", vertelt de parlementair lobbyist. „Hoe? Door voor de media ethische richt lijnen in het leven te roepen. Helaas weigert de re gering adviezen daarover over te nemen." Liverpool vormt ook op dit gebied een witte vlek. Boulevardkrant The Sun wordt als gevolg van kwalijke berichtgevingen rond de Hillsbo- roughramp (1989), waarbij 96 fans om het leven kwamen, in de hele regio al ruim een kwarteeuw nauwelijks verkocht. Sultana, zelf een fan van Liverpool, ziet in Salah niettemin een factor van belang op nationaal niveau. „Hij laat zien dat mos lims je aardige buurman kunnen zijn en je held. En geen mensen om te vrezen." Hoe uniek Salah is, beschrijft Usamah. Diens medespeler Sadio Mané, een Senegalese moslim, bidt in zijn moskee. De imam komt zelfs bij hem over de vloer. „Ik heb mijn eerste wedstrijd bij hem thuis gekeken. Net als Salah een eenvoudige jongen zonder kapsones. Heel populair maar hij mist de globale impact van Mohamed. Die kan je beter vergelijken met Muhammad Ali. Once in a lifetime." Bij stadion Anfield, middenin een volksbuurt, valt de adoratie voor Salah niet te missen. In de fanshop gaan, zo vertelt een medewerker, op wed strijddagen ruim achthonderd shirts over de toon bank met zijn naam erop. „Geen andere speler komt in de buurt." Kledingstukken waarop Salah in gebed knielt, hangen vooraan in de winkel, naast flessenopeners met zijn gezicht erop. Kentering David Deane, die zijn seizoenkaart komt verlen gen, noemt hem een 'geschenk van God'. „Al weet je nooit of de liefde wederzijds is. Voor hetzelfde geld verlaat hij ons voor Real Madrid." De zestiger vertelt over incidenten in de stad. „Moslims wer den bespuugd en uitgescholden. Salah heeft voor een kentering gezorgd. Dat lied zegt genoeg. Je kunt hem lastig met die tekst toezingen en buiten tekeergaan tegen een vrouw met een hoofddoek." Imam Usamah durft te dromen. „Liverpool is be roemd om de Titanic, de Beatles en voetbal. Daar kan Salah, de gelovige bruggenbouwer, best bijko men. „Als hij scoort of spreekt, laat hij het vriende lijke gezicht van de islam zien. Natuurlijk hebben we nog een lange weg te gaan, maar hier snakten we allemaal naar. De wegen van Allah zijn ondoor grondelijk." woensdag 23 mei 2018 GO «MM A Mohamed Salah, de 'Egyptian King', is de absolute ster bij Liverpool. Ook in zijn geboorteland is hij een grote held. Foto's rechts: Han delsmerk van Salah: een gebed na een doelpunt. Jonge voetballertjes op trapveldjes doen hem dat na. Salah met fans op de foto na het vrij daggebed bij de Al Rahmamoskee in Liverpool. FOTO'S GETTY

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 9