3 8 Celstraf na misbruik op school SPORT INTEGRATIE De Egyptische topscoorder verbetert als voetballer van Liverpool het aanzien van moslims in Engeland. „Hij laat het vriendelijke gezicht van de islam zien." Ook tijdens de finale van de Champions League, komende zaterdag, zijn alle ogen weer op hem gericht. Hij laat zien dat moslims je aardige buurman kunnen zijn en je held De 30-jarige Ephraïm S. is door de rechtbank van Am sterdam veroordeeld tot twee jaar celstraf, waarvan een half jaar voorwaardelijk. S. is schuldig bevonden aan on tucht met een 13-jarige jon gen. S. was destijds leraar bij de orthodox-joodse scholen gemeenschap Cheider in Am- sterdam-Buitenveldert. Het slachtoffer was een leerling van Cheider. Het Openbaar Ministerie (OM) had vijfjaar cel tegen S. geëist, samen met een beroepsverbod van eve neens vijfjaar. Volgens het OM was het bewijs voor stel selmatige ontucht met vier leerlingen van de school gele verd. De rechtbank stelt dat één geval is vastgesteld, maar de andere drie niet. In de zomer van 2012 kwamen de eerste meldingen over S. binnen bij de school. Na een gesprek werd hij geschorst. In september 2012 vertrok S. naar Israël. Daar werd hij op ver zoek van de Nederlandse au toriteiten aangehouden. Na een slepende procedure le verde Israël hem eind vorig jaar uit. Ik denk dat mijn zoon zou hebben gewild dat we gingen Veel vaker overtreding van Warenwet in 2017 De Nederlandse Voedsel- en Warenautoriteit (NVWA) heeft in het afgelopen jaar 30 procent meer boetes opge legd dan het jaar daarvoor. De meeste van de 4800 boe tes zijn voor overtredingen van de Warenwet: meestal vanwege voedselveiligheid, maar steeds vaker ook van wege de veiligheid van opla- ders van mobiele telefoons. Die vliegen soms vanzelf in brand. De NVWA stelt te genwoordig eerder over te gaan tot boetes in plaats van eerst nog een waarschuwing te geven. Belgt ter dood veroordeeld Koning naar zeilrace Rutte zet zich in voor Insiya Imam Abu Usamah valt in zijn werkkamer in de Al Rahmamoskee in het centrum van Liverpool meteen met de deur in huis. Hij bekent niets van voetbal af te weten. Niette min bidt de geestelijke voor het welzijn van Mohamed (Mo) Salah. „Ik vraag Allah om hem te zegenen", vertelt hij. „Dat hij vooral mag blijven scoren. Een betere bruggenbouwer kunnen we ons niet wensen. Salah verricht won deren." Overdrijven doet Usamah niet. De Egyptische voetballer bevindt zich na een geweldig seizoen op eenzame hoogte. In Engeland werd hij verkozen tot beste speler, net als in Afrika. Kenners noemen hem in één adem met Lionel Messi en Cristiano Ronaldo. In Anfield, het stadion van Liverpool, dragen ze Salah op handen. Als de devote moslim na weer een doelpunt neerknielt op het gras om God te danken, vallen de supporters uit respect even stil. Verhalen over de verrichtingen van de Noord- Afrikaan buiten het veld versterken zijn imago. Sa lah schonk een nierdialysemachine aan een zie kenhuis in zijn geboortedorp Nagrig, in de Nijl- delta. Hij bekostigde de renovatie van een sport complex en liet een vervallen moskee opknappen. Goede doelen kloppen nooit tevergeefs bij hem aan. Belangeloos werkte hij mee aan een campagne van de overheid in Egypte om drugsverslaving te bestrijden. Vergevingsgezind Eén specifieke daad van goedertierenheid ging de wereld over. Jaren geleden stal een dief een be hoorlijke som geld van zijn familie. Salah weer hield zijn vader ervan aangifte te doen. De dader, zo vertellen plaatsgenoten, kreeg 1.000 euro van hem. Ook beloofde hij een baan voor de man te vinden. „Exact de