In één dag zestien stationconcerten II II Kopzorgen om spilzucht Italiaanse regering 5 over enkele dagen volledig aan de Europese wetgeving kunnen vol doen'. Op veel andere punten bleef hij vaag, zoals over de zwaar bekriti seerde monopoliepositie van Face- book, het niet langer uitwisselen van gegevens van Facebook- en In 2016 waren we te langzaam om Russische inmenging te ontdekken, maar sindsdien gaat het al veel beter We onderscheppen 99 procent van de boodschappen van terreurorganisaties voordat gebruikers ons erop attent maken Whatsappgebruikers en welke ge gevens van gebruikers precies wor den opgeslagen. Ook de vraag of hij bereid is per land bedrijfsgegevens openbaar te maken en Europese concurrentieautoriteiten inzage te geven in de structuur van zijn be drijf, liet hij onbeantwoord. Vage beantwoording Diverse fractieleiders uitten aan het slot hun ongenoegen over de vaak vage en onvolledige beant woording. „Ik heb zes ja/nee-vra- gen gesteld, daarvan is er niet één beantwoord", aldus fractieleider Philippe Lamberts van de Groe nen. Zuckerberg beloofde wel de komende dagen nog reeksen vra gen schriftelijk te beantwoorden. Europa is dan ook nog niet klaar met Zuckerberg. Het parlement bijt zich vast, en dat geldt - in de persoon van de Tsjechische euro commissaris van Justitie en consu mentenzaken Vera Jourova - ook voor de Europese Commissie. Zij oefent druk uit op de VS om moge lijke inbreuken van Facebook en Cambridge Analytica op privacy wetgeving tot op de bodem uit te zoeken, en zo nodig het gebruik van gegevens van Europese Face- bookgebruikers voor commerciële doeleinden tijdelijk op te schorten. als een staatshoofd, over een blauwe loper het Europees parle ment in. Na een uur vol vragen van parlementariërs en nauwe lijks een half uur van algemene antwoorden van de Facebook- ceo, meldde Zuckerberg dat 'zijn team alle verdere vragen de ko mende maanden zou beant woorden'. Zelf moest hij door naar Parijs voor een afspraak met de Franse president Macron. Hij liet zijn toehoorders in ver warring achter. „Door de grote tijdsdruk gooide Zuckerberg alle vragen op een grote hoop en Het lijkt er ook om te gaan dat het bedrijf überhaupt zo machtig is kwam met algemene antwoor den", oordeelt Kulk. Terwijl er wel degelijk interessante vragen tussen zaten. „Zoals de vraag wat het bedrijf weet van mensen die zelf niet op Facebook zitten? En hoe die mensen er zelf achter kunnen komen wat Facebook met die informatie doet. Maar daar kwam geen echt antwoord op." Algoritmen Dat antwoord kwam ook niet op de vraag of het bedrijf de algorit men die ze gebruikt openbaar wil maken. „Want u heeft een enorme macht om een bericht van iemand op Facebook juist wel of niet zichtbaar te maken", stelde de Duitse Europarlemen tariër Weber. Het openbaar maken van die rekenmethodes kan een manier zijn om meer toezicht op het be drijf te kunnen houden, volgens Weber. Maar volgens Kulk zijn 'die al goritmen erg ingewikkeld'. „Die zullen maar heel weinig mensen echt begrijpen. De gewone bur ger is er niet direct mee gehol pen." Het euroland heeft zich gewoon aan de begrotingsregels te houden, stellen coalitiepartijen Kamerlid Pieter Omtzigt (CDA) noemt het Italiaanse voornemen om belastin gen te verlagen en de verhoging van de pensioenleeftijd terug te draaien 'een buitengewoon slecht idee'. „Ik maak me zeker grote zorgen", zegt hij. Ook Jeanine Hennis (WD) is er niet gerust op. „Italië blijft een zor genkindje binnen de eurozone." Economen hebben becijferd dat het akkoord tussen de Italiaanse protestpartij M5S (Vijfsterrenbe- weging) en de rechts-populistische Lega Nord een ongedekte cheque bevat die de 100 miljard euro over schrijdt. In dat geval zou het Itali aanse begrotingstekort en de toch al hoge staatsschuld verder oplopen. Dat is in strijd met de Europese be grotingsregels. Belastingbetaler Hennis waarschuwt dat van over treding van het zogeheten Stabili- teits- en Groeipact geen sprake kan zijn. „Alle lidstaten moeten zich aan de regels houden en het inte resseert me geen bal hoeveel ster ren een beweging heeft. De Neder landse belastingbetaler kan hier niet voor opdraaien, als het al ge beurt." Omtzigt stelt dat het in elk geval zaak is dat het kabinet 'Nederlandse vitale belangen veiligstelt'. Minister Wopke Hoekstra van Fi nanciën houdt zich nog op de vlakte. „We moeten iedere regering beoordelen op haar daden. Laten we eerst even afwachten waar ze mee komen", zei hij tijdens zijn wekelijkse tv-interview op RTL Z. Tegelijkertijd liet ook hij doorsche meren dat Nederland overtreding van de begrotingsregels niet accep tabel vindt.Economie woensdag 23 mei 2018 P1ANC Zwollenaar Hans Jansen heeft giste ren in sneltreinvaart alle zestien stations aangedaan waar een piano of vleugel staat. Hij begon om 05.00 uur in Maas tricht en eindigde zijn tournee na zo'n 1000 kilometer rei zen pas na 23.00 uur in Leeuwarden. Overal speelde hij het nummer Scare away the dark van Passenger. „Het gaat erover dat mensen achter hun computer vandaan moeten komen en meer naar buiten moeten gaan. Vind ik wel toepasselijk." Daarnaast speelde hij verzoeknum mers. Kijk op de site bij /video Volg Hans Jansen op zijn NS-pianotoer. 15.55 uur: Nijmegen, foto hans jansen Amstel. FOTO HANS JANSEN Facebookbaas Mark Zuckerberg luistert naar de kritiek van het Europees Parlement. Naast hem zit parlemenstvoorzitter Antonio Tajani. fotoafp - Mark Zuckerberg Kijk op de site bij /video Mark Zuckerberg hoort Europese kritiek aan. -Stefan Kulk (jurist) Politiek Den Haag maakt zich zorgen om het plan van de nieuwe Italiaanse regering de geldkraan open te zetten en hervormingen terug te draaien. Laurens Kok Den Haag

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 5