waarden waarvoor de islam staat", stelt Usamah. „Nederig, vergevingsgezind en vrijgevig. Een geweldige ambassadeur voor onze gemeenschap." In Liverpool staan moslims minder onder druk dan elders in Groot-Brittannië. De havenstad in Noord-west Engeland geldt al eeuwen als een tole rante vrijplaats. De omgeving rond de Al Rahma moskee, gelegen in de wijk Toxteth, maakt dit tast baar. Een monumentale synagoge steekt boven de rijtjeshuizen uit. De kathedraal van Liverpool ligt op een steenworp afstand. Honderd meter ver derop staat een buurtcentrum voor mensen uit het Caribisch gebied. Verharding Het politieke klimaat rond het EU-referendum en de terroristische aanslagen in Parijs, Londen en Manchester misten hun uitwerking echter niet. „Ineens werd ik argwanend aangekeken", vertelt Mohaned Osman na het middaggebed. „Mensen toonden voorheen interesse in mijn geloof. Dat veranderde. Ik kreeg vreemde opmerkingen naar mijn hoofd." De Oegandees, een half leven in Liverpool, merkt een verschuiving. „Salah haalt ons het uit verdomhoekje." Officiële cijfers bevestigen de verharding. Ge weldsdelicten tegen moslims stegen in 2016 in Merseyside, waartoe Liverpool behoort, met 47 procent. Op andere plekken lag dit aantal veel ho ger. Uit de statistieken van dertig politiekorpsen blijkt dat hate crimes op scholen in de maand voor het referendum toenamen met 89 procent. Het rapport over 2017 moet nog verschijnen, maar alles wijst op een vergelijkbare trend. Megaster Salah zorgt voor optimisme. Hassan Ali Jama, bestuurslid van de Liverpool Muslim Society (LMS), geeft een praktijkvoorbeeld. „Het ritueel van Salah na elk doelpunt, de sujood, zie ik kinde ren op trapveldjes nadoen." Filmpjes op internet geven hem gelijk. Jama schudt lachend zijn hoofd. „Een hype. Ik gebruik hem ook als voorbeeld als ik jeugdwerk doe. Als ik zijn naam noem, hangt ie dereen aan mijn lippen." Jama, afkomstig uit Somaliland, prijst zich ge- woensdag 23 mei 2018 GO AMSTERDAM De Amerikaan Robert Brown nam de vriendin van zijn zoon Carter mee naar haar eindejaarsgala, nadat zijn zoon bij een ongeluk was omgekomen. UTRECHT AARDAPPELSCHUREN IN DE AS Metershoge vlammen slaan uit stapels aardappelkisten op het terrein van handelsbedrijf Van Os in het Groningese Uit- huizermeeden. Daar brak gisteren brand uit in een aardap- pelschuur. De brandweer kon niet voorkomen dat het vuur oversloeg naar een tweede opslag. De oorzaak van de brand is nog niet duidelijk, foto de vries media IRAK Voor het eerst is een Belgische jiha- dist in Irak veroor deeld tot de dood straf. Het gaat om de 29-jarige Tarik Jadaoun, die actief is geweest voor IS. De 29-jarige man uit Verviers trad in 2014 toe tot ter reurgroep IS. Hij heeft bekend tien tallen kinderen tus sen 8 en 13 jaar te hebben opgeleid tot tot soldaten van de jihad, ofwel 'Welpen van het Kalifaat'. DEN HAAG Koning Willem- Alexander vaart vol gende maand mee tijdens de Volvo Ocean Race. Hij zal meezeilen tijdens een oefenwedstrijd rond de finish van de wereldberoemde zeilwedstrijd over de wereld. DEN HAAG Minister-president Mark Rutte zal bij zijn bezoek aan India deze week de situatie van de ont voerde peuter In siya uit Amsterdam bespreken. „Ik hoop dat er weer contact tot stand komt tus sen moeder en dochter, ledereen doet daar zijn best voor, al kan ik niet garanderen dat het goed komt." Insiya werd in september 2016 uit Amsterdam ontvoerd door haar vader. MO SALAH van voor Britse moslims Geert Langendorff -Zarah Sultana, belangenorganisatie MEND

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 8